Asymetria u niemowląt

Asymetria u niemowląt

Zaburzenia w postawie i budowie ciała oraz motoryce mogą wskazywać na asymetrię u dziecka. Z tym określeniem bardzo często spotykają się rodzice podczas wizyty u pediatry czy oczywiście u fizjoterapeuty. W niniejszym artykule postaram się to zagadnienie przybliżyć.

W artykule

Czym jest asymetria u dziecka?

Asymetria przejawia się preferencją jednej strony ciała oraz niesymetrycznym układaniem się, które można zaobserwować u dziecka w pozycji leżenia na brzuchu i plecach. W pierwszych tygodniach życia dziecka zauważa się niewielką asymetrię, która jest fizjologiczna. Wówczas aktywność i ułożenie maluszka są zdeterminowane przez odruchy, a dziecko nie posiada jeszcze umiejętności niezbędnych do kontroli ciała. Jest to absolutnie naturalne, natomiast jeżeli na dalszym etapie ta asymetria się pogłębia i jest to widoczne w różnych umiejętnościach, które nabywa dziecko wraz z wiekiem, to warto skonsultować to z fizjoterapeutą.

Jakie są przyczyny asymetrii?

Przyczyn asymetrii jest bardzo wiele. Asymetria może mieć swój początek już w trakcie ciąży. Zdarza się również, że ułożenie asymetryczne można zauważyć u maluszka, który ma problemy związane ze wzrokiem lub słuchem. Ponadto niewłaściwa codzienna pielęgnacja może niekorzystnie wpłynąć na rozwój niemowlęcia, a co za tym idzie, również na jego asymetrię. Bardzo często nawet specjaliści nie są w stanie w sposób jednoznaczny określić przyczyny asymetrii i wtedy nazywa się ją asymetrię idiopatyczną.

Najczęstsze objawy asymetrii u maluszka

Najczęściej rodzic zgłasza się do fizjoterapeuty, jeżeli zauważy u niemowlęcia nietypowe objawy takie jak: preferencja jednej strony ciała (skręcona główka wyłącznie w jedną stronę), patrzenie znacznie częściej w jedną stronę, wypłaszczenie główki z tyłu po jednej stronie, układanie tułowia w literkę ,,c'', wkładanie do buzi zawsze tej samej rączki oraz aktywność tylko jednej i tej samej nóżki. Dodatkowymi objawami, które może zaobserwować rodzic u dziecka, mogą być trudności w utrzymaniu główki w linii środkowej, nierównoległe ułożenie obręczy barkowej względem obręczy biodrowej oraz obroty z pleców na brzuch wyłącznie w jedną stronę.

Jeżeli rodzic zauważa powyższe zachowania u swojego dziecka, to wówczas zaleca się konsultację z lekarzem lub z fizjoterapeutą, który oceni maluszka i pomoże stwierdzić czy mogą być oznaką asymetrii. W razie potrzeby fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółową diagnozę, zaplanuje terapię oraz przedstawi, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia lub, jeżeli będzie to konieczne, zaproponuje dalszy plan terapii.

asymetria niemowlę

Jak wspierać dziecko w domu?

Poniżej znajdziesz kilka przykładów, w jaki sposób, oprócz ćwiczeń z fizjoterapeutą, możesz wspierać niemowlę w domu, aby pomóc dziecku w osiągnięciu symetrii. Dobrymi przykładami ćwiczeń i zachowań, które zwykle się zaleca to: 

 • układanie dziecka na brzuchu, dzięki czemu maleństwo będzie wzmacniało szyję, ramiona oraz plecy,
 • zachęcanie niemowlęcia za pomocą zabawki do obracania główki, na stronę, której unika, w kierunku zabawki; jeżeli niemowlę preferuje patrzenie w stronę prawą, to należy umieścić zabawkę po stronie lewej,
 • pokazywanie maluszkowi książeczki sensorycznej z lusterkiem, aby zachęcić go do patrzenia, w kierunku którego unika,
 • zabawy polegające na łączeniu w linii środkowej rączek i skupianiu wzroku; można przy tym również zaangażować nóżki maluszka, kierując je w stronę ust,
 • podnoszenie i noszenie dziecka używając prawej i lewej strony,
 • unikanie noszenia dziecka w pozycji pionowej; zaleca się noszenie dziecka w pozycji fasolki, na leniwca oraz bokiem,
 • zamienianie strony podczas karmienia,
 • delikatne masowanie okolicy szyi, barków, klatki piersiowej i plecków maluszka.

Pamiętaj, że w razie zauważonych przez Ciebie symptomów asymetrii u niemowlaka możesz zgłosić się do fizjoterapeuty dziecięcego.

Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia przez dziecko można stwierdzić utrwaloną asymetrię, natomiast większość niemowląt sama z niej wyrasta. Jeżeli więc maluszek po 3 miesiącu życia, w dalszym ciągu preferuje jedną stronę, to zaleca się konsultację z fizjoterapeutą.

Mama z dzieckiem

Pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia

Prawidłowa pielęgnacja oraz dbanie o codzienne czynności zawsze ma dobry wpływ na rozwój dziecka, w tym na jego symetrię. Warto zatem pamiętać o:

 • naprzemienności, czyli układaniu dziecka raz z jednej, raz z drugiej strony na przykład przy karmieniu,
 • układaniu niemowlęcia do snu raz na prawym, raz na lewym boku,
 • podchodzeniu do łóżeczka i odkładaniu w nim dziecka raz z jednej, a raz z drugiej strony (jeżeli występuje asymetria u dziecka, to warto starać się podchodzić do dziecka, ze strony której unika i tam też się ustawiać i pokazywać zabawki,
 • wspomaganiu maluszka w obrotach.

Konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym

Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów na wspieranie dziecka, to warto umówić się na konsultacje z fizjoterapeutą, który przedstawi Ci instruktaż prawidłowej pielęgnacji i opieki oraz pokaże, w jaki sposób ćwiczyć i bawić się z dzieckiem. Ponadto oczywiście pomoże określić czy rzeczywiście dziecko ma problem z asymetrią i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Bibliografia:

 1. Borkowska M., Szwilling Z.: Metoda NDT-Bobath, Wyd.1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2010.
 2. Ellwood J., Ford M., Nicholson A.: The association between infantile postural asymmetry and unsettled behavior in babies, European Journal of Pediatrics, 176, 1645-1652, 2017.
 3. Kuliński W.: Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2013.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.