Jakie zabawki dla noworodka oraz niemowlaka i dlaczego akurat te. Fizjoterapeuta wyjaśnia

Jakie zabawki dla noworodka oraz niemowlaka i dlaczego akurat te. Fizjoterapeuta wyjaśnia

Jaką zabawkę wybrać dla noworodka lub niemowlaka i dlaczego akurat tą? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców i bliskich, stojąc w sklepie, przed półką z zabawkami lub przeglądając ofertę sklepów w internecie. Wybór pierwszych zabawek dla dziecka zdaje się być prosty, natomiast nie zawsze tak jest. Często rodzice maluszków, którzy zgłaszają się do mnie na konsultację fizjoterapeutyczną, proszą o polecenie odpowiednich zabawek. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na rynku jest tak duża ilość zabawek, że często nie wiadomo na co się zdecydować.

Dla mnie jako fizjoterapeuty dziecięcego w tym wyborze ważne jest również to, aby zabawka była dobra dla dziecka i jego rozwoju. W dzisiejszym wpisie podpowiem z punktu widzenia fizjoterapeuty, na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek. Oprócz samych, konkretnych propozycji wyjaśnię, dlaczego warto się na nie zdecydować i jaki mają one wpływ na malucha.  

W artykule

Jakie znaczenie w rozwoju dziecka mają zabawki?

Podstawową funkcją zabawki powinna być edukacja i rozrywka. Z mojego punktu widzenia najlepiej, gdy zabawka również stymuluje rozwój dziecka. Zabawki w rozwoju dziecka są zatem bardzo ważne. Dzięki nim dziecko może rozwijać umiejętności z zakresu motoryki dużej, jak i małej. Wpływają one również pozytywnie na funkcje poznawcze dziecka i komunikację. Dodatkowo pomagają one rozwijać u dziecka pamięć, uwagę oraz logiczne myślenie. Zarówno u młodszych, jak i starszych maluszków pobudzają one kreatywność i aktywizują oraz mobilizują do aktywności ruchowej.

Bardzo istotne jest, aby zabawki były odpowiednio dobrane do wieku maluszka i jego umiejętności. 

 

Czy noworodek potrzebuje zabawek?

W pierwszych miesiącach życia dziecka maluch nie wymaga jeszcze zabawek. Noworodek po przyjściu na świat przede wszystkim potrzebuje bliskości rodzica. Potrzebuje dużo przytulania, mówienia i śpiewania oraz prawidłowej pielęgnacji. Czy noworodek może bawić się zabawkami? Mimo tego, co zostało napisane wyżej, jak najbardziej można mu już jakąś zabawkę zaproponować. Szczególnie w przypadku noworodków warto jednak zwrócić uwagę na to, jaka to będzie zabawka i nie zapominać o tym, co zostało napisane na początku tego akapitu.

Jakie powinny być pierwsze zabawki dla noworodka i niemowlaka? Opinia fizjoterapeuty

Pierwsze zabawki powinny być nieskomplikowane, proste, lekkie, miękkie i wykonane z bezpiecznych materiałów. Zabawki nie powinny zawierać małych elementów np. sznurków, tasiemek, koralików, guziczków, które mogłyby się odczepić od zabawki. Powinny być praktyczne, czyli takie, które dziecko będzie mogło wykorzystać do zabawy w codziennym życiu. 

Zabawki przede wszystkim mają na celu zaktywizować dziecko i zachęcić go do ruchu. Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na zabawki, które będą zachęcały dziecko do leżenia na brzuszku, do sięgania do nich rączkami, do przemieszczania się w ich kierunku oraz do aktywnego unoszenia nóżek i rączek nad podłoże. Odpowiednio dobrane zabawki wesprą również u dziecka rozwój chwytu, a także zachęcą i zmotywują maluszka do pracy nad skupianiem wzroku i budowaniem kontaktu wzrokowego. Dla maluszków sprawdzą się także zabawki, które przyniosą ulgę obolałym dziąsłom, czyli np. gryzaki. Zabawki mają również pomóc w budowaniu relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. 

