Jaką matę wybrać dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi

Jaką matę wybrać dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi

Płaskie podłoże daje niemowlęciu możliwość zabawy, ale również kształtowania i rozwijania umiejętności. Odrobina wolnej przestrzeni daje mu możliwość poznawania otoczenia i pracowania nad orientacją w przestrzeni. W dzisiejszym artykule odpowiem na pytanie, jakie podłoże najlepiej sprawdzi się dla niemowlaka oraz postaram się wyjaśnić, dlaczego moim zdaniem najlepszym wyborem będzie mata. Przedstawię, na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty dla niemowlaka oraz zaproponuję kilka sprawdzonych aktywności, które świetnie sprawdzą się podczas wspólnego spędzania czasu na niej z dzieckiem.

W artykule

Jakie podłoże najlepiej sprawdzi się dla niemowlaka?

Przede wszystkim podłoże dla maluszka powinno być bezpieczne, ale też wygodne. Jako fizjoterapeuta dziecięcy postawiłabym na matę piankową. Może się ona sprawdzić, szczególnie gdy dziecko jest malutkie i jeszcze dużo czasu spęcza na podłożu w niskich pozycjach. Wraz z wiekiem i rozwojem umiejętności maluch będzie coraz to chętniej poznawał przestrzeń wokół niego i coraz częściej będzie schodzić z maty, ale nawet wówczas mata będzie dla niego bezpieczną przystanią. Mata dla niemowlaka to doskonałe miejsce, aby zapewnić maluchowi swobodę i bezpieczeństwo zabawy, ale również wesprzeć jego prawidłowy rozwój.

Mata piankowa dla niemowlaka zapewnia maluchowi nie tylko wygodę, ale przede wszystkim dba o jego bezpieczeństwo i zapewnia mu idealne warunki do prawidłowego rozwoju poprzez zabawę.


Oczywiście dobrze nadaje się do tego również płaska podłoga i trochę wolnej przestrzeni wokół. Z całą pewnością natomiast, na macie dziecku będzie zwyczajnie bardziej wygodnie oraz co najważniejsze będzie znacznie bezpieczniej. Mata chroni przed potencjalnymi upadkami oraz zapewni komfort termiczny niezależnie od pory roku, oraz wykończenia wnętrz.

Zabawy z dzieckiem na macie

Czy matę piankową można zastąpić kocykiem? 

Przed ułożeniem dziecka na kocyku położonym na podłodze warto zastanowić się, czy jest to dobre rozwiązanie względem rozwoju, aktywności i bezpieczeństwa dziecka. Według mnie zastosowanie maty piankowej jest dużo lepszą opcją niż wybór kocyka. Jak wspomniałam wyżej, matę piankową stosuje się między innymi po to, aby dziecko nie leżało bezpośrednio na podłodze. W wielu domach na podłodze położone są płytki, co sprawia, że podłoga bywa zimna i nieprzyjemna dla dziecka. W takiej sytuacji mata piankowa zabezpieczy przestrzeń, na której będzie przebywał maluszek. Ponadto, z doświadczenia wiem, że koc po śliskiej podłodze może się ślizgać, co z pewnością nie pomoże dziecku w kształtowaniu i rozwijaniu nowych umiejętności, a nawet może być dla malucha niebezpieczne. Z powodu powyższych argumentów moim podopiecznym zawsze zalecam korzystanie z maty. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty piankowej dla niemowlaka?  

Przy wyborze maty piankowej dla niemowlaka tak jak już wyżej wspomniałam, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mata piankowa powinna być:

 • z pianki np. EVA, XPE,
 • twarda około 1-2 cm (nie powinna być zbyt miękka ani zbyt twarda),
 • wykonana z bezpiecznego materiału przeznaczonego do użytku dla dzieci, pozbawiona szkodliwych substancji,
 • o odpowiednim kształcie, rozmiarze i kolorystyce, która zapobiegnie przestymulowaniu maluszka,
 • zabezpieczeniem przed niefortunnym uderzeniem lub upadkiem,
 • antypoślizgowa,
 • wodoodporna,
 • łatwa w czyszczeniu i przechowywaniu.
Przy wyborze maty warto zadbać o jej wykonanie i zwrócić uwagę na kilka aspektów, natomiast należy pamiętać, że najważniejsze są jego aspekty praktyczne i bezpieczeństwo dziecka.

