Placzace dziecko

Nadmierne prężenie się niemowlęcia

Często zgłaszają się do mnie rodzice na konsultację fizjoterapeutyczną, którzy zaniepokojeni są faktem, że maluszek się pręży. Rodzice, obserwując dziecko w domu, zauważają, że dziecko bez jednoznacznego powodu nadmiernie odchyla główkę i tułów do tyłu, wygina się w łuk, prostuje rączki i nóżki, zaciska rączki w piąstki, a do tego czasem zdarza się, że jeszcze stęka. Sprawia to, że rodzice niepokoją się zachowaniem dziecka i nie wiedzą, co mu dolega. Decyduje się wówczas na wizytę u pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego w celu znalezienia wsparcia dla dziecka z tymi trudnościami.

W artykule

Dolegliwości u dziecka

Rodzic podczas wywiadu, który zbiera fizjoterapeuta o dziecku, informuje, że widzi u dziecka niepokojące zachowanie takie jak objawy wymieniowe powyżej oraz zgłasza, że ma trudności podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych przy maluszku. Z trudnością jest w stanie przebierać, przewijać, podnosić, nosić czy karmić dziecko. W przypadku tych czynności dziecko staje się bardzo sztywne i niespokojne. Rodzic zauważa również, że jego dziecko bywa niecierpliwe, szybko się złości i jest płaczliwe. Czasami sen dziecka jest niespokojny i zdarza się, że maluszek nie przesypia spokojnie nocy. 

O czym mogą świadczyć te dolegliwości u dziecka?

Zwykle objawy te nie świadczą o poważnych schorzeniach i mogą dotyczyć wielu dzieci. Często za trudności występujące u dziecka odpowiadają problemy trawienne. Natomiast zdarza się, że podłoże problemów jest inne i wówczas potrzeba jest szczegółowa diagnostyka w celu pomocy maluszkowi. 

Do kogo powinien udać się rodzic w przypadku zauważenia u dziecka niepokojących objawów?

Jeżeli rodzic dostrzegł u dziecka jakiekolwiek niepokojące objawy, to powinien udać się do pediatry lub neurologa. Dobrym pomysłem będzie ponadto wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego. Zwykle zaleca się rodzicowi uważne obserwowanie dziecka w celu możliwości określenia przyczyny niepożądanych objawów. To właśnie wywiad i wiedza rodzica o dziecku jest bardzo ważnym elementem skutecznej diagnozy. Wówczas można skorelować przyczynę nieprawidłowości z objawami występującymi u malucha i zaproponować odpowiedni plan terapii.

Niemowlę płaczące

Co powoduje, że dziecko pręży się i stęka?

Prężenie się niemowlaka i niepokój może mieć wielorakie podłoże. Do najczęstszych powodów należą:

 • problemy z trawieniem (kolka jelitowa), 
 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • przebodźcowanie,
 • niedojrzałość układu nerwowego,
 • schorzenia genetyczne,
 • schorzenia metaboliczne,
 • refluks żołądkowy,
 • infekcja wirusowa,
 • niewłaściwa pielęgnacja.

Prężenie się niemowlaka i stękanie, może być między innymi przejawem wyżej wymienionych przyczyn. O napięciu mięśniowym można przeczytać więcej w jednym z wcześniejszych artykułów - napiecie miesniowe

Co zdaniem fizjoterapeuty rodzic powinien wykonywać w domu, aby pomóc niemowlakowi?

Po ustaleniu przyczyny dolegliwości występujących u niemowlęcia należy postępować zgodnie z zaleceniami uzyskanymi od lekarza lub fizjoterapeuty. Specjaliści zwykle zalecają rodzicowi, oprócz indywidualnych zaleceń, wykonywanie w domu czynności takich jak:

 • układanie na brzuchu,
 • ciepłą kąpiel,
 • ciepłe okłady (termofor z pestek wiśni),
 • masaż brzucha oraz pleców,
 • delikatne kołysanie,
 • zmodyfikowanie przystawiania maluszka do piersi (doradca laktacyjny może rodzicowi w tej kwestii udzielić porady),
 • nucenie kołysanek,
 • spokojne i ciche mówienie,
 • zastosowanie monotonnego szumu akustycznego (biały szum),
 • noszenie w pozycji pionowej.

Obserwuj bacznie dziecko i jeżeli coś się niepokoi, to skonsultuj się ze specjalistą. Po odpowiednio wykonanej diagnostyce specjalista zadecyduje, czy jest potrzebna terapia i które ćwiczenia będą najbardziej odpowiednie w danej sytuacji. Warto oczywiście pamiętać o prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. Fizjoterapeuta dziecięcy może podpowiedzieć, w jaki sposób dbać i pielęgnować niemowlę, o czym krótko pisałam w artykule - instruktaż prawidłowej opieki i pielęgnacji niemowląt.

Bibliografia:

1. Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J., Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej, 2010, tom 4, nr 6.

2. Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce, Pediatr Med Rodz., 2016, 12(4).

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.