[Video] 5 aktywności wspierających czworakowanie - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Zastanawiasz się jak wspomóc czworakowanie u dziecka? W filmiku znajdziesz 5 aktywności wspierających czworakowanie. Ćwiczenia te szczególnie znajdą zastosowanie w przypadku dziecka, które ma trudności z przyjęciem i utrzymaniem pozycji czworaczej oraz z przemieszczaniem się w niej. Sprawdzą się one również u niemowlaka, u którego zauważa się w pozycji czworaczej zbyt szerokie ustawienie kolanek. Z powodzeniem aktywności te można wykonywać z dzieckiem w domu.

Czworakowanie kształtuje zdolności motoryczne dziecka, wzmacnia mięśnie tułowia, obręczy barkowej oraz biodrowej. Ponadto uczy dziecko naprzemienności ruchu i rozwija współpracę obu półkul mózgu. Wpływa pozytywnie na koordynację i równowagę. Czworakowanie daje dziecku możliwość rozwoju orientacji w przestrzeni i planowania ruchu. Pomaga w nauce oceny odległości i pozytywnie wpływa na jego rozwój emocjonalny, dając mu przy tym poczucie swobody i samodzielności. Aktywność ta ma również wpływ na integrację odruchów pierwotnych. Warto zaznaczyć, że w przypadku zauważenia u dziecka jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się z nim do specjalisty.

Najczęściej dziecko zaczyna czworakować w wieku 8-10 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko uczy się czworakować w innym czasie, we własnym tempie.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia należy z dzieckiem wykonywać powoli i starannie.

1. Zgięcie i wyprost nóżek

Ćwiczenie w leżeniu na brzuszku. Uchwyć kolanka i naprzemiennie zginaj i prostuj nóżki dziecka.

2. Sięganie do góry do zabawki

Ćwiczenie w leżeniu na brzuszku. Zachęć dziecko do wyciągnięcia rączki do zabawki. W tym celu zabawkę utrzymuj nieco ponad podłożem. Dziecko wyciągając jedną rączkę do zabawki, powinno podpierać się na przedramieniu rączki pozostającej na podłożu. Zwróć uwagę czy dziecko wyciąga raz prawą, a raz lewą rączkę do zabawki. 

3. Naprzemiennie, prawa rączka z lewą stopą, a następnie lewa rączka z prawą stopą

Ćwiczenie w leżeniu na pleckach. Uchwyć prawą rączkę i lewą stopę dziecka, a następnie zbliż je do siebie w linii środkowej tułowia nad brzuszkiem maluszka. Następnie to samo powtórz z lewą rączką i prawą stopą.

4. ''Taczka''

Ćwiczenie w leżeniu na brzuszku. Ułóż dziecko na brzuszku w poprzek swoich ud, tak, żeby rączki dziecka były podparte na podłożu. Chwyć dziecko za miednicę i delikatnie unieś ją nieco do góry. W ten sposób ciężar ciała przeniesie się do przodu na rączki dziecka. Dodatkowo można delikatnie pobujać dziecko do przodu i do tyłu. Głowa dziecka powinna być ustawiona w przedłużeniu tułowia. Z przodu możesz ustawić zabawki, które zwrócą uwagę dziecka i go zainteresują.

5. Sięganie do zabawki w pozycji klęczącej

Ćwiczenie w klęku prostym. Ustaw dziecko w tej pozycji przy stoliku, pufie lub wysokiej poduszce. Zachęć dziecko do utrzymania tej pozycji. W tym celu możesz ułożyć zabawkę na górze i zachęcić dziecko, aby wyciągało do niej rączki. 

Każde ćwiczenie warto wykonać po kilka minut, ale najlepiej tak długo na ile dziecko pozwoli, aby go nie zniechęcić do przebywania i wykonywania tej aktywności.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Przede wszystkim warto zadbać o przestrzeń wokół dziecka. Powinna być ona bezpieczna i powinna zachęcać dziecko do aktywności i rozwoju umiejętności, jaką jest czworakowanie.

Zapewnienie dziecku wolnej przestrzeni daje mu możliwość poznawania otoczenia i pracowania nad orientacją w przestrzeni.

 

Warto również zadbać o podłoże, na którym dziecko nie będzie się ślizgać i będzie ono odpowiednio twarde, stabilne i płaskie. Odpowiednie podłoże przekłada się na rozwój nowych umiejętności malucha. Dlatego też dobrym pomysłem będzie zastosowanie maty piankowej, która oprócz tego, że będzie stanowić dla dziecka bezpieczną przestrzeń, to będzie ona również stanowić doskonałe miejsce do zabawy i rozwoju pociechy.

Niezwykle istotne jest również to, aby już od pierwszych dni życia układać dziecko na brzuszku. Leżenie na brzuchu jest kluczową aktywnością dziecka, która jest niezwykle potrzebna w dalszym jego rozwoju. Więcej o układaniu dziecka na brzuszku można przeczytać w osobnym artykule: "Dlaczego leżenie dziecka na brzuszku jest ważne?".  

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.