 
Poniżej opisałam nieco dokładniej właściwości maty, które powinny być wzięte pod uwagę przy jej wyborze. Należy pamiętać, że głównym celem jest to, aby podłoże, na którym bawi się dziecko, było dla niego bezpieczne, komfortowe oraz zachęcające do aktywności, a także wspierające rozwój. 

Twardość maty

Twardość maty powinna dziecku umożliwić odpowiednie podparcie podczas zabawy czy też przemieszczania się. Mata nie powinna być ani za twarda, ani za miękka. Jeżeli będzie za miękka, to istnieje ryzyko, że niemowlę będzie się w niej zapadało i nie będzie zachęcać dziecka do ruchu. Jeżeli będzie za twarda, to nie będzie dobrze chronić dziecka przed upadkiem oraz dziecko może czuć się niekomfortowo. Jeżeli jest taka możliwość, to warto przed zakupem dotknąć i sprawdzić, czy mata ugina się delikatnie pod naporem palców. 

Grubość maty

Mata powinna być na tyle gruba, aby zapewnić dziecku ochronę, podczas ewentualnych upadków. Powinna ona zabezpieczyć główkę i ciało dziecka przed uderzeniem, a także dać dziecko komfort cieplny. Przyjmuje się, że mata piankowa powinna mieć grubość około 1-1,5 cm.

Śliskość maty

Mata nie powinna być śliska, ponieważ wówczas aktywność niemowlęcia na niej będzie znacznie utrudniona. Na śliskiej macie maluszek może mieć problemy ze zmianą pozycji czy też jej utrzymaniem. Jeżeli będzie ona zbyt śliska to maluszek, będąc w pozycji czworaczej, może się rozjeżdżać lub ślizgać. 

Rozmiar i kształt maty

Matę warto dobrać pod względem kształtu i rozmiaru tak, aby pasowała ona do pomieszczenia, w którym będzie się najczęściej znajdować. Większy rozmiar maty z pewnością da dziecku większą możliwość ruchu i pozbawiana przestrzeni, która znajduje się wokół niego oraz z pewnością posłuży dziecku przez dłuższy okres czasu. Mata w kształcie puzzli umożliwia dostosowywanie wielkości powierzchni wedle uznania i potrzeb. Dobrym wyborem będzie mata o wymiarach co najmniej 90 cm szerokości i 90 cm długości.

Wykonanie maty

Mata piankowa powinna być, wykona z materiałów bezpiecznych dla dziecka, które będą pozbawione szkodliwych substancji takich jak np. ftalany czy też formamid. Powinna być ona wykonana zgodnie z europejskimi normami w trosce o zdrowie dziecka. Warto przed zakupem zapoznać się z informacjami umieszczonymi w opisie produktu.

Kolorystyka maty

Szczególnie dla najmłodszej pociechy sprawdzą się maty w kolorystyce kontrastowej. Będzie to dla dziecka dodatkowa stymulacja narządu wzroku. Kolory nie powinny być jednak zbyt intensywne, ponieważ mogą one skutkować przestymulowaniem dziecka. Dobrym wyborem będzie wybór maty w kolorach biało-czarno-czerwonym.

