male dziecko na rowerku biegowym

Rowerek biegowy dla dziecka? 10 powodów, dla których ja jako fizjoterapeuta, jestem na tak

Jako fizjoterapeuta dziecięcy bardzo często dostaję od rodziców pytania o rowerek biegowy. Na pozór wybór i kupno rowerka wydaje się być prosty. Natomiast wiem, że dla niektórych rodziców, dziadków, członków rodziny czy też znajomych wcale to nie jest takie proste i oczywiste, a nawet stanowi wyzwanie. Sam fakt wyboru odpowiedniej firmy, modelu czy też rozmiaru może wydawać się nieco skomplikowany. Odnoszę natomiast wrażenie, że najtrudniejszą kwestią w tej sprawie jest pytanie, czy w ogóle warto go kupić? Czy dziecku się przyda i od kiedy może na nim zacząć jeździć? To najczęstsze pytania, które kierują do mnie rodzice starszych maluchów. Dlatego też w tym artykule podzielę się moją wiedzą w tym temacie z punktu widzenia fizjoterapeuty. Przedstawię 10 powodów, dla których zdecydowanie warto kupić go dziecku. Dodatkowo przedstawię ogólne informacje na temat rowerka biegowego i podpowiem, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie i doborze.

W artykule

Dlaczego warto kupić dziecku rowerek biegowy?

Rowerek biegowy stymuluje rozwój psychoruchowy dziecka. Zarówno motoryka duża, jak i mała jest ściśle powiązana z czynnościami emocjonalnymi oraz poznawczymi co właśnie nazywamy rozwojem psychoruchowym, podczas którego dziecko kształtuje i rozwija nowe umiejętności. Korzystanie z rowerka stymuluje ten rozwój i korzystnie na niego wpływa. Poniżej przedstawię 10 powodów, dla których według mnie, warto kupić dziecku rowerek biegowy. Korzystanie z niego wpływa pozytywnie między innymi na:

 1. rozwój równowagi,
 2. kształtowanie naprzemienności,
 3. rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej,
 4. wzmocnienie mięśni posturalnych ciała,
 5. polepszenie siły i wytrzymałości,
 6. doskonalenie stabilności,
 7. rozwój orientacji w przestrzeni (otoczeniu) i uważności,
 8. doskonalenie nauki podejmowania decyzji oraz nauki prawidłowego reagowania,
 9. samodzielność i zaradność,
 10. naukę oceny odległości i prędkości.

Poza tymi wyżej wymienionymi powodami dotyczącymi kwestii zakupu rowerka biegowego należy wspomnieć o jeszcze jednym niezwykle istotnym. Rowerek biegowy dodatkowo zapewnia dziecku bardzo dużą dawkę ruchu i to w dodatku na świeżym powietrzu. Najlepiej sprawdza się park lub las z odpowiednim podłożem (nawierzchnią). Zmiana otoczenia oraz przebywanie na zewnątrz dodatkowo będzie stymulować różne obszary rozwoju dziecka. 

Czym różni się rowerek biegowy od zwykłego roweru?

Rowerek biegowy jest bardzo podobny do klasycznego roweru, który na pewno jest dobrze znany osobom dorosłym. Różnica jest taka, że nie posiada on między innymi pedałów i hamulców, a siedzenie jest nieco obniżone. Na rynku istnieje bardzo wiele producentów rowerków, a ich budowa i materiały mogą się od siebie różnić. Niektóre mogą dodatkowo posiadać hamulec lub inne dodatkowe funkcje. Na końcu tego artykułu podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka biegowego dla dziecka oraz przedstawię trzy propozycje konkretnych modeli.

rowerki biegowe

Jak się przemieszcza dziecko na rowerku biegowym?

Dziecko siedząc na siodełku, odpycha się naprzemiennie stopą prawą i lewą od podłoża. W ten sposób wprawia rowerek w ruch i może się na nim przemieszczać. Im ruch stóp jest płynniejszy, tym dziecko może szybciej i łatwiej się poruszać. Maluch steruje między innymi poprzez ruch plecami oraz pośladkami, ale również kierownicą. Niektóre rowerki mają również opcje blokady kierownicy. Dziecko hamuje za pomocą stóp, które powinny być zabezpieczone odpowiednimi bucikami. Rzadko kiedy rowerki biegowe mają zamontowany hamulec ręczny na kierownicy. Z reguły to właśnie ta pierwsza opcja hamowania jest najpopularniejsza. Należy poinstruować dziecko, w jaki sposób może korzystać z rowerka, a następnie dać mu spróbować zrobić to samodzielnie.

Czy rodzic musi wspomagać dziecko podczas jazdy na rowerku biegowym?

Szczególnie na początku przygody dziecka z rowerkiem dodatkowe wsparcie przez rodzica jest bardzo zalecane. Ważne jest, aby robić to w odpowiedni sposób tak, aby nie wyręczać dziecka. Rodzic powinien go tylko wspomagać w rozwijaniu umiejętności balansu czy też równowagi, natomiast to dziecko powinno wprawiać rowerek w ruch oraz nim kierować. Z początku należy zachęcić dziecko, żeby usiadło na siodełku i ułożyło rączki na brzegach kierownicy. Następnie można spróbować delikatnie przechylać rowerek powoli od strony prawej do lewej. Wykonywanie tych czynności da dziecku możliwość zapoznania się z tym ruchem oraz pozwoli na samodzielne korzystanie.

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki asekuruje się dziecko. Rodzic powinien podtrzymywać dziecko, a nie rowerek. Z czasem dziecko będzie coraz bardziej rozwijało umiejętności i będzie panowało nad koordynacją dwóch jednoczesnych czynności, czyli nadawania kierunku ruchu za pomocą kierownicy i używania do tego ruchu nóżek. Z początku zdaje się to być trudne dla maluszka, ale warto próbować i kształtować z dzieckiem powyższą umiejętność i pozwolić mu nauczyć się korzystać z rowerka samodzielnie.

