Czym jest fizjoterapia online?

Czym jest fizjoterapia online?

Zainteresowanie usługą fizjoterapii online zwiększa się i potrzebujący pomocy coraz częściej decydują się na taki rodzaj usług z zakresu fizjoterapii. Pacjenci doceniają możliwość odbycia konsultacji, jak i również kontynuowania terapii swojej lub swojego dziecka, w warunkach domowych bez konieczności dojazdu do gabinetu stacjonarnego. To nie tylko wygoda decyduje o takim wyborze, ale szereg powodów. Zaczynając od niemożność dojazdu do gabinetu, długiego czasu oczekiwania na wizytę w gabinecie stacjonarnym oraz trudnościami z dotarciem na czas w godzinach wzmożonego ruchu samochodowego, aż po brak specjalistów w najbliższej okolicy.

W artykule

Co to jest fizjoterapia online?

Fizjoterapia online to usługi, które są świadczone przez fizjoterapeutę zdalnie za pośrednictwem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych i teleinformatycznych. Konsultacje online mają na celu zapewnienie pacjentowi dostępu do usług fizjoterapeutycznych bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób pacjent, który ma ograniczenia w czasie, poruszaniu się lub preferuje wygodę korzystania z usług zdalnych, to nadal ma możliwość otrzymania rzetelnej opieki fizjoterapeutycznej.

co to jest fizjoterapia online

Co mówi się w artykułach medycznych o fizjoterapii online?

Do teraz powstało wiele badań naukowych wyjaśniających i potwierdzających skuteczność fizjoterapii online. Wiele osób w dalszym ciągu zastanawia się, czy taka forma konsultacji, czy też terapii z fizjoterapeutą zdalnie przez internet ma w ogólne sens i czy się sprawdza?
Z powodzeniem od wielu lat, na co wskazują informacje zawarte w artykułach medycznych, fizjoterapia online znajduje zastosowanie w wielu przypadkach klinicznych takich jak między innymi opieka i wsparcie rozwoju noworodków, niemowląt oraz osób po przebytym udarze. Jest także elementem wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentem.
 • W artykule pod tytułem Pediatric telerehabilitation medicine: Making your virtual visits efficient, effective and fun (2020) można przeczytać, że ze względu na korzyści, jakie niesie za sobą fizjoterapia online, prawdopodobnie stanie się ona częścią stałego modelu opieki. Fizjoterapia online zapewnia skoncentrowaną i terminową opiekę rehabilitacyjną nawet gdy jest zachowany dystans fizyczny pomiędzy fizjoterapeutą a pacjentem [1]. 
 • Z przeglądu literatury, który został przeprowadzony przez Mani S, Sharma S, Omar B, Paungmali A, Joseph L. w artykule Validity and reliability of Internet-based physiotherapy assessment for musculoskeletal disorders: a systematic review (2017) dowiedzieć można się o zasadności oceny fizjoterapeutycznej w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego przy pomocy fizjoterapii online. Jak wynika z przeglądu, jakość oceny fizjoterapeutycznej, została oceniona dobrze i użyto określenia niezawodności. Ocena ta polegała na ocenie zakresu ruchu, siły mięśniowej, równowagi, chodu, obrzęku, bólu, a także ocenie funkcjonalnej. Jedynie specjalistyczne badania ortopedyczne, testy neurodynamiczne, postawa kręgosłupa lędźwiowego i ocena blizny stanowiły odstępstwo od powyższego [2].

Bardzo ciekawy artykuł odnośnie fizjoterapii online pojawił się również na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEZ). Nie jest to oczywiście artykuł medyczny, natomiast bardzo polecam jego przeczytanie. Artykuł można znaleźć pod linkiem Dlaczego warto korzystać z porad fizjoterapeuty online i przeczytać w nim o szeregu zalet takiej formy fizjoterapii.

W jaki sposób, podczas konsultacji zdalnych, może pomóc fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta może w ten sposób oferować wiele form terapii takich jak:
 • diagnostykę,
 • instruktaż,
 • ćwiczenia,
 • automasaż,
 • elementy terapii manualnej,
 • wizyty kontrolne,
 • porady dotyczące profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Jak wygląda konsultacja online z fizjoterapeutą?

Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda taka konsultacja? Tak naprawdę nie różni się znacznie od tradycyjnej wizyty w gabinecie. Na początku fizjoterapeuta przeprowadza wywiad medyczny, szczegółowo zbiera najważniejsze informacje dotyczące pacjenta i kolejno ocenia jego stan oraz diagnozuje problem, z którym zgłasza się pacjent. Następnie planuje terapię i prezentuje ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, które to pacjent będzie w stanie samodzielnie wykonywać w domu. W przypadku dzieci nieodzowne jest wspomaganie owego procesu przez rodziców. Pewne elementy ćwiczeń czy diagnostyki wymagają większej uwagi z powodu braku kontaktu fizycznego, natomiast z wykorzystaniem kamery i doświadczenia bez przeszkód fizjoterapeuta może świadczyć pełnowartościową pomoc.
jak wyglada fizjoterapia online zdjecie

Czy fizjoterapia online jest lepsza od konsultacji w gabinecie stacjonarnym? 