Przykładowe aktywności z dzieckiem na macie

Mata piankowa daje dziecku możliwość rozwoju umiejętności w zakresie motoryki dużej oraz małej. Poza tym maluszek, przebywając na niej, wzmacnia mięśnie i ma możliwość eksplorowania przestrzeni. Poniżej znajdują się przykładowe zabawy i aktywności z dzieckiem, które można wykonywać, gdy dziecko znajduje się na macie w leżeniu na pleckach lub na brzuszku. Przykładów może być znacznie więcej, natomiast poniżej zamieszczam te, które jako fizjoterapeuta najczęściej polecam również moim pacjentom. Aktywności te sprawdzą się równie dobrze dla maluszków od ich pierwszych dni życia, jak i tych troszkę starszych.

Aktywności i zabawy dla dziecka na macie w leżeniu na plecach


Podczas zabaw z dzieckiem na macie, gdy ono leży na pleckach, warto zadbać o utrzymywanie kontaktu wzrokowego z maluchem, co pozwoli budować relacje i pogłębiać więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem jest zresztą bardzo dobrą praktyką i warto o niej pamiętaj nie tylko podczas zabawy, a zawsze, nawet podczas pielęgnacji.

 • Pochyl się delikatnie w kierunku głowy dziecka. Tak, aby maluszek mógł obserwować Twoją twarz. Nawiąż z nim kontakt wzrokowy, mów i uśmiechaj się do niego. Z pewnością spodoba mu się również, jak mu coś zaśpiewasz. Maluszek będzie wówczas obserwował Twoją twarz i skupiał na niej wzrok. 
 • Pokaż maluszkowi zabawkę najlepiej w kontrastowych kolorach i delikatnie przesuwaj ją powoli w prawą i w lewą stronę tak, aby maluszek wodził za nią wzrokiem.
 • Chwyć rączki i nóżki dziecka w linii środkowej ciała i pokołysz go delikatnie na boki. Pamiętaj przy tej zabawie o utrzymaniu kontaktu wzrokowego z dzieckiem.
 • Pogłaszcz i pomasuj maluszka. Nie zapomnij o przygłaskaniu twarzy, rączek i stóp wraz z paluszkami. Możesz do tego wykorzystać piłeczki, które mają różne faktury. Pomoże to maluszkowi poznawać swoje ciało.
 • Spróbuj założyć dziecku na rączki lub nóżki opaski z malutkimi grzechotkami. Powinny one zaciekawić dziecko i pomogą mu zrozumieć i doświadczyć, że ma rączki i nóżki. Ponadto zachęcą one go do podnoszenia rączek i nóżek ponad podłoże i do sięgania np. rączkami do nóżek oraz łączenia ich w linii środkowej.
 • Podawaj dziecku zabawkę do rączek tak, aby mogło ono początkowo wyciągać rączki do zabawki, a kolejno łapać zabawkę obiema rączkami. W ten sposób również maluszek będzie miał możliwość popracowania nad linią środkową ciała.
 • Włącz muzykę, a następnie uchwyć rączki lub nóżki dziecka i poruszaj nimi w rytm muzyki. Możesz również przy tym śpiewać. Nie zapomnij o utrzymaniu kontaktu wzrokowego z dzieckiem.
 • Pozwól dziecku poleżeć również na boku lub jeżeli będzie już gotowe na przewroty, to go postaraj się wspierać w tej aktywności. Chodzi o przewroty z pleców na brzuch i z brzucha na plecy.
Zabawy na plecach na macie - niemowlę


Aktywności i zabawy dla dziecka w leżeniu na brzuchu

Nie każde dziecko od razu będzie chętnie leżało na brzuszku, natomiast jest to bardzo korzystne dla jego rozwoju. Mata oraz wykorzystanie zabawek w celu dodatkowego zachęcenia, powinny sprawić, że dziecko zacznie akceptować leżenie na brzuszku.

