Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki? Fizjoterapeuta wyjaśnia

Kiedy przesadzić dziecko do spacerówki? Fizjoterapeuta wyjaśnia

Wybór spacerówki dla dziecka to duże wyzwanie. Oprócz samego doboru konkretnego modelu rodzice zastanawiają się również, kiedy dziecko jest na spacerówkę gotowe. Z takim pytaniem często też zgłaszają się do mnie o poradę. W artykule postaram się odpowiedzieć, kiedy można przesadzić dziecko z gondoli do spacerówki. Podpowiem ponadto, na co zwrócić uwagę przy wyborze spacerówki tak, aby wspierała ona prawidłowy rozwój postawy ciała dziecka oraz wyjaśnię, kiedy w spacerówce można wozić dziecko na siedząco. Na sam koniec podam też kilka konkretnych propozycji, które uważam, że są warte uwagi.

W artykule

Kiedy można posadzić niemowlaka w spacerówce?

Niemowlaka najlepiej przesadzić do spacerówki wtedy, kiedy maluch potrafi już samodzielnie usiąść. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak to, że maluch potrafi samodzielnie przejść do siadu. Dziecko najczęściej około 9 miesiąca życia potrafi samodzielnie przyjąć pozycję siedzącą. Okno rozwojowe dla tej umiejętności to okres między 6 a 11 miesiącem życia. Warto podkreślić, że każdy maluch rozwija się w nieco innym tempie i może szybciej nabyć umiejętność lub wręcz przeciwnie może potrzebować więcej czasu niż rówieśnicy. Co więcej, dziecko można przesadzić z gondoli do spacerówki wtedy, kiedy w niej się już nie mieści lub gdy niemowlę nieustannie zmienia pozycję i dalsze przebywanie w gondoli jest dla niego niebezpieczne z uwagi na to, że mogłoby z niej wypaść. Rodzice często przesadzają dziecko do spacerówki w okresie zimowym. Robią to z uwagi na to, że maluchowi ubranemu w kombinezon lub inne ciepłe ubrania jest ciasno i ma zbyt mało miejsca w gondoli lub zwyczajnie się do niej się nie mieści. Według mnie wydaje się to być w tym przypadku uzasadnione, natomiast warto wówczas zadbać o to, aby spacerówka była ustawiona jak najbardziej "na płasko". Podobnie będzie w sytuacji, gdy maluch będzie już za duży na gondolę. Więcej na ten temat poniżej.

Co zrobić, gdy niemowlę wyrosło z gondoli, a jeszcze nie potrafi usiąść?

Kiedy maluch wyrósł z gondoli, ale nie potrafi jeszcze usiąść, to może zacząć korzystać ze spacerówki, ale wówczas zaleca się, aby rozłożyć ją "na płasko". Wówczas niemowlę może w niej jeździć, będąc ułożone na plecach albo na brzuchu. Niemniej jednak od wielu rodziców słyszę, że ich dziecko nie zawsze jest zadowolone z takiego ułożenia i pytają co robić? Jako fizjoterapeuta dziecięcy zalecam wtedy rodzicom, aby spróbowali ustawić spacerówkę w taki sposób, aby dziecko było ustawione w pozycji półleżącej. Należy jednak sprawdzić, czy dziecko ułożone jest symetrycznie, czy nie przechyla się na żadną ze stron i czy w takim ustawieniu nazbyt się nie podciąga rączkami do siadu. Sprawdzenie przez rodziców powyższych kwestii pozwoli skontrolować i zadbać o prawidłową postawę malucha.

Co w sytuacji, gdy spacerówka nie rozkłada się na płasko?

Jeżeli spacerówka, którą rodzice mają w domu, nie rozkłada się całkowicie na płasko, to zaleca się ustawić ją mimo wszystko tak płasko jak to jest możliwe. Problem ten zwykle występuje w przypadku spacerówek kubełkowych. Jeżeli spacerówka będzie nierozłożona całkowicie na płasko, to wtedy warto pamiętać, że zaleca się wozić dziecko tylko i wyłącznie na pleckach i jak już wyżej wspomniałam, niezwykle ważna jest kontrola postawy ciała malucha.

Jaka powinna być pozycja ciała dziecka w spacerówce?

