[Video] 5 zabaw i ćwiczeń na nadmierne prężenie się niemowlaka

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twoje dziecko nadmiernie odchyla główkę do tyłu, pręży się, zaciska rączki, jest niespokojne i płaczliwe? W filmiku znajdziesz 5 przykładowych zabaw i ćwiczeń, które możesz spróbować wykonać z dzieckiem w domu. Zabawy i ćwiczenia mogą być pomocne wówczas, gdy u dziecka zauważa się trudności takie jak:

 • prężenie całego ciała,
 • odchylenie główki do tyłu,
 • zaciśnięte rączki w pięść,
 • wyprostowane i sztywne nóżki,
 • niechęć do przebywania w pozycji leżenia na brzuszku,
 • niepokój,
 • płaczliwość. 

Przyczyną prężenia się niemowlęcia może być:

 • zaburzenie napięcia mięśniowego (obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe),
 • asymetria ułożeniowa,
 • problemy brzuszkowe np. kolka lub refluks.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia wykonaj powoli i starannie. Zawsze upewnij się, że dziecko jest gotowe na konkretne ćwiczenie i obserwuj jego reakcję.

1. Rączka o rączkę

Przegłaskaj rączką o rączkę dziecka. Możesz również delikatnie nimi poklaskać.

2. Stopa o stopę

Przegłaskaj stopę o stopę dziecka. Nóżkami również możesz delikatnie ''poklaskać''.

3. Po skosie

Złap lewą rączkę i prawą stopę, zbliż do siebie, pocieraj nimi o sienie i o kolanka. Powtórz z prawą rączką i lewą stopą.

4. Rączki o uda

Chwyć obie rączki maluszka i następnie i dłoniową stroną przygłaskaj jego uda.

5. Z boku na bok

Ułóż dziecko na udach, uchwyć jego rączki i nóżki i pokołysz go na boki, powoli prostując i zginając nogi.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Praca nad powyżej wymienionymi aspektami będzie zapobiegać prężeniu się niemowlęcia. Maluszki bardzo lubią przebywać u rodziców w pozycji lekko zgiętej na udach. Jeszcze bardziej są zadowolone, jeżeli rodzić w tej pozycji lekko je pobuja czy to na boki, czy też góra-dół. W tej pozycji maluszek ma możliwość rozluźnić się i wyciszyć. Pamiętaj, że przy wykonywaniu tych zabaw i ćwiczeń ważny jest sposób ułożenia dziecka. Niemowlę powinno leżeć na pleckach na udach rodzica, a miednica dziecka powinna być lekko podwinięta i oparta o brzuch mamy lub taty.

Pamiętaj, proszę, że przede wszystkim należy poznać przyczynę prężenia się maluszka. W tym przypadku zaleca się wizytę u pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego. Podane zabawy i ćwiczenia najlepiej sprawdzą się jako rozszerzenie do już istniejącej terapii.

 

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia, zabawy i przyjazną pielęgnację pociechy.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.