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie rozpoznaje jeszcze wszystkich barw. Dlatego też warto wybrać w tym okresie zabawkę o intensywniejszej i bardziej wyrazistej barwie. Taka zabawka powinna przyciągnąć wzrok dziecka ze względu na kolory kontrastowe. Przykładem takiej zabawki może być piłka biało-czarno-czerwona lub książeczka utrzymana w kolorystyce czarno-białej. Przy zabawie z dzieckiem pamiętać należy o zachowaniu odpowiedniej odległości przedmiotu względem dziecka, aby swobodnie mogło rejestrować obraz.

Wyżej wspomniałam o stymulacji wzroku za pomocą zabawek. Równie ważna będzie ponadto stymulacja słuchu. W tym celu można wykorzystać na przykład grzechotkę, która będzie wydawała delikatny dźwięk. W efekcie czego maluszek będzie szukał źródła dźwięku. Dotyk zaś można stymulować za pomocą zabawek o różnych fakturach.

integracja sensoryczna - odbieranie i przetwarzanie bodźców przez mózg


Jak już wyżej wspomniałam, zabawki mają wspomagać u dziecka jego rozwój i kształtować jego umiejętności ruchowe, wzrokowe, słuchowe oraz dotykowe. 

Przykładowe propozycje pierwszych zabawek dla dziecka

Poniżej przedstawiam kilka propozycji zabawek, które zwykle sama polecam i które pozytywnie wpływają na konkretny aspekt rozwoju dziecka. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają po pierwsze z ich przydatności we wsparciu rozwoju oraz dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców. Zabawki podzieliłam na obszary, które są przez nie szczególnie wspomagane i rozwijane. 

Zabawki stymulujące wzrok

Zabawki w kolorystyce czarno-białej lub też z elementami w kolorze niebieskim, czerwonym lub żółtym są właściwym stymulatorem wzroku dla niemowląt. Warto wspomnieć, że dziecku łatwiej jest skupić wzrok na kontrastowej zabawce. Poza stymulacją wzroku, zabawki czarno-białe, pomagają dziecku pracować nad koncentracją uwagi. Sprzyjają one również wyciszeniu maluszka i nie powodują u niego przestymulowania. Sprawdzą się zabawki między innymi takie jak: książeczki i karty kontrastowe, przytulanki i szeleściaki.

1. CzuCzu - Duże karty kontrastowe dla dzieci 0 i 3 mies.+ 

Karty kontrastowe przyciągają uwagę i wzrok maluszka. Dodatkowo podczas ich pokazywania rodzic może pracować z maluszkiem nad budowaniem więzi i relacji.  

CzuCzu - Duże karty kontrastowe dla dzieci 0 i 3 mies.+

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: czuczu.pl/sklep/duze-karty-kontrastowe-0-3/

2. CzuCzu - Starter malucha Co widzę dla dzieci: 6m+, 0+, 3m+

W zestawie znajdują się książeczki kontrastowe, które rodzic pokazuje dziecku. Dają one możliwość doskonalenia wzroku, a przy tym pozytywnie przyczyniają się do budowania relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem. 

CzuCzu - Starter malucha Co widzę dla dzieci: 6m+, 0+, 3m+
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: czuczu.pl/sklep/starter-malucha/

3. Ośmiornica biało-czarna zawieszka - momscare.pl
Miękka kontrastowa zabawka z dzwoneczkiem w środku. Stymuluje ona u malucha zmysł wzroku, dotyku oraz słuchu.
Ośmiornica biało-czarna zawieszka - momscare.pl
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl/pl/p/Osmiornica-bialo-czarna-zawieszka-momscare.pl/954

4. Iluzja książeczka sensoryczna - momscare.pl
Kontrastowa książeczka rozwija zmysł wzroku, dotyku i słuchu dziecka. Stymuluje sensorycznie malucha. Oprócz tego, że jest wykonana z materiału, to posiada w środku elementy sylikonowe i wszyte tasiemki. 
Iluzja książeczka sensoryczna - momscare.pl
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl/pl/p/Iluzja-ksiazeczka-sensoryczna-momscare.pl/969

