[Video] Zestaw 5 ćwiczeń dla dziecka, które czworakuje z nóżką ustawioną w górze, część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Twoje dziecko czworakuje z nóżką ustawioną w górze? W filmiku znajdziesz 5 dodatkowych propozycji ćwiczeń, które wspomogą malucha w równomiernym obciążaniu nóżek i miednicy. Ćwiczenia wspomogą również dziecko w utrzymywaniu i przenoszeniu ciężaru ciała w różnych pozycjach. Można wykonywać je z powodzeniem z maluchem w domu, szczególnie wówczas oczekiwania na konsultację z pociechą u specjalisty. Taka konsultacja jest zalecana szczególnie w przypadku, gdy rodziców coś niepokoi lub gdy zauważą oni w rozwoju dziecka nieprawidłowości. 

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia z dzieckiem powinno wykonywać się powoli i starannie.

1. Przysiad

W staniu: dziecko wykonuje przysiad. Rodzic powinien zachęcić dziecko do sięgnięcia do zabawki położonej na dole po stronie nóżki, którą maluch unosi do góry podczas czworakowania.

2. W klęku jednonóż

W klęku jednonóż: dziecko przenosi ciężar ciała na stronę nóżki, którą unosi do góry podczas czworakowania i wysunięcie do przodu nóżki przeciwnej. Z przodu można ustawić na podwyższeniu zabawkę, do której będzie mogło sięgnąć dziecko.

3. Wstawanie

Z klęku prostego do stania: dziecko wykonuje przejście z klęku prostego przez klęk jednonóż do stania. Następuje przeniesienie ciężaru ciała na nóżkę, którą dziecko unosi podczas czworakowania do góry. Następnie wysunięcie do przodu nóżki przeciwnej i przejście do stania.

4. W staniu

W staniu: dziecko przenosi ciężar ciała na nóżkę, która unosi do góry, podczas gdy przemieszcza się w czworakach. Balansuje na tej nóżce. Przed dzieckiem warto, umieścić zabawkę najlepiej na wysokości wzroku malucha.

5. Do boku

W staniu: dziecko przemieszcza się do boku przy meblach w stronę nóżki przeciwnej do nóżki, którą dziecko unosi do góry podczas czworakowania.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Asymetryczny sposób czworakowania nie zalicza się do typowego rozwoju dziecka. Termin ten oznacza to, że dziecko podczas czworakowania nie ma obu rączek i nóżek ustawionych na podłożu. Dziecko czworakuje z jedną nóżką ustawioną w górze. Warto w tym miejscu podkreślić, że każde dziecko jest inne i należy z dokładnością przyjrzeć się rozwojowi dziecka w sposób indywidualny. Z uwagi na powyższe warto zachęcić dziecko do przemieszczania się w sposób prawidłowy z nóżkami na podłożu, po to, aby mięśnie, stawy i kości pociechy rozwijały się prawidłowo.

Nieprawidłowe czworakowanie, w tym przypadku z nóżką ustawioną w górze, może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych takich jak: nieprawidłowe napięcie mięśniowe, asymetria, nieprawidłowe obciążanie i przenoszenie ciężaru ciała, przesunięcia miednicy do boku, wygięcie kręgosłupa czy też trudności związanych z orientacją wzrokową i orientacją wokół linii środkowej ciała. Dziecko przemieszczające się z nóżką w górze może mieć również trudności w przyszłości ze świadomością własnego ciała, rozwijaniem nowych umiejętności w wyższych pozycjach, na przykład staniem czy też nauką chodzenia.

Co może powodować asymetryczne czworakowanie? Wyróżnić można wiele powodów, dla których dziecko przemieszcza się w ten sposób. Może ono czworakować asymetrycznie chwilowo i często samodzielnie koryguje ten wzorzec, poprzez to, że staje się silniejsze i aktywniej pracuje w tej pozycji, doskonaląc przy tym umiejętność. Jednak jeżeli pociecha nie skoryguje sama wzorca asymetrycznego, z którego korzysta do przemieszczania się, to może mieć to między innymi związek, z tym że ma ono: obniżone napięcie mięśniowe, niewłaściwe ustawienie stawów i miednicy czy też może świadczyć to o ewentualnych problemach ze wzrokiem. Zdarza się również, że dziecko podczas czworakowania unosi nóżkę w górę z uwagi na pewne nieprawidłowości dotyczące odpowiedniej pielęgnacji i noszenia dziecka, zwłaszcza noszenia go tylko i wyłącznie w jeden określony sposób. Co więcej, niektóre ubrania, a właściwie materiał, z których są one wykonane, mogą wpływać na to, że dziecko będzie się ślizgać po podłodze na przykład panelach i dziecko wtedy będzie szukało alternatywnego sposobu przemieszczania się. Ponadto zdarza się, że ubranka z niektórych materiałów mogą ograniczać ruch dziecka, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w co dziecko jest ubrane i jak sobie radzi na danym podłożu. Z pewnością dobór odpowiedniego ubrania może wpłynąć w sposób pozytywny na wygodę i poprawę umiejętności motorycznych dziecka. Często pozostawienie gołych kolanek jest dużym ułatwieniem i rozwiązaniem trudności dziecka z asymetrycznym wzorcem czworakowania. O samym czworakowaniu i o tym, dlaczego jest istotne w rozwoju dziecka można dowiedzieć się więcej w osobnym artykule - Czworakowanie - dlaczego jest tak ważne w rozwoju dziecka?

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.