Linki do filmu
Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu
Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia
Opis ćwiczeń
Podane poniżej ćwiczenia powinno wykonywać się powoli i starannie.
1. Sięganie do zabawki do boku
W siadzie prostym: dziecko sięga po zabawkę po stronie nóżki, którą unosi do góry podczas czworakowania.
2. Sięganie do zabawki do przodu
W siadzie bokiem: nóżka, którą dziecko unosi do góry podczas czworakowania, powinna znajdować się z przodu. Należy zachęcić dziecko do sięgnięcia po zabawkę umieszczoną z przodu, nieco dalej. Dziecko powinno oderwać pośladki od podłoża, próbując dosięgnąć zabawki.
3. Z siadu bokiem do klęku prostego
Z siadu bokiem i przejście do klęku prostego:
4. Na kolankach
W klęku prostym: dziecko podpiera się o pudełko, pcha je do przodu i w klęku prostym przemieszcza się ostrożnie do przodu.
5. Na czworakach
W pozycji czworaczej: dziecko przemieszcza się w czworakach przez nogi rodzica, po ułożonych kocach lub poduszkach.
Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń
Asymetryczne czworakowanie, to aktywność, w której dziecko czworakuje, mając ustawioną jedną nóżkę w górze. Przemieszczanie się dziecka w ten sposób może być spowodowane między innymi przez obecną u dziecka asymetrię napięcia mięśniowego, nieprawidłowe obciążanie bioder lub niewłaściwe przenoszenie ciężaru ciała. Dziecko czworakujące z nogą w górze częściej używa jednej strony ciała. Może to mieć z kolei wpływ na koordynację obu stron ciała, siłę oraz wzrok.
Niemowlę czworakujące z nóżką ustawioną w górze używa tylko jednej strony i właśnie tego jednego kolana, które jest na podłożu. Miednica dziecka jest przesunięta bardziej na jedną stronę, w stronę nogi znajdującej się na podłożu. W tym ustawieniu kręgosłup dziecka również jest wygięty w tę stronę. Ponadto pozycja ta zachęca dziecko do częstszego unoszenia i sięgania do zabawki jedną rączką. Tą, która znajduje się po stronie ciała, po której dziecko unosi nóżkę do góry.
Czworakowanie z nóżką ustawioną w górze oprócz powodowania asymetrii w ciele, w przyszłości może w sposób nieprawidłowy wpływać na orientację wzrokową dziecka względem linii środkowej. W przyszłości może to również przełożyć się na problemy z rozwojem nowych umiejętności u dziecka. Przykładowo, podczas może preferować jedną stronę podczas nauki wstawania. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować rozwój dziecka i w razie potrzeby zareagować i skonsultować ową wątpliwość i nieprawidłowość z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecięcym.
Inne ćwiczenia
Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.