Zabawki zachęcające dziecko do leżenia na brzuszku

Poniższe zabawki mają za zadanie zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku. Jest to niezwykle ważna umiejętność o czy można przeczytać w osobnym artykule - Dlaczego leżenie dziecka na brzuszku jest ważne? W takim przypadku najlepiej sprawdzą się zabawki, które będą przyciągały uwagę maluszka i będą go wspierały w coraz to dłuższym leżeniu na brzuchu. Samo ułożenie dziecka na macie piankowej będzie aktywizowało go do ruchu i przebywania w pozycji leżącej na brzuchu. Jako fizjoterapeuta polecam matę każdemu rodzicowi, o czym pisała w dedykowanym poście - Jaką matę wybrać dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi Jeżeli chodzi o zabawki, to w tym przypadku sprawdzą się szczególnie te z lusterkiem i szeleszczące. Ponadto dobrym pomysłem będzie mata wodna, grzechotki czy też piłeczki. 

1. Ośmiornica szeleścik - momscare.pl

Kontrastowa, miękka zabawka z szeleszczącą folią, która zwraca uwagę dziecka. Zabawka stymuluje zmysł wzorku, dotyku i słuchu u maluszka. W rozwoju motoryki małej maluszka wspomagają wszyte kolorowe metki. 

Ośmiornica szeleścik - momscare.pl

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl/szeleszczaca-osmiornica-979

2. Canpol babies duże lusterko kontrastowe SENSORY TOYS

Kontrastowe lusterko z różnorodnymi elementami o różnorodnej fakturze ma zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku i unoszenia główki. Lusterko umożliwia maluszkowi obserwowanie w nim samego siebie jak i otoczenia. Stymuluje wzrok i dotyk oraz wspiera w rozwoju umiejętności manualnych i motorycznych.

Canpol babies duże lusterko kontrastowe SENSORY TOYS

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: amko.com.pl/product-pol-74493-Canpol-babies-duze-lusterko-kontrastowe-SENSORY-TOYS.html

3. Akuku, mata dmuchana wodna

Dmuchana mata zachęca maluszka do leżenia na brzuchu. Kolorowe elementy znajdujące się w środku maty się poruszają. Wzbudzają one ciekawość dziecka i zachęcają go do dotykania ich rączkami. Maluszek może skupiać wzrok na elemencie, który go zaciekawił i wodzić za nim wzrokiem, kiedy on będzie nim przesuwał. Dmuchana mata wodna doskonali również umiejętności sensoryczne i motoryczne maluszka.

Akuku, mata dmuchana wodna

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: smyk.com/p/akuku-mata-dmuchana-wodna-i7297657 

4. "Dotykam, poznaję. Pojazdy" książka sensoryczna do 2 lat

Książeczka stymuluje rozwój sensoryczny dziecka. Na okładce ma silikonową formę, a w środku jest kolorowa i zawiera elementy o różnych fakturach, które zapewniają różnorodne wrażenia sensoryczne. Zachęca ona dziecko do dotykania znajdujących się w niej elementów.

"Dotykam, poznaję. Pojazdy" książka sensoryczna do 2 lat

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mokida.com/dotykam-poznaje-pojazdy-ksiazka-sensoryczna-za3665403ksi-022.html

Gryzaki

Głównym zadaniem gryzaków jest przede wszystkim łagodzenie bólu dziąseł podczas ząbkowania. Dodatkowo mogą stanowić stymulację, która oswaja i przyzwyczaja maluszka do używania w niedalekim czasie szczoteczki do zębów. 

1. Mombella Silikonowy Gryzak Zabawka Ośmiornica Light Blue

Miękki i elastyczny gryzak, który kształtem zachęca do chwytania. Dziecko może zniwelować ból związany z ząbkowaniem poprzez wsadzenie macek ośmiornicy z wypustkami do buzi. Gryzaczek dodatkowo wydaje delikatny dźwięk, który dodatkowo stymuluje zmysł słuchu u pociechy.

