[Video] 5 aktywności wspierających pełzanie u niemowlaka, część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twój maluszek zaczął pełzać, ale robi to nierówno. Być może zauważyłaś/zauważyłeś, że Twoje dziecko odpycha się tylko jedną nóżką, podciąga się do przodu jedną rączką lub podciąga się rączkami, zamiast używać nóżek? W filmiku znajdziesz 5 dodatkowych propozycji ćwiczeń, które wspomogą niemowlaka, który nie radzi sobie z wykorzystaniem obu rączek lub obu nóżek albo jeszcze nie wie, jak zacząć to robić. Ćwiczenia te można spróbować wykonywać z pociechą w domu, szczególnie wtedy, kiedy rodzice oczekują na konsultację u specjalisty. Konsultacja u specjalisty, na przykład u fizjoterapeuty dziecięcego, jest zalecana zwłaszcza w przypadku, gdy rodziców coś niepokoi lub gdy zauważą w rozwoju dziecka nieprawidłowości. Regularne i odpowiednie ćwiczenia, sprecyzowane aktywności i zabawy pomogą dziecku w osiągnięciu prawidłowych wzorców ruchowych. Dzięki temu kolejne etapy jego rozwoju, jak czworakowanie czy chodzenie będą mogły przebiegać bardziej naturalnie.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia rodzice powinni wykonywać z niemowlakiem powoli i starannie.

1. Przenoszenie ciężaru ciała - rączki

Ułóż dziecko na macie na brzuszku. Uchwyć rączki dziecka w taki sposób, aby objąć łokcie malucha. Rączki dziecka powinny być ustawione w linii tułowia, a łokcie wyprostowane. Kołysz dziecko raz w prawą, a raz w lewą stronę. W ten sposób będziesz naprzemiennie przenosić ciężar ciała dziecka z jednej strony na drugą.

2. Ruch pełzania - rączki

Ułóż maluszka na macie na brzuszku. Ustaw zabawkę około 30 cm przed dzieckiem i stopniowo przesuwaj zabawkę nieco dalej, aby zachęcić dziecko do wyciągania rączek i przemieszczania się do przodu w jej kierunku. Uchwyć łokcie i przedramiona dziecka. Wspomóż w ten sposób maluszka w ruchu do przodu w kierunku zabawki.

3. Ruch pełzania - nóżki

Ułóż dziecko na macie na brzuszku. Chwytając za kolanka, naprzemiennie zginaj nóżki maluszka.

4. Ruch pełzania - stopy

Ułóż dziecko na brzuchu na macie piankowej. Pomóż dziecku w odbiciu się z palucha i przesunięciu się do przodu. W tym celu zablokuj ręką stopę dziecka po stronie zgiętej nóżki. Ćwiczenie należy wykonać po stronie prawej i lewej.

5. Przenoszenie ciężaru ciała - miednica

Ułóż dziecko na brzuchu na macie piankowej. Następnie połóż płasko rękę na pupie maluszka i delikatnie przenoś ciężar ciała raz na prawą stronę, a raz na lewą. Powinno udać się zauważyć, że po stronie odciążonej i skróconej dziecko powinno wysuwać kolanko do przodu. Strona ciała, która jest obciążona, powinna być wydłużona. Jeżeli dziecko nie zgina kolanka po stronie odciążonej, to możesz mu pomóc delikatnie zgiąć kolanko. 

Ćwiczenia można wykonywać w krótkich sesjach po 2-3 minuty, kilka razy dziennie. Warto przy tym zwrócić uwagę czy maluszek jest w dobrym nastroju i czy czuje się dobrze. Aby dziecko chętnie ćwiczyło, warto ćwiczenia wykonywać z nim w formie zabawy. Wówczas dziecko powinno być również bardziej zainteresowane. Jeżeli rodzice zauważają poprawę i maluch pełza symetrycznie, to można stopniowo zmniejszać intensywność ćwiczeń i wtedy warto skupić się na naturalnym ruchu pociechy.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Pełzanie to kluczowy etap w rozwoju motorycznym dziecka, który przygotowuje je do samodzielnego poruszania się i czworakowania. Najczęściej dzieci zaczynają pełzać między 6 a 7 miesiącem życia i stopniowo doskonalą ten ruch. Więcej na temat samego pełzania można dowiedzieć się z osobnego artykułu - Pełazanie - co warto o nim wiedzieć? Fizjoterapeuta wyjaśnia.

Dlaczego warto zadbać o prawidłowe pełzanie? Maluch przemieszczając się w ten sposób wzmacnia mięśnie całego ciała. Rozwija przede wszystkim siłę rączek, nóżek, brzuszka oraz pleców. Dodatkowo dziecko ma możliwość pracy nad koordynacją naprzemienną, czyli nad naprzemienną pracą rączek i nóżek, która będzie również ważna podczas czworakowania czy chodzenia. Ponadto prawidłowe pełzanie wpływa w sposób pozytywny na rozwój mózgu oraz rozwija świadomość ciała dziecka i równowagę. Co więcej prawidłowe i symetryczne pełzanie stymuluje również integrację sensoryczną

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.