Od jakiego wieku dziecko może rozpocząć jazdę na rowerku biegowym?

Nie jest łatwo powiedzieć dokładnie, od jakiego wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerku biegowym. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Z punktu widzenia fizjoterapeuty uważa się, że kluczowym elementem jest to, aby dziecko osiągnęło wymaganą kontrolę posturalną. Zazwyczaj ma to miejsce około 2 roku życia. W tym wieku dziecko z reguły już samodzielnie i stabilnie chodzi. Takie zalecenia również można znaleźć w opisie na produkcie u większości producentów rowerków biegowych. Zdarza się natomiast i nie jest to bardzo rzadkie, że dziecko około 18 miesiąca życia jest już gotowe do jazdy na rowerku biegowym. Może się jednak okazać, że nawet starsze dziecko nadal będzie preferować jeździk zamiast rowerka. Jak zostało nadmienione każde dziecko, jest inne i warto pamiętać, że wszelkie daty podawane przez specjalistów lub producentów sprzętu są orientacyjne.

dziecko na rowerku biegowym

Jak dobrać wielkość rowerka biegowego i jak powinno być ustawione ciało dziecka?

Zaleca się, aby rowerek biegowy był dobrze dopasowany względem konkretnego dziecka. Nie kupuje się rowerka na wyrost i na zapas. Myślę, że najlepiej w tym celu wybrać się z dzieckiem na zakupy do sklepu stacjonarnego i spróbować wraz z dzieckiem różnych wariantów i modeli. Można wówczas dokładnie sprawdzić, czy będzie on dla niego odpowiedni. Gdy rodzic nie ma takiej możliwości, to można wówczas taki rowerek zamówić przez internet i koniecznie w ten sam sposób sprawdzić go w domu i ewentualnie zamienić w razie konieczności. Szczególnie przy zakupach przez Internet warto zmierzyć długość nóżki malucha. Pomiar należy wykonać po stronie wewnętrznej uda. Jest to pomiar wykonany od kroku do podłoża. Ważne, żeby dziecko miało założone na stopach buciki, a najlepiej takie, w których potem będzie jeździło na rowerku.

w jaki sposób dobrać rowerek biegowy

Chcąc sprawdzić, czy rowerek jest odpowiednio dobrany, należy posadzić dziecko na siodełku i sprawdzić, czy w tej pozycji pociecha ma stopy płasko przylegające do podłoża oraz, czy jego kolanka i bioderka są delikatnie ugięte. Ponadto zarówno podczas próbowania w sklepie, jak i samej jazdy, układając rączki na kierownicy, dziecko nie powinno się pochylać do przodu. Plecki powinno mieć zawsze wyprostowane. Te same reguły obowiązują w przypadku już samej jazdy na rowerku biegowym.

O czym warto pamiętać przy wyborze rowerka biegowego dla dziecka?

Wybierając rowerek biegowy dla dziecka, warto pamiętać, aby był on:

 • lekki,
 • stabilny,
 • wykonany z dobrej jakości materiałów,
 • z możliwością regulacji siodełka oraz kierownicy.

Jeżeli rowerek biegowy będzie posiadał wyżej wymienione cechy, to pozwoli na korzystanie z niego w sposób komfortowy i bezpieczny. Warto również pamiętać, że dziecko powinno zawsze swobodnie opierać stopy o podłoże i mieć założony kask zarówno podczas doboru, jak i podczas samej zabawy. 

Przykładowe propozycje rowerków biegowych

Poniżej przedstawiam kilka propozycji rowerków biegowych, które są polecane przez rodziców. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają z dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców.

1. Rowerek biegowy - WOOM 1
Rowerek biegowy - WOOM 1

 Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: woombikes.pl/products/1

2. Rowerek biegowy - Btwin Runride 100

Rowerek biegowy - Btwin Runride 100

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: decathlon.pl/p/rowerek-biegowy-dzieciecy-btwin-runride-100-10-cali/_/R-p-313109

3. Rowerek biegowy - Cariboo Magnesium Pro

Rowerek biegowy - Cariboo Magnesium Pro

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: cariboo.eu/pl/rowerek-biegowy-cariboo-magnesium-pro-rozowy.html

4. Rowerek biegowy - Milly Mally Marshall

Jako fizjoterapeuta uważam, że warto dla dziecka kupić rowerek biegowy, ponieważ odpowiednio dobrany i używany przyczyni się do rozwoju ruchowego i umysłowego malucha. Ponadto z pewnością dla wielu dzieci jazda na rowerku biegowym będzie ciekawa i przyjemna oraz będzie im sprawiać radość. Rowerek jest również formą urozmaicenia czasu, który dziecko spędza na świeżym powietrzu. Jest on bardzo dobrą alternatywą dla jazdy w wózku podczas spacerów, o ile umiejętności dziecka już na to pozwalają. Jest również świetną motywacją do ruchu i zabawy. Jeżeli tylko dziecko jest gotowe do jazdy na rowerku biegowym i jego kontrola posturalna jest odpowiednia, to zdecydowanie polecam zakup rowerka biegowego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących doboru właściwego rowerka i utrzymywania na nim prawidłowej pozycji przez dziecko zachęcam do kontaktu z fizjoterapeutą, który postara się pomóc i odpowie na wszelkie zapytania. 

Bibliografia:

 1. Kavanagh JA., Issartel J., Moran K., Quantifying cycling as a foundational movement skill in early childhood, J Sci Med Sport, 2020; 23(2):171-175.
 2. Instrukcja obsługi rowerka biegowego StrideBikes.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.