Standardy ochrony małoletnich

standardy ochrony małoletnich

 Wersja skrócona

WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH W INDYWIDUALNEJ PRAKTYCE FIZJOTERAPEUTYCZNEJ
FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA

Jestem tutaj po to, aby Cię leczyć, ale również po to, aby Cię wspierać na różnych innych płaszczyznach, nie tylko tych związanych z leczeniem. Chcę byś czuł/czuła się komfortowo podczas konsutlacji. Poniżej wypisałam dla Ciebie kilka wskazówek, które chciałabym, abyś zapamiętał/zapamiętała. 

1. Jestem tutaj po to, aby Cię wesprzeć. Skupiam się przede wszystkim na leczeniu i pomocy, ale Twoje uczucia są dla mnie równie ważne.
2. Chcę, abyś czuł/czuła się bezpiecznie i komfortowo podczas konsultacji.
3. Przed rozpoczęciem badania wszystko Ci wyjaśnię, co będę robiła, ale zawsze możesz dopytać jeżeli cokolwiek nie jest dla Ciebie jasne.
4. Będę pytać Cię o Twoje zdanie w sytuacjach, w których mogę dać Ci wybór. Będę traktować Cię z szacunkiem.
5. Nikt nie będzie na Ciebie podnosił głosu. 
6. Podczas konsultacji będzie obecna Twoja mama lub tata albo opiekun. Będą oni mogli być cały czas przy Tobie i możesz być spokojny/spokojna. Możesz również mieć przy sobie swoją ulubioną zabawkę lub przytulankę.

Ważne! W każdej chwili możesz ze mną porozmawiać o wszystkim na co masz ochotę. Jeżeli cokolwiek Cię martwi, to możesz mi o tym powiedzieć. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, masz z czymś problem, ktoś Ci zrobił krzywdę lub coś, czego nie chcesz, to również możesz mi o tym powiedzieć lub możesz zadzwonić na Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 oraz Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002.


Pełna wersja

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W INDYWIDUALNEJ PRAKTYCE FIZJOTERAPEUTYCZNEJ
FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA

Spis treści
Wstęp
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
Rozdział 2. Zasady zapewniające bezpieczne relacje
Rozdział 3. Przegląd zachowań zabronionych
Rozdział 4. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego
Rozdział 5. Zasady aktualizacji standardów
Rozdział 6. Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów Ochrony Małoletnich
Rozdział 7. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
Rozdział 8. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy
Rozdział 9. Postanowienia końcowe

Wstęp

W trosce o dobro i bezpieczeństwo najmłodszych, FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA (indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna), zobowiązuje się do tworzenia polityki ochrony dzieci. Dokument ten ma na celu zapewnienie dzieciom odpowiedniego wsparcia, ochrony, dbałości o ich potrzeby oraz bezpieczeństwo w każdym obszarze życia. Wdrażając tę politykę, kieruje się wartościami szacunku, sprawiedliwości i empatii, kładąc przede wszystkim nacisk na prawa oraz dobro dziecka. Ma też na uwadze, że każde dziecko ma prawo do bezpiecznego i wspierającego środowiska, wolnego od wszelkich form krzywdzenia, wyzysku i dręczenia.

Opracowała: Aleksandra Drzymała
Osoba odpowiedzialna za wdrożenie: Aleksandra Drzymała
Osoba odpowiedzialna za uruchamianie procedur: Aleksandra Drzymała
Obowiązuje od: 15.08.2024 r. 
Data aktualizacji: 15.08.2024 r.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
 

1. Standardy Ochrony Małoletnich w FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA (indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna), zostały opracowane i przygotowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Celem standardów jest zapewnienie dziecku, które korzysta z usług FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA (indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna) bezpiecznego i wspierającego środowiska.
2. Definicje:
2.1 krzywdzenie małoletniego/nadużycie – każde działanie prowadzące do psychicznej lub fizycznej szkody dziecka, ale też popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę oraz inne zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie;
2.2 małoletni – osoba, która nie ukończyła 18 roku życia;
2.3 właściciel – fizjoterapeuta - ALEKSANDRA DRZYMAŁA, jako właścicielka indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej, organizator działalności leczniczej, która bierze udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletnim lub może mieć kontakt z małoletnim;
2.4 standardy – niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich opisane w niniejszym dokumencie.
3. Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich właściciel podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich.
4. Obowiązek przestrzegania standardów ma właściciel indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej  FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA.
5. Za wdrożenie, monitorowanie, przestrzeganie, ocenę realizacji standardów oraz inne zadania określone w standardach odpowiedzialny jest właściciel indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA.