W zależności, na jakim etapie jest dziecko, może ono w spacerówce leżeć na płasko, leżeć w pozycji półleżącej lub siedzieć. W każdej z tych pozycji ciało dziecka powinno być w odpowiedni sposób podparte oraz pozycja malucha powinna być stabilna. Szczególnie zaleca się, aby zwrócić uwagę na pozycję ciała dziecka w wózku, które przebywa w pozycji półleżącej. Szczególnie ważne jest ułożenie miednicy niemowlęcia. Miednica powinna być ułożona w taki sposób, aby spoczywała na guzach kulszowych. Należy zadbać również o to, aby dziecko miało proste plecki i aby na całej długości przylegały do oparcia wózka. Jeżeli rodzic zauważy, że kręgosłup dziecka w części lędźwiowej nie przylega do oparcia, to należy tę pozycję zmienić poprzez zmianę kąta nachylenia oparcia lub podnóżka. Przestrzeń powstająca pomiędzy dolnym odcinkiem kręgosłupa, a oparciem wózka, może wskazywać na to, że maluszek ma miednicę ustawioną w nadmiernym przodopochyleniu. Warto wówczas zmodyfikować pozycję dziecka w taki sposób, aby zgięcie w stawach biodrowych wynosiło około 90 stopni. W wózku spacerowym maluszek powinien być ułożony w taki sposób, aby jego tułów był prosty. Główka dziecka nie powinna przechylać się na żadną ze stron. Maluch powinien zachowywać liniowość i powinien być stabilny. Dbanie o pozycję ciała dziecka w spacerówce jest kluczowe dla dalszego jego rozwoju.

Jak wozić dziecko w spacerówce - przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Spacerówka daje zazwyczaj możliwość zmiany ustawienia uchwytu lub siedziska i tym samym daje możliwość wożenia dziecka przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Obie powyższe opcje mają swoje plusy, jak i minusy. W pierwszej kolejności omówię opcję wożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Dobrym pomysłem będzie wożenie w ten sposób niemowląt i młodszych dzieci do około 12 miesiąca życia. Do zalet wożenia dziecka w ten sposób zaliczyć można to, że maluch ma kontakt wzrokowy z rodzicem, co z kolei wpływa na to, że dziecko czuje się bezpieczniej, ponieważ widzi twarz rodzica. Rodzic może wówczas w łatwy sposób komunikować się z dzieckiem, obserwować go i szybko reagować w razie jakiejkolwiek potrzeby. Ponadto może również bez większej trudności skorygować pozycję dziecka. Wożenie dziecka w ten sposób może przyczynić się do tego, że maluch nie będzie narażony na przeciążenie sensoryczne. Dziecko będzie miało ograniczoną liczbę bodźców oraz uniknie w ten sposób zbędnego stresu. Z kolei w przypadku dziecka starszego, powyżej 12 miesiąca życia, lepszym pomysłem będzie natomiast wożenie przodem do kierunku jazdy. Dziecko będzie miało większą możliwość obserwacji otoczenia i może dawać mu to możliwość bardziej aktywnego uczestnictwa w spacerze i eksplorowania otoczenia. Szczególnie starsze dzieci lubią wiedzieć, gdzie jadą i co się dzieje wokół nich. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie mieć taką spacerówkę, która da możliwość regulacji i zmiany ustawienia siedziska lub uchwytu. W ten sposób rodzice będą mogli dostosować sposób wożenia dziecka do wieku oraz jego aktualnych potrzeb.

Jaka powinna być idealna spacerówka?

Wybierając spacerówkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • konstrukcja i rodzaj stelaża,
  • waga,
  • wielkość,
  • rodzaj i liczba kół,
  • amortyzacja,
  • sposób składania,
  • typ siedziska,
  • twardość oparcia,
  • jakość materiałów,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • funkcjonalność i praktyczność,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • mechanizm składania.

