10 pomysłów na rozwojowy prezent dla maluszka od urodzenia do 6 miesiąca

10 pomysłów na rozwojowy prezent dla maluszka od urodzenia do 6 miesiąca

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Zapewne właśnie teraz szukasz odpowiedniego prezentu dla maluszka i zastanawiasz się jaką zabawkę wybrać. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka pomysłów na przemyślany prezent.

W artykule

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki

Jako fizjoterapeuta doradzę Ci, jaką zabawkę wybrać, aby wspierała rozwój Twojej pociechy. Z doświadczenia wiem, że wybór zabawek jest przeogromny i nie jest łatwo wybrać coś odpowiedniego. Dlatego też przedstawię Ci kilka pomysłów na zdrowy i rozwijający prezent dla niemowlęcia w wieku 0 - 6 miesięcy.

Zabawka powinna sprawić dziecku radość, ale tym lepiej, jeżeli również będzie praktyczna. Odpowiednia zabawka pozwoli na budowanie relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Może również motywować dziecko do aktywnego działania, zabawy, zachęcić do interakcji oraz wzbudzić zainteresowanie i zaciekawienie u maluszka. Zabawka powinna być prosta i wcale nie musi być droga. 

Z punktu widzenia fizjoterapeuty polecam szczególnie zabawki, które będą zachęcały dziecko do:

 • skupiania wzroku na zabawce,
 • nawiązywania kontaktu wzrokowego,
 • leżenia na brzuszku,
 • sięgania do zabawki,
 • chwytania zabawki,
 • obrotów,
 • leżenia na plecach i unoszenia nóżek ponad podłoże,
 • budowania relacji.

Zabawki, które poleca fizjoterapeuta

Poniżej przedstawię Ci 10 zabawek, które będą rozwijały u maluszka między innymi zmysł wzorku, dotyku oraz słuchu lub pomagały w budowaniu relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Poniższy post nie jest postem sponsorowanym, natomiast zamieściłam w nim przykłady oraz linki do popularnych sklepów internetowych, w których można nabyć zabawki.

1. Ośmiornica czerwona - Mom's Care

Kontrastowa, miękka zabawka z dzwoneczkiem w środku. Stymulująca u dziecka zmysł wzroku, dotyku, a także słuchu.

Ośmiornica czerwona - Mom's Care

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl

2. Króweczka, książeczka sensoryczna - Mom's Care

Miękka, kontrastowa i rozkładana książeczka rozwija zmysł wzroku. Maluszek wpatruje się w zabawkę oraz wodzi wzrokiem. Dodatkowo szeleszczące elementy doskonale stymulują zmysł dotyku.

Króweczka, książeczka sensoryczna - Mom's Care

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl

3. Lusterko wańka-wstańka na kółkach - B.Toys

Zabawka zachęcająca dziecko do poznawania swojego odbicia w lusterku. Kontrastowy wzór na jednym z kółek lusterka dodatkowo stymuluje wzrok maluszka. Umieszczone w drugim kółku koraliki są delikatnym źródłem dźwięku, który zapewnia stymulowanie słuchu. Ponadto zabawka, po lekkim dotknięciu, porusza się, co dodatkowo nakłania dziecko do poruszania nią lub przemieszczania się w kierunku zabawki.

Lusterko wańka-wstańka na kółkach - B.Toys

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: sklep.btoys.pl

4. Starter malucha "Co widzę" - CzuCzu

Zestaw zawiera dwie książeczki i kilka kart kontrastowych, które rodzic pokazuje maluszkowi. Zabawa zestawem pozwala na kształtowanie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, a także jest idealnym treningiem dla wzroku niemowlęcia. 

Starter malucha "Co widzę" - CzuCzu

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: czuczu.pl

5. Piłeczki sensoryczne, Sensorky - Mom's Care

Piłeczki w kilku kolorach z różnorodną fakturą zapewniają bardzo dobrą stymulację zmysłu dotyku poprzez pobudzenie receptorów czucia u maluszka. Sprzyjają one rozwojowi motoryki małej, czyli sprawności ruchowej rączek. Piłeczkami rodzic może również wykonać delikatny masaż sensoryczny, prowadząc piłkę w okolicy rączek, nóżek oraz stóp dziecka. 

Piłeczki sensoryczne, Sensorky - Mom's Care

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: omscare.pl

6. Piłka sensoryczna z dzwoneczkiem -  B.Toys

Pluszowa, miękka piłka z dzwoneczkiem w idealnym rozmiarze dla dziecka. Motywuje maluszka do otwierania rączek. Rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz w zabawie, kiedy dziecko leży na pleckach, motywuje go do unoszenia nóżek ponad podłoże oraz do chwytania stopami piłki. 

Piłka sensoryczna z dzwoneczkiem - B.Toys

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: sklep.btoys.pl

7. Skarpetki z grzechotką - SOXO

Skarpetki zachęcają i motywują dziecko w leżeniu na pleckach do unoszenia nóżek ponad podłoże oraz do chwytania stóp rączkami. Ponadto, przy wykonywaniu tych czynności, maluszek wzmacnia mięśnie brzuszka.

Skarpetki z grzechotką - SOXO

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: soxo.pl

8. Silikonowy gryzak z grzechotką, ośmiornica - Mombella

Gryzak jest elastyczny i miękki. Kształt gryzaka zachęca dziecko do chwytania. Maluszek, wsadzając macki ośmiornicy z wypustkami do buzi, może uśmierzyć sobie ból związany z ząbkowaniem. Delikatny dźwięk wydawany przez zabawkę stymuluje u maluszka zmysł słuchu.

Silikonowy gryzak z grzechotką, ośmiornica - Mombella

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mombella.pl

9. Silikonowy gryzak z grzechotką, ślimak - Mombella

Miękki i elastyczny gryzak zachęca dziecko do rozwijania umiejętności ruchowych rączek. Stymuluje również zmysł słuchu poprzez grzechotkę, która znajduje się w zabawce. Gryzaczek działa również łagodząco na ból dziąsełek u maluszka.

Silikonowy gryzak z grzechotką, ślimak - Mombella

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mombella.pl

10. Dmuchana mata wodna kolorowa - Akuku

Mata zachęca maluszka do leżenia na brzuszku. Znajdujące się w środku pływające oraz kolorowe elementy mają zachęcić dziecko do dotykania rączką. Zabawka motywuje dziecko do wodzenia wzrokiem za poruszającymi się elementami, które są zlokalizowane w wodzie w środku zabawki. 

Dmuchana mata wodna kolorowa - Akuku

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: okiemmaluszka.pl

Życzę wspaniałych prezentów i dobrej zabawy!

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.