Rozdział 2.
Zasady zapewniające bezpieczne relacje
 

1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez właściciela indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA, w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra.
2. Właściciel - fizjoterapeuta - jako organizator działaności leczniczej:
2.1 Powinien traktować małoletnich z szacunkiem, zachowując przy tym w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazując zrozumienie dla ich trudności, problemów oraz potrzeb;
2.2 Powinien dbać o przestrzeganie praw pacjenta małoletniego;
2.3 Powinien respektować prawo małoletnich do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych;
2.4 Powinien w miarę możliwości tłumaczyć małoletnim podejmowane działania oraz dążyć do uzyskania aprobaty na udzielane świadczenia zdrowotnego;
2.5 Powinien dawać możliwość wyrażania przez małoletniego swojego zdania oraz zapewniać małoletniemu prawo do bycia wysłuchanym.
3. Na badanie małoletniego pacjenta powinien uzyskać zgodę osoby uprawnionej według przepisów prawa polskiego, z zastrzeżeniem sytuacji nagłych.
4. Konsultacje  i samo badanie małoletniego powinien wykonać w obecności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.
5. Badanie małoletniego może łączyć się z koniecznością rozebrania pacjenta, oglądania go, dotykania jedynie w przypadkach uzasadnionych medycznie.
6. Podczas badania okolic intymnych powinien zachowować szczególną delikatność i umiar; powinien wyjaśnić zarówno małoletniemu pacjentowi, jak i jego obecnemu przedstawicielowi ustawowemu lub opiekunowi faktycznemu, konieczność przeprowadzenia takiego badania oraz jego planowany przebieg.
7. Podczas badania małoletniego pacjenta powinien zapewnić intymność adekwatną do jego wieku, potrzeb i oczekiwań.
8. Jeżeli małoletni swoim postępowaniem dąży do nawiązania kontaktu fizycznego o potencjalnie niestosownym bądź nieadekwatnym charakterze, powinien podjąć odpowiednie, stanowcze kroki, wyjaśniając z wyczuciem małoletniemu konieczność zachowania granic strefy osobistej.
9. Powinien zwracać uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.
10. W sytuacji gdy ma świadomość, że małoletni doznał znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i taktu w kontaktach z małoletnim.
11. Wszystkie działania są ukierunkowane na ochronę dziecka i zapobieganie dalszej krzywdzie.
12. W indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA nie dochodzi do interakcji między dziećmi. 

Rozdział 3.
Przegląd zachowań zabronionych

1. Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich. W tym przemocy fizycznej, jak i werbalnej. Zabrania się krzyczenia, obrażania, poniżania, zawstydzania, zastraszania, wyśmiewania, etykietowania oraz ujawniania informacji poufnych o pacjencie.
2. Zabrania się dotykania małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany lub który wykracza poza uzasadnioną potrzebę medyczną.
3. Zabrania się prezentowania małoletnim treści o charakterze erotycznym, pornograficznym lub przemocowym.
4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny, bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją, ani wynikać z relacji władzy lub autorytetu.
5. Kontakt nie może być bezpośrednio z małoletnim, z pominięciem jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.
6. Kontakty z małoletnim pacjentem nie mogą występować w innej formie, aniżeli przewidziana udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Rozdział 4.
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego

1. W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o stosowaniu przemocy, lub wykorzystania małoletniego – fizjoterapeuta (właściciel) jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, zmierzającej do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu.
2. W przypadku zaobserwowania, że przedstawiciel ustawowy małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo, stosuje przemoc wobec małoletniego bądź godzi się na jej stosowanie, lub w inny sposób krzywdzi małoletniego, lub sobie nie radzi, zostaną podjęte działania adekwatne do sytuacji.
3. Przypadki krzywdzenia i nadużyć dotyczące małoletnich zostaną zgłoszone odpowiednim organom ścigania i służbom ochrony dzieci.
4. Jeżeli istnieje podejrzenie, że zdrowie lub życie małoletniego są zagrożone, lub że mogło dojść do popełnienia przestępstwa wobec małoletniego, właściciel indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do policji lub prokuratury. Z tego zawiadomienia sporządza się notatkę.
5. W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych - w serwisie internetowym www.fizjolink.pl, na stronie dostępnej dla pacjentów, załącza się w dedykowanej zakładce informację o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie, w tym:
5.1 Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;
5.2 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;
5.3 Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

Rozdział 5.
Zasady aktualizacji standardów
 

1. Fizjoterapeuta (właściciel) nie rzadziej niż co dwa lata dokonuje przeglądu standardów w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.
2. Małoletni lub ich przedstawiciele ustawowi mogą przekazywać swoje uwagi do standardów do fizjoterapeuty (właściciela).

Rozdział 6.
Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim Standardów Ochrony Małoletnich

1. Standardy są dokumentem ogólnodostępnym. Standardy udostępniane są:
1.1 Na stronie internetowej indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej pod adresem: https://fizjolink.pl/pages/standardy-ochrony-maloletnich.
2. Każdy małoletni, przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny małoletniego może zaznajomić się z tymi standardami korzystając z adresu podanego w punkcie 1.1.
3. W oparciu o standardy opracowano ich wersję skróconą, zawierającą informacje istotne dla małoletnich. Jest ona opublikowana pod tym samym linkiem.
4. Dodatkowo pod adresem podanym w punkcie 1.1 znajduje się infografika zapewniająca wygodny i aktrakcyjnie wizualny dostęp do najważniejszych treści. 

Rozdział 7.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu

1. Indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA, nie zapewnia dostępu do sieci internetowej.

Rozdział 8.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdy

1. Po ujawnieniu krzywdzenia małoletniego fizjoterapeuta (właściciel) ustala plan jego wsparcia wraz z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym, o ile to nie przedstawiciel dopuszcza się krzywdzenia.
2. Jeżeli jest to możliwe, po ustaleniu planu wsparcia, fizjoterapeuta (właściciel) wysłuchuje zdania małoletniego i również je uwzględnia.

Rozdział 9.
Postanowienia końcowe

1. Fizjoterapeuta (właściciel) jest zobligowany do przestrzegania powyższych standardów.
2. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Ogłoszenie standardów odbywa się poprzez ich opublikowanie w formie określonej w standardzie w rozdziale 6., punkt 1.
3. Fizjoterapeuta (właściciel) uprawniony jest do dokonywania zmian standardów. Zmienione standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia w sposób określony w standardzie w rozdziale 6, punkt 1.
4. Informacje kontaktowe do właściciela indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA, odpowiedzialnego za ochronę małoletnich są dostępne na stronie internetowej: www.fizjolink.pl.
5. Indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna FIZJOLINK - ALEKSANDRA DRZYMAŁA, zobowiązuje się do zapewnienia najwyższych standardów ochrony małoletnich, dbając przy tym o ich komfort korzystania z usług, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.