[Video] 11 pomysłów na masaż stóp maluszka

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Chcesz zadbać o prawidłowy rozwój stóp dziecka? Jeżeli tak, to spróbuj wykonać masaż stóp malucha w domu w taki sposób, w jaki został przedstawiony na filmiku. 

Masaż stóp dziecka może mu towarzyszyć już od pierwszych chwil jego życia. Zaraz po przyjściu na świat, rodzice powinni zatroszczyć się o spełnienie potrzeby bliskości i bezpieczeństwa maluszka. W tym celu warto skupić się na nawiązywaniu relacji z dzieckiem, przytulaniu go i dotykaniu. Warto pamiętań, że ukojeniem dla maluszka będzie również spokojny głos rodzica. Wprowadzenie od samego początku przyjaznej pielęgnacji pozwoli maluszkowi czuć się bezpiecznie i komfortowo. Masaż, w tym przypadku masaż stóp, może być elementem codziennej przyjaznej i prawidłowej pielęgnacji. Masaż stymuluje stopę dziecka pod względem prawidłowego rozwoju motorycznego i sensorycznego. Dziecko za pomocą zmysłu dotyku poznaje własne ciało i otoczenie. Kontakt skóra do skóry niesie za sobą korzyści zarówno dla dziecka jak i rodzica. Przede wszystkim buduje relacje, wzmacnia uczucia, a także reguluje potrzebę bezpieczeństwa i zaufania maluszka.

Opis masażu stóp niemowlęcia

Podane poniżej pomysły masażu wykonaj powoli i starannie. Upewnij się, że dziecko jest gotowe na konkretną aktywność i obserwuj jego reakcję.

 1. Przegłaskanie opuszkami palców podeszwy i grzbietu stopy
 2. Przegłaskanie kciukami strony grzbietowej stopy
 3. Przegłaskanie całą dłonią podeszwy stopy
 4. Przekłaskanie kciukiem podeszwy stopy od podstawy paluszków do pięty. Podłóżne ruchy
 5. Przegłaskanie kciukiem i palcem wskazującym zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi stopy i pięty
 6. Przegłaskanie kciukiem śródstopia. Koliste ruchy
 7. Uciski śródstopia kciukiem
 8. Przegłaskanie kciukiem paluszków
 9. Uciski kciukiem i palcem wskazującym paluszków stopy
 10. Krążenia stopy w prawą i lewą stronę
 11. Przegłaskanie podeszwy stopy piłeczką z kolcami

Pamiętaj, proszę, aby masaż stóp maluszka wykonać na obie stopy.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Podczas wykonywania masażu stóp dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, takich jak:

 • odpowiednia temperatura w pomieszczeniu (powinno być w nim ciepło około 24 stopni Celsjusza),
 • pomieszczenie powinno być przytulne,
 • rodzic na rękach i palcach nie powinien mieć żadnych bransoletek i pierścionków,
 • wykorzystanie do masażu oliwki lub balsamu, który zazwyczaj rodzic używa do pielęgnacji dziecka (sprawdzonego produktu),
 • podczas wykonywania masażu stóp maluszka należy starać się utrzymać kontakt wzrokowy z maluszkiem, rozmawiać z nimi, uśmiechać się do niego lub mu śpiewać,
 • zaprzestanie kontynuowania masażu jeżeli dziecko nie będzie chciało być masowanym i będzie na to wskazywało jego niezadowolenie,
 • nie powinno się zbyt mocno wykonywać powyższych technik, ani zbyt mocno uciskać. Masaż powinien być delikatny i przyjemny dla maluszka,
 • do wykonania masażu można również użyć piłeczki z kolcami.
Pamiętaj, proszę, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia, zabawy i przyjazną pielęgnację pociechy.

 

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" - link do sekcji lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.