Ten artykuł nie ma na celu wyrażania opinii, która forma fizjoterapii jest lepsza, natomiast wiadomo, że bardzo dużo osób właśnie zadaje sobie takie pytanie i ma ku temu wątpliwości. W tym miejscu warto raz jeszcze podkreślić, że obie formy fizjoterapii mają swoje zalety jak i wady, które z reguły akceptuje się, godząc się na jedną z wyżej wymienionych możliwości.

Fizjoterapia online stanowi dobrą alternatywę dla fizjoterapii stacjonarnej, a jeszcze lepiej, gdy potraktuje się ją jako uzupełnienie tradycyjnej terapii. Dogodny termin i godzina konsultacji z fizjoterapeutą oraz możliwość połączenia się ze specjalistą z dowolnego miejsca za pośrednictwem telefonu lub komputera z dostępem do internetu, to podstawowe korzyści wynikające z tej formy fizjoterapii. Ponadto należy również wspomnieć o oszczędności czasu, który musi być poświęcony na dojazd do gabinetu stacjonarnego. Wiąże się to również z dodatkową kwotą, którą trzeba przeznaczyć na benzynę lub bilety na przykład na autobus, by dotrzeć na miejsce. Co więcej, wiele dorosłych osób preferuje wykonywanie ćwiczeń w domu i ta kwestia również dotyczy dzieci, które swobodniej czują się w środowisku dobrze im znanym i zaufanym, jakim jest ich własny dom. Możliwość konsultacji online z fizjoterapeutą ogranicza u maluszków i dzieci starszych stres związany z wizytą w nowym miejscu oraz kontaktem z obcą osobą, czyli w tym przypadku fizjoterapeutą.

Tak jak już wcześniej było wspomniane, fizjoterapia online istnieje już bardzo długo, natomiast obecnie obserwuje się jej znaczny rozwój i tak naprawdę od fizjoterapeutów oraz pacjentów zależy, w jaki sposób będą czerpane z niej korzyści. Warto przemyśleć poruszone w artykule kwestie i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie ma się oczekiwania i potrzeby względem fizjoterapii i wybrać adekwatnie zadowalającą formę wsparcia czy to fizjoterapii online, czy też stacjonarnej. 

Kiedy fizjoterapia online się sprawdzi, a kiedy niekoniecznie?

Z całą pewnością nie wszystkie schorzenia powinny być diagnozowane i konsultowane przez internet. W takich przypadkach fizjoterapeuta powinien natychmiast zasugerować wizytę w gabinecie stacjonarnym i ewentualnie wskazać najlepszą specjalizację fizjoterapeuty lub innego specjalisty dla konkretnego przypadku. W takiej sytuacji konsultacja również nie będzie pozbawiona sensu, gdyż fizjoterapeuta pomoże przynajmniej ocenić skalę problemu oraz wskazać zasadność dalszego leczenia.
W przypadku niektórych schorzeń fizjoterapia online może natomiast stanowić skuteczną alternatywę dla tradycyjnej fizjoterapii w gabinecie stacjonarnym. Daje również fizjoterapeucie możliwość kontrolowania postępów terapii pacjentów, którzy są w trakcie terapii. Będzie skuteczna szczególnie wtedy, gdy pacjent jest w stanie szczegółowo opisać swój stan zdrowia oraz objawy, a ponadto wykonać zlecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia. Doświadczony fizjoterapeuta na pewno będzie w stanie pomóc to zrobić. Sprawdza się również połączenie fizjoterapia online z fizjoterapią w gabinecie po to, aby między innymi umożliwić pacjentowi kontynuowanie terapii w trakcie wakacji lub w przypadku zamieszkania w dalekiej odległości od fizjoterapeuty.


Bibliografia:

1. Rabatin AE, Lynch ME, Severson MC, Brandenburg JE, Driscoll SW. Pediatric telerehabilitation medicine: Making your virtual visits efficient, effective and fun. J Pediatr Rehabil Med. 2020;13(3):355-370. doi: 10.3233/PRM-200748. PMID: 33136081.

2. Mani S, Sharma S, Omar B, Paungmali A, Joseph L. Validity and reliability of Internet-based physiotherapy assessment for musculoskeletal disorders: a systematic review. J Telemed Telecare. 2017 Apr;23(3):379-391. doi: 10.1177/1357633X16642369. Epub 2016 Mar 31. PMID: 27036879.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.