 • Ułóż przed dzieckiem lusterko. Maluszek może się w nim przeglądać i obserwować swoje odbicie lub odbicie rodzica. Aktywność ta zachęci również dziecko do uniesienia główki.
 • Pogłaszcz i pomasuj maluszka. Możesz do tego wykorzystać piłeczki, które mają różne faktury. Pomoże to maluszkowi poznawać swoje ciało.
 • Przed dzieckiem ułóż zabawki lub materiały, które będą miały różnorodne faktury. Dzięki temu maluszek powinien chętniej manipulować rączką i paluszkami.
 • Pokaż dziecku książeczkę czarno białą. Po chwili maluszek powinien skupić wzrok na niej i się nią zainteresować.
 • Ułóż zabawki raz z prawej, a raz z lewej strony dziecka. Tak, aby dziecko mogło do nich sięgać z obu stron i wyciągać rączki do zabawek.
 • Chwyć rączki maluszka i nimi podotykaj twarzy maluszka oraz przegłaszcz rączą o rączkę, a także przegłaszcz klatkę piersiową oraz brzuch dziecka.
 • Możesz się również położyć na brzuchu naprzeciwko maluszka. Mów do dziecka i spróbuj z nim nawiązać kontakt wzrokowy. Zachęci to maluszka do uniesienia główki wyżej i nawiązania z Tobą relacji. Maluszkowi może się również jeszcze bardziej spodobać, jeżeli zrobisz kilka śmiesznych min.
 • Pozwól dziecku poleżeć na boku lub jeżeli będzie już gotowe na przewroty. Postaraj się go wspierać w tej aktywności. Tutaj chodzi o przewroty z pleców na brzuch i z brzucha na plecy.

Dodatkowe ćwiczenia wspierające leżenie dziecka na brzuszku i jego rozwój w zakresie motoryki dużej i małej można znaleźć na osobnej podstronie "Rozwój dziecka i w jaki sposób go wspierać". Dodatkowo w poprzednim artykule, który znajduje się już w bazie wiedzy możesz dowiedzieć się więcej o tym dlaczego leżenie dziecka na brzuszku jest ważne

Przykładowe propozycje mat dla niemowlaka

Poniżej przedstawiam kilka propozycji mat dla niemowlaka, które są polecane przez rodziców moich pacjentów i które sama zwykle polecam. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają z dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców.

1. Mata piankowa - puzzle (120x120cm) + piankowe figurki Nukido Town 

Mata piankowa - puzzle (120x120cm) + piankowe figurki Nukido Town

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: nukido.pl/p81,mata-piankowa-puzzle-120x120cm-piankowe-figurki-nukido-town.html

2. Mata piankowa - Zestaw 9 mat puzzle (90x90 - "Błękitne niebo")

Mata piankowa - Zestaw 9 mat puzzle (90x90 - "Błękitne niebo")

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: 4fizjo.pl/product-pol-716-Zestaw-9-mat-puzzle-90x90-Chmurki-na-niebie.html

3. Mata piankowa - składana (200 x 180 x 1 cm Nukido NK-340/ziemia-pociąg)

Mata piankowa - składana (200 x 180 x 1 cm Nukido NK-340/ziemia-pociąg)

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: nukido.pl/p94,mata-piankowa-skladana-200-x-180-x-1-cm-nukido-nk-340-ziemia-pociag.html

4. Mata piankowa - rulon (Dwustronna XXL 180 x 150 x 2 cm/las i zygzaki)

Mata piankowa - rulon (Dwustronna XXL 180 x 150 x 2 cm/las i zygzaki)

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mamabrum.eu/732-dwustronna-mata-piankowa-xxl-180-x-150-x-2-cm-najgrubsza-rulon-las-i-zygzaki

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi, który zawiera ważne wskazówki z punktu widzenia fizjoterapeuty, wybór maty dla dziecka będzie prostszy. Warto pamiętać, że tak jak już wspominałam, mata daje dziecku znakomite warunki do rozwoju umiejętności oraz swobody poruszania się. Na macie dziecko może ćwiczyć, a także będzie ona bardzo dobrym miejscem do zabawy i poznawania świata. Co więcej, mata zapewni dziecku ciepło, komfort oraz bezpieczeństwo. 

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.