Jaki materac dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi

Jaki materac dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi

Do prawidłowego rozwoju dziecka przyczynia się właściwy sen. Podczas snu mózg dziecka rozwija się, a organizm ma możliwość regeneracji. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dziecku już od samego urodzenia odpowiedni materac, który zadba o jego komfort snu. Odpowiednio dobrany materac powinien ponadto przyczynić się do tego, że maluch będzie wyspany, pełen życia i będzie gotowy spędzać aktywnie dzień. W dzisiejszym artykule podpowiem, na co i dlaczego zwrócić uwagę przy wyborze właściwego materaca dla maluszka.

W artykule

Jaki materac wybrać dla niemowlaka?

Przy wyborze materaca dla niemowlaka warto przede wszystkim kierować się jego bezpieczeństwem. Zwrócić należy uwagę na to, czy wybrany materac posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Szczególnie warto zwrócić uwagę na obecność oznakowania CE, czyli czy konkretny produkt spełnia wymogi Unii Europejskiej dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto warto sprawdzić, czy konkretny produkt posiada rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Materac powinien mieć odpowiednią twardość i sprężystość oraz powinien być płaski. Warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest on wykonany. Wszystkie te aspekty wyjaśnię poniżej.

Jakie właściwości powinien mieć materac dla niemowlęcia?

Materac powinien zapewniać dziecku prawidłowe podparcie ciała podczas snu oraz zapewnić mu komfort odpoczynku. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca i dlaczego? Zaleca się, aby przy jego wyborze, zwrócić uwagę na właściwości takie jak:

fizjoterapeuta radzi

1. Twardość

Najlepiej dla maluszka sprawdzi się materac średnio-twardy. Taka twardość materaca zapewni dziecku prawidłowe i równomierne podparcie kręgosłupa, na całej długości, w leżeniu na plecach. Co więcej, dziecko ułożone na takim materacu będzie leżało symetrycznie. Średnio-twardy materac zachęci maluszka do aktywności. W przeciwieństwie do miękkiego materaca, który zwykle przyczynia się do tego, że dziecko będzie w nim się zapadać i będzie niechętnie podejmowało jakąkolwiek aktywność. Odpowiednio twarde podłoże dodatkowo umożliwi dziecku prace nad stabilnością tułowia i brzucha. Twardość materaca jest również ważna, jeżeli chodzi o kwestię aktywnego rozwoju umiejętności maluszka w pozycji leżenia na brzuchu, która jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego rozwoju. 

2. Sprężystość

Materac dla dziecka powinien cechować się dobrą sprężystością. Powinien dopasowywać się do ciała maluszka, podczas gdy na nim leży. Natomiast bardzo ważne jest, aby zaraz po podniesieniu dziecka z materaca wrócił on do swojego pierwotnego kształtu. Materac, który odkształca się, może mieć niewłaściwy i niepożądany wpływ na postawę ciała dziecka i nie będzie on w sposób prawidłowy podpierał kręgosłupa. 

3. Powierzchnia

Materac powinien być płaski i mieć gładką powierzchnię pozbawioną ewentualnych zagłębień. Nieregularny kształt powierzchni może sprawić, że maluszek będzie się w nim zapadać. 

4. Materiał wypełnienia

Materiał, z którego wykonany jest materac dla niemowlaka, powinien być przewiewny i dobrze odprowadzać wilgoć. Powinien być przepuszczalny i umożliwiać wentylację. Zapewni to maluszkowi komfort i sprawi, że nie będzie się pocić w trakcie snu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę czy materiały, z których jest on wykonany, nie zawierają szkodliwych dla dziecka substancji. Materac powinien być wykonany z materiałów antyseptycznych i antyalergicznych. Szczególnie w przypadku wyboru materaca lateksowego warto pamiętać, że zdarza się, że lateks może powodować uczulenie u malucha. Z tego względu dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na materac z pianki wysokoelastycznej. Na rynku dostępne są również materace z pianki poliuretanowej (PU) i sprężynowe. Materac z pianki poliuretanowej może nie zapewnić odpowiedniego wsparcia kręgosłupa. Materac sprężynowy zapewni dobre wsparcie dla malucha i jest bardzo trwały, ale najpewniej będzie nieco mniej wygodny. Ja, jako fizjoterapeuta dziecięcy, zwykle zalecam zakup materaca z pianki wysokoelastycznej.

5. Pokrowiec

Pokrowiec powinien być wyprodukowany z materiału antybakteryjnego i takiego, który będzie oddychający i przewiewny. Powinien również zapewniać ochronę wypełnieniu materaca przed przemoczeniem i zawilgoceniem. Pokrowiec powinien ponadto posiadać zamek, który umożliwi zdjęcie pokrowca w celu właściwego wyczyszczenia i wyprania.

Czy dla niemowlaka odpowiedni będzie materac z naturalnych materiałów?

Na rynku dostępne są materace z naturalnym wypełnieniem takim jak kokos, len czy gryka. Moim zdaniem, materac z materiałów naturalnych w przypadku niemowlaków, nie jest jednak najlepszym wyborem. Moja opinia bazuje na opinii rodziców moich pacjentów oraz własnym doświadczeniu. Materac z gryki a właściwie z łusek gryki może w sposób niewłaściwy zachowywać się w momencie kontaktu z wilgocią, o którą nietrudno w przypadku małych dzieci. Łuski gryki zdarza się, że pleśnieją i mogą być źródłem pasożytów i pleśni. Materac z kokosa, chociaż jest antyalergiczny i raczej nie przyczynia się do rozwoju roztoczy czy też bakterii, to niezbyt dobrze wypada pod kątem sprężystości. Jak wyżej wspomniałam niewłaściwa sprężystość materaca, może przyczyniać się do zaburzenia napięcia mięśniowego u dziecka lub do asymetrii. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest wielu zwolenników takich materacy i wiele również zależy od konkretnego produktu i w jaki sposób rodzic zadba o materac. Mimo wszystko uważam, że trudniej jest znaleźć dobry materac z takim wypełnieniem i najpewniejszym wyborem będzie materac z pianki wysokoelastycznej. Będzie on według mnie również najprostszy w użytkowaniu.

