10 pomysłów na rozwojowy prezent dla maluszka od 6 do 12 miesiąca

10 pomysłów na rozwojowy prezent dla maluszka od 6 do 12 miesiąca

Ze względu na zbliżające się święta chciałabym przedstawić 10 zabawek dla niemowlęcia w wieku 6 - 12 miesięcy. Zabawki, które przedstawię poniżej są warte uwagi szczególnie dlatego, że wspierają rozwój ruchowy dziecka.

W artykule

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki

Zabawka musi oczywiście dawać przyjemność dziecku, ale najlepiej, gdy pozwala właśnie na wsparcia jego rozwoju. Ważne jest również to, aby była dostosowana do możliwości pociechy i jej wieku.

Z punktu widzenia fizjoterapeuty polecam szczególnie zabawki, które będą zachęcały dziecko do:

 • doskonalenia chwytu,
 • obracania się wokół własnej osi,
 • obrotów z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek,
 • zmieniania pozycji,
 • przemieszczania się,
 • rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej,
 • rozwoju mowy,
 • doskonalenia umiejętności zabawy.

Zabawki, które poleca fizjoterapeuta

Zobacz jaką zabawkę warto wybrać dla maluszka i jaką poleca fizjoterapeuta. Poniższy post nie jest postem sponsorowanym, natomiast zamieściłam w nim przykłady oraz linki do popularnych sklepów internetowych, w których można nabyć zabawki.

1. Przeciąganiec Zippee - Mobi

Kolorowa zabawka mająca kilka sznurków o różnorodnych strukturach i kształtach. Przeciąganiec rozwija zmysł dotyku i wzroku u dziecka oraz wspiera rozwój motoryki małej.

Przeciąganiec Zippee - Mobi

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: prostezabawki.com.pl 

2. Zabawka sensoryczna pipSquigz Loops - Fat Brain Toys

Silikonowa, kolorowa i grzechocząca zabawka. Stymuluje zmysł dotyku poprzez to, że maluszek dotyka różnorodnych faktur i elementów zabawki. Maluszek może przyklejać i odrywać grzechotkę od powierzchni słysząc przy tym delikatny dźwięk, który stymuluje słuch. Nadaje się również do gryzienia.

Zabawka sensoryczna pipSquigz Loops - Fat Brain Toys

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: prostezabawki.com.pl

3. Piłki przyssawki Thera Bolly - Gymnic

Piłeczki te wspierają rozwój ruchowy rączek, koordynację ruchowa oraz pobudzają kreatywność u maluszka. Dziecko ma możliwość przyklejania i odrywania piłeczek od różnych powierzchni. Zabawka ta daje również możliwość dziecku popracować nad wzmacnianiem mięśni brzuszka. 

Piłki przyssawki Thera Bolly - Gymnic

 Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: si-is.pl

4. Elastyczna kostka i sorter InnyBin - Fat Brain Toys

Elastyczna i kolorowa kostka z kilkoma kolorowymi elementami o różnych strukturach i kształtach. Zabawka rozwija motorykę dziecka i uczy go manipulowania przedmiotami. Maluszek może wsadzać i wyjmować kolorowe elementy do i z kostki. 

Elastyczna kostka i sorter InnyBin - Fat Brain Toys

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: prostezabawki.com.pl

5. Kubeczki do układania wieża Pink - Little Dutch

Zabawka rozwija u maluszka motorykę oraz wyobraźnię. Podczas układania wieży z kubeczków dziecko ma możliwość pracy nad koordynacją wzrokowo- ruchową.

Kubeczki do układania wieża Pink - Little Dutch

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: babyandmam.pl

6. Książeczka Kolory, Akademia Mądrego Dziecka - Pierwsze słowa

Książeczka pozwala dziecku poznawać otaczający go świat. Jest kolorowa i ma ruchome elementy, które dziecko może dotykać i poruszać stymulując przy tym zmysł dotyku. Podczas poznawania i zabawy tą książeczką dziecko ćwiczy rączkę. Kolorystyka książki dodatkowo stymuluje wzrok oraz daje możliwość nawiązywania relacji rodzica z dzieckiem poprzez wspólne przeglądanie książeczki. 

Książeczka Kolory, Akademia Mądrego Dziecka - Pierwsze słowa

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: taniaksiazka.pl

7. Zakręcona wieża spin again - FAT BRAIN TOYS

Układanka składająca się z kolorowych krążków i podstawy. Zadaniem dziecka jest nałożenie na podstawę krążków, które opadną na podstawę kręcąc się. Zabawka stymuluje wzrok maluszka oraz rozwija umiejętności motoryczne rączek. Ponadto Twoja pociecha ma możliwość poznawania kształtów, kolorów oraz różnicowania kształtów.

Zakręcona wieża spin again - FAT BRAIN TOYS

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: ancymon.com.pl

8. Bąbelki DIMPL - FAT BRAIN TOY

Zabawka posiada kilka kolorowych, silikonowych bąbelków, które maluszek może dotykać i przeciskać stymulując przy tym rączki.

Bąbelki DIMPL - FAT BRAIN TOY

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: malulu.pl

9. Piłeczki sensoryczne, Sensorky - Mom's Care

Poprzez zabawę piłeczką sensoryczną maluszek poznaje i uczy się rozróżniać kształty. Dziecko poznaje różne tekstury. Zabawa piłeczkami pozwala dziecku rozwijać zmysł dotyku. Dodatkowo rodzic może wykonać dziecku delikatny masażyk.

Piłeczki sensoryczne, Sensorky - Mom's Care

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: momscare.pl

10. Ścieżka sensoryczna - QMED SENSORY PATH

Ścieżka idealnie sprawdzi się jako urozmaicenie zabaw sensorycznych. Ścieżka składa się z różnorodnych kształtów o różnej fakturze i kolorystyce. Może również stanowić element toru przeszkód, który można maluszkowi przygotować w domu. 

Ścieżka sensoryczna - QMED SENSORY PATH

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: orteo.pl

Życzę wspaniałych prezentów i dobrej zabawy!

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.