[Video] 5 aktywności wspierających czworakowanie - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Zastanawiasz się jak pomóc dziecku w czworakowaniu? W filmiku znajdziesz 5 aktywności wspierających czworakowanie. Z powodzeniem aktywności te można wykonywać z dzieckiem w domu. 

Czworakowanie to bardzo ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Jest to sposób lokomocji dziecka. Czworakowanie to oderwanie brzuszka od podłoża połączone z naprzemiennym ruchem rączek i nóżek. Czworakowanie rozwija koordynację całego ciała dziecka i wpływa na rozwój układu nerwowego. Co więcej, umiejętność ta wzmacnia mięśnie posturalne, poprawia równowagę i rozwija u niego orientację w przestrzeni oraz planowanie ruchu.

Najczęściej dziecko zaczyna czworakować w wieku 8-10 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko uczy się czworakować we własnym tempie.
 

Warto pamiętać, że w przypadku zauważenia u dziecka jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się z nim do specjalisty.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia należy z dzieckiem wykonywać powoli i starannie.

1. Kołysanie przód-tył pomiędzy nogami rodzica za miednicę

Ćwiczenie w pozycji czworaczej. Rodzic ustawia się za dzieckiem od strony nóżek z wyciągniętymi nogami do przodu. Dziecko powinno znajdować się pomiędzy nogami rodzica. Należy uchwycić rękami miednicę maluszka i delikatnie pokołysać go do przodu i do tyłu. Warto zwrócić uwagę na to, czy głowa dziecka jest ustawiona w przedłużeniu kręgosłupa. Z przodu można ustawić i pokazać dziecku zabawkę, która wzbudzi jego zainteresowanie.

2. ''Taczka'' na nogach rodzica

Ćwiczenie w podporze. Rodzic przyjmuje pozycję siadu skrzyżnego i układa dziecko w taki sposób, aby było ono ustawione brzuszkiem w kierunku podłoża. Rączki ma mieć oparte na podłożu, a tylko nóżki dziecka mają być ustawione na nogach rodzica. Nogi rodzica dają podparcie nóżką malucha. Głowa dziecka powinna być ustawiona w przedłużeniu tułowia. Z przodu można ustawić i pokazać dziecku zabawkę, która wzbudzi jego zainteresowanie.

3. Kołysanie przód-tył na nodze rodzica

Ćwiczenie w pozycji czworaczej. Ułóż dziecko na brzuszku na swoim udzie, a rękę ułóż na wysokości miednicy. Następnie rodzic wykonuje powolny ruch kończyną dolną, kołysząc dziecko powoli do przodu i do tyłu. Z przodu można ustawić i pokazać dziecku zabawkę, która wzbudzi jego zainteresowanie.

4. Kołysanie na piłce

Ćwiczenie w leżeniu na brzuszku na piłce. Ułóż dziecko na piłce i pokołysz maluszka delikatnie do przodu i do tyłu. Z przodu można pokazać dziecku zabawkę, która wzbudzi jego zainteresowanie.

5. ''Taczka'' z podchwyceniem brzuszka i nóżek

Ćwiczenie w pozycji czworaczej. Uchwyć jedną ręką brzuszek dziecka, a drugą podchwyć kolanka. Następnie delikatnie pokołysz dziecko do przodu i do tyłu. Rodzic powinien ustawić się za dzieckiem od strony nóżek. Pokaż dziecku z przodu zabawkę, która go zainteresuje.

Każde ćwiczenie warto wykonać po kilka minut, ale najlepiej tak długo na ile dziecko pozwoli, aby go nie zniechęcić do przebywania i wykonywania tej aktywności.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Zapewnij dziecku bezpieczną i wolną przestrzeń, która da mu możliwość poznawania otoczenia i rozwijania w niej orientacji. Ponadto przestrzeń powinna zachęcać dziecko do aktywności w tym do czworakowania.

  Leżenie na brzuchu jest kluczową aktywnością dziecka, która jest niezwykle potrzebna w dalszym jego rozwoju

 

Maluszka już od pierwszych dni życia warto układać na brzuszku na podłodze. Podłogę można zabezpieczyć na przykład mata piankową. Mata piankowa stworzy bezpieczną przestrzeń dla dziecka i będzie stanowiła doskonałe miejsce do rozwoju nowych umiejętności i zabawy. Więcej o tym, jaką matę wybrać dla niemowlęcia można przeczytać w artykule: ''Jaką matę wybrać dla niemowlaka? Fizjoterapeuta radzi''.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.