Wysoko ustawione barki u dziecka

Wysoko ustawione barki u dziecka

W praktyce zawodowej, jako fizjoterapeuta dziecięcy, często konsultuję dzieci, które mają wysoko ustawione barki szczególnie w pierwszym okresie życia. Zaniepokojony rodzic zgłasza się do fizjoterapeuty na konsultację i szuka pomocy. 

Rodzic najczęściej zauważa uniesione barki, podczas gdy maluszek leży na brzuchu lub na plecach. Zastanawia się, czy powinien się tym niepokoić i szuka wyjaśnienia takiego ułożenia barków u fizjoterapeuty. 

W artykule

Czym może być spowodowane wysokie ustawienie barków u dziecka?

Wysokie ustawienie barków może świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym w obrębie obręczy barkowej i szyi. Przyczyną owych zaburzeń może być również występująca niestabilność w obrębie tułowia dziecka. Wśród głównych przyczyn wyróżnia się te dwie, natomiast może ich być znacznie więcej, a fizjoterapeuta podczas konsultacji oraz wywiadu i badania jest w stanie to sprawdzić i ocenić.

Jakie trudności możesz zauważyć u maluszka, który boryka się ze spiętymi mięśniami, w obrębi obręczy barkowej i szyi? 

Dziecko ma wysoko ustawione barki, między którymi znajduje się szyja, którą z reguły trudno zauważyć. Obserwuje się również u dziecka trudności z wyciąganiem rączek do zabawek i manipulacją nimi w różnych pozycjach. Często dziecko ma zaciśnięte rączki w piąstki. Maluszek może wydawać się być niespokojny i niezadowolony, szczególnie kiedy próbuje się dotykać okolicy jego ramion, szyi lub głowy. Widoczne są również trudności w osiąganiu przez dziecko umiejętności takich jak: podpór w leżeniu na brzuszku, przyjęcie i utrzymywanie pozycji czworaczej czy z przemieszczaniem się w czworakach. Kolejną nieprawidłowością u maluszka jest prężenie się oraz odginanie głowy.

Niemowlę

W rozwoju dziecka bardzo ważne jest równomierne napięcie mięśniowe i swoboda ruchu

Dziecko w całym swoim ciele powinno mieć równomierne napięcie mięśniowe, dzięki któremu będzie miało możliwość przemieszczania się i zdobywania kolejnych umiejętności. Powinno mieć możliwość swobody ruchu oraz nie powinno mieć trudności z wyciąganiem rączek do zabawek. Kończyny górne powinny posiadać pełen zakres ruchu, a rączki dziecka powinny być otwarte. Rodzic nie powinien mieć trudności przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych niemowlęcia takich jak zmienianie ubrania, mycie szyi, pach, barków, głowy czy też piąstek. Podczas powyższych czynności maluszek powinien być spokojny i chętnie współpracować.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem na konsultację do fizjoterapeuty dziecięcego?

Konsultację dziecka u fizjoterapeuty pediatrycznego zaleca się rodzicowi w sytuacji, gdy zauważył jakiekolwiek nieprawidłowości lub gdy coś go niepokoi w rozwoju dziecka. Dobrym rozwiązaniem również będzie konsultacja u pediatry. W obu przypadkach dziecko zostanie ocenione przez specjalistów i zalecone zostanie rodzicowi dalsze postępowanie, które będzie indywidualnie dostosowane do potrzeb dziecka. 

Pamiętaj, że maluszkowi z nieprawidłowym ustawieniem obręczy barkowej i szyi jest zazwyczaj niewygodnie, a także może mu to sprawiać dyskomfort. Może się to z kolei przełożyć na jego funkcjonowanie w życiu codziennym i spowoduje trudności w osiąganiu kolejnych umiejętności. Dlatego warto też skonsultować z fizjoterapeutą wszelkie wątpliwości tak szybko, jak one się pojawią.

Jakie postępowanie z dzieckiem w domu zaleca rodzicowi fizjoterapeuta?

W domu z dzieckiem możesz spróbować wykonywać ćwiczenia, które pozwolą dziecku poczuć się bardziej komfortowo między innymi takie jak:

  • masaż w obrębie barków dziecka (ułóż swoją dłoń na barkach dziecka i delikatnie, rytmicznie ugniataj),
  • masaż w obrębie kończyny górnej dziecka,
  • kołysanie się na piłce z dzieckiem (dziecko trzymaj na rękach, rodzic siada na piłce i delikatnie się buja),
  • turlanie dziecka z jednego boku na drugi,
  • przedstawianie dziecku różnorodne materiałów i faktur (pozwól dziecku dotykać twoją twarz, ciało, włosy, dobrą opcją będzie również dotykanie dziecka na przykład pieluszką, piłeczką z wypustkami oraz dobrze sprawdzą się tutaj zabawki sensoryczne, o których już co nieco wspomniałam w innym artykule,
  • warto oczywiście pamiętam o prawidłowej pielęgnacji dziecka.

Należy zapamiętać, że powyższe techniki nie zawsze się sprawdzają przy każdym dziecku i też nie zawsze są zalecane dla każdego malucha. Zawsze zalecam konsultację dziecka z fizjoterapeutą lub pediatrą, który rzetelnie zajmie się trudnościami dziecka oraz wykona lub zaprezentuje te i inne ćwiczenia.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.