Mombella Silikonowy Gryzak Zabawka Ośmiornica Light Blue
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: https://mombella.pl/mombella-gryzak-zabawka-osmiornica-2

2. Mombella Silikonowy Gryzak Dla Dzieci Słoń Dancing Elephant Blue
Miękki sylikonowy gryzak, który z łatwością może chwycić maluszek w rączki. Gryzak uśmierza u dziecka ból, który pojawia się podczas ząbkowania. Jest zakończony wypustkami, które masują bardzo delikatnie dziąsełka maluszka. 
Mombella Silikonowy Gryzak Dla Dzieci Słoń Dancing Elephant Blue
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mombella.pl/mombella-silikonowy-gryzak-dla-dzieci-dancing-elephant-blue

3. Mombella Silikonowy Gryzak z Grzechotką Ślimak Purple
Elastyczny i miękki gryzak, który również jest grzechotką. Z łatwością dopasowuje się do rączek maluszka dzięki swoim kształtom. Rozwija on umiejętności manualne rączek, stymuluje zmysł słuchu poprzez grzechotkę i działa uśmierzająco na ból dziąsełek, który towarzyszy maluszkowi przy ząbkowaniu.
Mombella Silikonowy Gryzak z Grzechotką Ślimak Purple
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mombella.pl/mombella-gryzak-z-grzechotka-slimak

4. Mombella Gryzak Uspokajający Dla Dzieci Grzybek Grey
Gryzak sylikonowy przynosi ulgę maluszkowi podczas ząbkowania. Dziecko z łatwością może go chwycić. Jest miękki i elastyczny. Gryzak kształtem przypomina maluszkowi pierś mamy.
Mombella Gryzak Uspokajający Dla Dzieci Grzybek Grey
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mombella.pl/mombella-gryzak-uspokajajacy-mushroom-3

Zabawki angażujące i aktywizujące rączki i nóżki dziecka

Poniżej przedstawię zabawki zachęcające dziecko do sięgania, unoszenia rączek i nóżek ponad podłoże i promujące rozwój chwytu. Są to zabawki o różnych kształtach, kolorach i fakturze, które za zadanie mają zachęcić dziecko do dotykania. 

1. CANPOL BABIES - pluszowa piłka kontrastowa | SENSORY TOYS

Kontrastowa piłka z grzechotką stymuluje wzrok dziecka i wspiera rozwój motoryczny. Stymuluje również rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej. Kształt piłki zachęca dziecko do dotykania i chwytania. Piłka posiada również dodatkowe metki, które mają wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić go do aktywnej zabawy.

CANPOL BABIES - pluszowa piłka kontrastowa | SENSORY TOYS

2.  Mom's Care, Sensorky, piłeczki do masażu, piłeczki sensoryczne, 5 szt.
Kolorowe piłeczki o różnorodnych fakturach są doskonałą stymulacją zmysłu dotyku u dziecka. Pobudzają one receptory czucia u dziecka. Dodatkowo sprzyjają rozwojowi motoryki małej u niemowlęcia. Sprawdzą się również przy wykonywaniu masażu rączek, nóżek czy stóp dziecka. 
Mom's Care, Sensorky, piłeczki do masażu, piłeczki sensoryczne, 5 szt.
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: smyk.com/p/moms-care-sensorky-pileczki-do-masazu-pileczki-sensoryczne-5-szt-i6388818

3. Set 2x Skarpetki niemowlęce kolorowe SOXO z grzechotką
Skarpetki z małym pluszakiem z grzechotką zachęcą i zmotywują dziecko do unoszenia nóżek ponad podłoże podczas leżenia na pleckach. 
Set 2x Skarpetki niemowlęce kolorowe SOXO z grzechotką

