[Video] 5 zabaw i ćwiczeń na rozluźnienie obręczy barkowej i rączek dziecka

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twój maluszek ma spiętą obręcz barkową lub zaciśnięte rączki w pięść? W filmiku znajdziesz 5 przykładowych zabaw i ćwiczeń, które możesz spróbować wykonać z dzieckiem w domu. Zabawy te mogą być pomocne wówczas, gdy dziecko ma:

  • wysoko uniesione barki,
  • zaciśnięte rączki w pięść,
  • rączki ustawione bardzo blisko tułowia,
  • trudności z wyciąganiem rączek do zabawek,
  • trudności z akceptacją dotyku w okolicy szyi i barków,
  • problemy z przyjęciem podporu w leżeniu na brzuchu.

Może to być związane ze wzmożonym napięciem w obrębie obręczy barkowej i rączek. 

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia wykonaj powoli i starannie. Zawsze upewnij się, że dziecko jest gotowe na konkretne ćwiczenie i obserwuj jego reakcję.

1. Krążenie ramionami

Złap rączki dziecka oraz wykonaj powolne i delikatne obroty ramionami.

2. Otwieranie rączek

Obejmij rączki maluszka i stroną dłoniową rączek pogłaszcz nimi uda dziecka.

3. Otwieranie i zamykanie ramion

Obejmij rączki maluszka, a następnie delikatnie otwieraj i krzyżuj ramionka nad klatką piersiową.

4. Głaskanie górnej części tułowia

Obejmij rączki dziecka i delikatnie, stroną dłoniową, przegłaszcz nimi od główki przez klatkę piersiowa, aż po brzuszek.

5. Rączka o rączkę

Chwyć rączki maluszka i następnie głaszcz na zmianę rączkę o rączkę.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Powyższe trudności można dosyć łatwo zauważyć u dziecka podczas rutynowej obserwacji. Rodzice mogą również doświadczyć trudności podczas ubierania maluszka. Rodzice zauważają wówczas, że rączki dziecka mogą wydawać się bardzo sztywne i napięte.

Pamiętaj, proszę, że przede wszystkim należy poznać przyczynę wzmożonego napięcia w obrębie obręczy barkowej i rączek. W tym przypadku zaleca się wizytę u pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego. Podane zabawy i ćwiczenia najlepiej sprawdzą się jako rozszerzenie do już istniejącej terapii.

 

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia, zabawy i przyjazną pielęgnację pociechy.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.