Instruktaż prawidłowej opieki i pielęgnacji niemowląt

Instruktaż prawidłowej opieki i pielęgnacji niemowląt

Czym jest prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia i dlaczego jest ona tak ważna dla dziecka? W niniejszym wpisie odpowiem na te dwa pytania oraz podpowiem, w jaki sposób mogę pomóc w tym zakresie.

W artykule

Czym jest prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia?

Prawidłowa pielęgnacja to między innymi dbanie o higienę dziecka oraz jego dobre samopoczucie. Obejmuje również techniki i sposoby dotyczące stosowania przez rodzica prawidłowego wzorca noszenia, przewijania, przebierania, kąpania czy też karmienia. Jest to bardzo ważne, w jaki sposób rodzic wykonuje te czynności i jak sobie z nimi radzi. Do prawidłowej pielęgnacji zaliczamy również troskę rodzica o otoczenie, w którym przebywa niemowlę. Rodzic powinien postarać się, aby otoczenie sprzyjało rozwojowi maluszka i niewątpliwie prawidłowe relacje rodzica z dzieckiem temu sprzyjają. Oczywiście nie należy zapominać o naturalnym instynkcie rodzicielskim i niezamartwianiu się o każdy ruch wykonywany przy dziecku, natomiast w ramach możliwości postępowanie z dobrymi praktykami jeszcze bardziej będzie stymulować i polepszać rozwój dzieckaNależy również zaznaczyć, iż prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia jest niezwykle ważna, ponieważ wspomaga rozwój maluszka w sposób naturalny.

Czego można dowiedzieć się podczas konsultacji z fizjoterapeutą?

Podczas konsultacji z fizjoterapeutą przekazywane są najistotniejsze informacje na temat prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. Fizjoterapeuta pokazuje, w jaki sposób powinno się wykonywać czynności związane z codziennym funkcjonowaniem dziecka oraz pielęgnacją. Proponuje zabawy, które będą wspierały rozwój maluszka. Podpowiada również, w jaki sposób możesz rozwijać zmysły dziecka takie jak: dotyk, wzrok, słuch oraz równowagę. W razie potrzeby fizjoterapeuta może doradzić w sprawie doboru odpowiednich butów, nosidełka, wózka czy zabawek dla dziecka.

Rodzic z niemowlęciem

Konsultacja z zakresu prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia powinna wspomóc rodzica w codziennej pielęgnacji maluszka. Rodzic po konsultacji powinien poczuć się spokojniejszy i zweryfikować, że prawidłowo wykonuje wszystkie wyżej wymienione czynności. 

Kto może skorzystać z instruktażu prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia?

Z instruktażu pielęgnacyjnego może skorzystać rodzic jeszcze przed narodzinami dziecka, rodzic z niemowlęciem, które nie wykazuje żadnych nieprawidłowości w tym zakresie oraz rodzic niemowlęcia, które ma stwierdzone zaburzenia rozwojowe dotyczące napięcia mięśniowego. Z całą pewnością zdobyta wiedza oraz umiejętności podczas konsultacji sprawią, że rodzic szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji życiowej i łatwiej będzie mu się opiekować maluszkiem na co dzień.

   
  Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

  Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

  Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
   Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.