4. Sassy: zabawka sensoryczna Diabelski Młyn
Zabawka zachęca maluszka do wyciągania rączek i zabawy różnorodnymi elementami, które ona posiada. Maluszek może poznawać i dotykać każdy element. Elementy zabawki są zrobione z różnych faktur i mają różnorodne kształty, które zapewniają dziecku dodatkowe wrażenia sensoryczne. Zabawka pomaga dziecku rozwijać koordynację ręka-oko. 
Sassy: zabawka sensoryczna Diabelski Młyn
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: noskinoski.pl/products/sassy-zabawka-sensoryczna-diabelski-mlyn

5. Sassy zabawka sensoryczna grzechotka Peek-a-Boo
Kolorowa zabawka z czarno-białą grzechotką w środku. Stymuluje wzrok i słuch dziecka. Dzięki temu, że zabawka jest elastyczna, maluch może nią swobodnie wyginać. Podczas ruchu zabawka dodatkowo wydaje dźwięk. Ponadto dziecko, za pomocą rączek, może przemieszczać pierścienie. Tym samym będzie rozwijać chwyt i stymulował wzrok. 
Sassy zabawka sensoryczna grzechotka Peek-a-Boo
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: prostezabawki.com.pl/pl/p/Sassy-zabawka-sensoryczna-grzechotka-Peek-a-Boo/4867

Zabawki nie zastąpią wspólnej zabawy

Zabawki są ważne, ale najważniejsze jest, aby dać dziecku możliwość poznawania otaczającego go świata za pomocą zmysłów. Maluszek musi mieć również możliwość poznawania samego siebie oraz swojego ciała. Postaraj się dać mu taką możliwość i spędzaj z nim aktywnie czas. Przykładem będzie wspólna zabawa na macie. Dobrym pomysłem będzie również układanie maluszka na brzuszku na klatce piersiowej rodzica. Można również ułożyć maluszka na plecach na kolanach rodzica. Należy wówczas pamiętać, aby miednica dziecka była delikatnie podwinięta i oparta o brzuch rodzica.

Podczas zabawy z maluszkiem rodzic powinien postarać się utrzymać kontakt wzrokowy z dzieckiem. Maluszki bardzo lubią, gdy rodzice robią różne miny i się do nich uśmiechają oraz mówią. W tym miejscu warto wspomnieć, że dotyk jest niezwykle istotny w rozwoju dziecka. Postaraj się delikatnie dotykać i głaskać ciało dziecka. Do codziennej pielęgnacji spróbuj włączyć elementy masażu. Można również spróbować pokazać dziecku zabawkę i zachęcić go do wyciągnięcia rączki w jej kierunku. Dodatkowo należy wspomnieć, że podczas noszenia dziecka można go delikatnie pokołysać i pobujać, co z pewnością wpłynie pozytywnie na stymulację układu przedsionkowego. Najmłodsze maluszki najbardziej komfortowo czują się noszone przez rodziców w pozycji fasolki.
 

 Dla dziecka czas spędzony z rodzicem jest niezwykle cenny i niezastąpiony. Wspólna zabawa z dzieckiem wspomaga jego rozwój i daje poczucie bliskości.

 

Podsumowanie

Przy wyborze zabawek warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich są ona wykonane. Zabawka przede wszystkim powinna być dla dziecka bezpieczna i nie powinna prowadzić do jego przestymulowania. W przypadku noworodków i niemowląt warto wybierać zabawki o podstawowej kolorystyce, prostych kształtach i takie zabawki, które stymulują co najwyżej dwa zmysły jednocześnie. Jako fizjoterapeuta dziecięcy unikałabym zabawek piszczących, grających i mocno się świecących. Zabawki powinny aktywizować dziecko, ale nie zastąpią wspólnej zabawy z rodzicem. Rodzice wybierają między innymi zabawki takie jak: książeczki, piłeczki, pluszaki oraz gryzaki. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z fizjoterapeutą, który doradzi Ci, jakie zabawki wybrać i przedstawi Ci, w jaki sposób bawić się z dzieckiem, aby przy tym wspierać jego rozwój. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w wyborze odpowiedniej zabawki dla Twojego dziecka, ale też pomoże zrozumieć, dlaczego konkretne zabawki są polecane i jak wpływają na rozwój dziecka.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.