Idealna spacerówka powinna być komfortowym wózkiem dającym możliwość wyjścia z niemowlakiem na spacer. Powinna mieć regulowane oparcie i podnóżek. Pozwali to w odpowiedni sposób dostosować wózek do etapu rozwoju malucha. Wózek powinien zapewniać dziecku komfort nie tylko podczas krótkich spacerów, ale i dłuższego w nim przebywania. Warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z odpowiednich materiałów oraz był stabilny. Istotny jest również wybór odpowiedniego rodzaju kół i amortyzacji. Z pewnością duże koła zapewnią lepszą amortyzację podczas spacerów po piaszczystych, czy też nierównych terenach, a piankowe zapewnią wygodę poruszania się po miejskich deptakach. Spacerówka powinna mieć dość głębokie i szerokie siedzisko. Dodatkowym atutem będzie również przekładana rączka, która umożliwi wożenie dziecka zarówno przodem do kierunku jazdy, jak i tyłem. Warto, aby wózek miał pojemny kosz na akcesoria pod siedziskiem oraz szeroką budkę, która skutecznie zabezpieczy i osłoni dziecko przed słońcem, deszczem czy też silnym i nieprzyjemnym wiatrem. Przy wyborze odpowiedniej spacerówki warto, aby rodzice kierowali się również swoim stylem życia oraz potrzebami. Dla niektórych rodziców najlepsza okaże się taka spacerówka, która będzie lekka do podróżowania samochodem lub samolotem. Dla innych najlepiej sprawdzi się znacznie cięższa i z lepszą amortyzacją, która szczególnie przyda się podczas spacerów w terenie.

Spacerówka tradycyjna czy kubełkowa?

Jako fizjoterapeuta dziecięcy zdecydowanie wybrałabym tradycyjną spacerówkę, którą można rozłożyć na płasko i która daje dziecku możliwość wyprostu i swobodnych ruchów. Szczególnie na początku. W przypadku spacerówki kubełkowej jest nieco inaczej i maluch zwykle jest w pozycji półleżącej, która jest trochę bardziej "wymuszona". Może to wpływać na swobodę jego ruchu i ustawienie. Pozycja dziecka w spacerówce kubełkowej jest podobna do pozycji maluszka w bujaczku czy też leżaczku. O tym, jakie minusy jako fizjoterapeuta widzę w układaniu i przebywaniu dziecka w bujaczku, pisałam w osobnym artukule - Czy bujaczek szkodzi niemowlakowi? Fizjoterapeuta wyjaśnia. W tym miejscu tylko wspomnę, że ograniczenie swobody wykonywania ruchu może przyczynić się do pojawienia się u malucha asymetrii bądź jej utrwalenia, jak i do spłaszczenia główki oraz uniesienia i wysunięcia barków do przodu. Z uwagi na powyższe warto pochylić się nad tematem i zastanowić się jak dany wózek, a raczej pozycja, jaką dziecko w nim przyjmuje, wpływa na jego postawę. Na koniec zaznaczę, że tak jak w przypadku innych kwestii ważne jest również to, ile czasu dziecko spędza w określonej pozycji. Kluczowe jest zapewnienie niemowlakowi różnorodnych aktywności w różnych pozycjach. Jeżeli maluch nie ma trudności w rozwoju, jest aktywny i nie spędza całego dnia w spacerówce kubełkowej, to nadal można być spokojnym o jego dalszy rozwój. Z wyżej wymienionych powodów ja znacznie częściej rekomenduję spacerówki tradycyjne, ale wybór i decyzja należy jednak do rodziców oraz ich stylu życia.

Przykładowe propozycje spacerówki

Poniżej przedstawiam kilka propozycji spacerówek, które są polecane przez rodziców moich pacjentów. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają z dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców i własnej analizy. 

1. CYBEX Gold - Beezy

CYBEX Gold Beezy - spacerówka

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: cybex-online.com

2. CYBEX Gold - Eezy S Twist +2

CYBEX Gold Eezy S Twist +2 - spacerówka

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: cybex-online.com

3. Easywalker Miley 2 - Kompaktowy wózek spacerowy | GALAXY BLUE

Easywalker Miley 2 - Kompaktowy wózek spacerowy | GALAXY BLUE - spacerówka

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: danex24.pl

4. Lionelo AZURA wózek spacerowy

Lionelo AZURA wózek spacerowy

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: bobowozki.com

5. Maxi Cosi OXFORD wózek spacerowy

Maxi Cosi OXFORD wózek spacerowy

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: bobowozki.com

Podsumowanie

Dziecko najlepiej przesadzić z gondoli do spacerówki dopiero wtedy, kiedy potrafi już usiąść, ewentualnie, jeżeli wyrośnie z gondoli i przebywanie w niej jest dla niego niebezpieczne. Warto podkreślić, że dziecko będzie korzystało z wózka przed dłuższy czas, więc warto, aby rodzice zastanowili się, jakiej spacerówki potrzebują oni sami i jaka spacerówka będzie odpowiednia dla ich pociechy. Niewłaściwie dobrana spacerówka może powodować niepotrzebny stres i niezadowolenie oraz może mieć niekoniecznie dobry wpływ na rozwój pociechy.  

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.