Jaki kształt i rozmiar materaca dla niemowlaka?

Oprócz powyższych właściwości warto również zwrócić uwagę na kształt i rozmiar materaca. Szczególnie należy zwrócić uwagę, aby był on prawidłowo dobrany pod względem długości i grubości. Materac powinien być dostosowany do łóżeczka dziecka. Należy przy tym pamiętać, że dziecko ułożone na materacu powinno mieć możliwość swobodnego poruszania się. Zaleca się, aby był on znacznie większy niż samo dziecko. Przyjmuje się, że materac powinien mieć minimum 10 cm grubości. 

Materac dla niemowlaka

Czy materac dla niemowlaka musi być nowy?

Według mnie, ale również innych specjalistów materac powinien być nowy i nieużywany. Nie zaleca się kupowania czy też przyjmowania od kogoś materaca używanego. Decyzja ta powinna być pokierowana przede wszystkim bezpieczeństwem i zdrowiem dziecka. Materac używany może być odkształcony, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na kręgosłup dziecka. Poza tym taki materac może być też zabrudzony, a jak wiemy, higiena jest równie ważna w tym przypadku. 

Do czego może przyczyniać się niewłaściwie dobrany materac dla niemowlaka?

Dziecko ułożone na zbyt cienkim i miękkim materacu może nie mieć odpowiedniego podparcia kręgosłupa na całej jego długości. Maluszek położony na nim może się w nim zapadać. Może to utrudniać mu ruch i skutecznie zniechęcić do aktywności. Na miękkim materacu maluszkowi nie będzie łatwo zmienić pozycji, dlatego istnieje ryzyko podduszenia czy też nagłej śmierci łóżeczkowej. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy dziecko nie potrafi się jeszcze obracać. Może mieć on wówczas trudność ze zmianą pozycji ułożenia główki, co w końcu może prowadzić do niebezpiecznych dla niego sytuacji. Źle dobrany materac może również przyczyniać się do spłaszczenia główki lub pojawienia się preferencji jednej strony. Dlatego też materac powinien być odpowiednio twardy i mieć właściwą sprężystość.

 

W przypadku stosowania miękkiego materaca istnieje zwiększone ryzyko między innymi nagłej śmierci łóżeczkowej oraz podduszenia. Może tak się stać w sytuacji, gdy dziecko obróci główkę, a będzie to niezauważone przez rodziców. Należy pamiętać, że maluszek w pierwszych miesiącach życia nie potrafi jeszcze samodzielnie i swobodnie się obracać.

 

Zbyt cienki i twardy materac może spowodować, że dziecko będzie gorzej spało i nie będzie czuć się na nim komfortowo. Dlatego też ważne jest, aby wybrać materac, kierując się przy tym wyżej wymienionymi aspektami. W tym miejscu warto również wspomnieć, że źle dobrany materac może powodować u dziecka nieprawidłowe napięcie mięśniowe i przyczyniać się u niego do wystąpienia wad postawy.

  W jaki sposób dbać o materac niemowlaka?

  Sam zakup odpowiedniego materaca nie jest wystarczający. Ważna jest również, aby dbać o materac i utrzymywać go w czystości. Materac należy co jakiś czas obracać z jednej strony na drugą i warto go wietrzyć. Materac w celu przewietrzenia można wystawić na zewnątrz, ale pamiętając przy tym, że w dniu, kiedy chce się to zrobić, powietrze powinno być suche. Wilgotne powietrze nie jest wskazane. Ustawienie materaca na stelażu łóżeczka zapewni mu lepszą wentylację. Dlatego też nie zaleca się go kłaść bezpośrednio na podłodze. 

  Nie tylko materac jest ważny. O czym warto pamiętać, kładąc dziecko do spania?

  Oprócz doboru właściwego materaca, kładąc dziecko do spania, warto pamiętać o kwestiach takich jak:

  • łóżeczko powinno być puste. W łóżeczku nie powinno być poduszki, kołderki, kocyka, zabawek czy też pluszaków,
  • pokój powinien być przewietrzony i temperatura w nim powinna wynosić około 18-20 stopni Celsiusza,
  • dziecko powinno być układane do snu na plecach z uwagi na jego bezpieczeństwo i nagłą śmierć łóżeczkową (SIDS).

  Wskazówek w tym przypadku może być zdecydowanie więcej i z pewnością temat ten zasługuje na osobny artykuł. Z całą pewnością pojawi się on już niedługo.

  Podsumowanie

  Powyższe rady powinny pomóc w wyborze odpowiedniego materaca dla niemowlaka. Dla niemowlaka sprawdzi się materac średnio-twardy, sprężysty. Z wypełnieniem wykonanym z oddychających i przewiewnych materiałów. Najlepszym  pomysłem będzie wybór materaca z pianki wysokoelastycznej. Warto pamiętać, że niektóre sklepy oferują pomoc fizjoterapeuty w doborze materaca. Pomoc może dotyczyć nie tylko najmłodszych, ale również starszych dzieci, a nawet dorosłych. Nie tylko w łóżeczku dziecięcym, ale też w przypadku stosowania dostawki do łóżka również warto sprawdzić materac. Często zdarza się, że materaca nie są najwyższej jakości i często są zbyt miękkie. Warto to skontrolować i ewentualnie wymienić na inny.

   
  Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

  Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

  Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
   Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.