[Video] 5 zabaw zachęcających dziecko do leżenia na brzuszku - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są zabawy

Twoje dziecko niekoniecznie lubi leżeć na brzuszku? Zastanawiasz się w jaki sposób mu pomóc i jak go do tej czynności zachęcić? W filmiku znajdziesz 5 pomysłów na różne zabawy i aktywności z dzieckiem w pozycji leżenia na brzuszku, które z powodzeniem możesz spróbować wykonać w domu. 

Opis zabaw

Podane poniżej zabawy należy z dzieckiem wykonywać starannie i bez pośpiechu. Rodzic powinien obserwować reakcję dziecka i w razie konieczności powinien adekwatnie reagować. Podczas zabawy z maluszkiem warto zadbać o utrzymanie z nim kontaktu wzrokowego. Ponadto warto mówić do maluszka, uśmiechać się i można również mu śpiewać. Warto przygotować kilka zabawek, które przydadzą się podczas zabawy z maluszkiem. Przygotuj rzeczy takie jak: grzechotka, książeczka, lusterko i kocyk lub ręcznik.

1. W poprzek ud i lusterko

Usiądź na macie i oprzyj się plecami o ścianę. Ułóż dziecko na brzuszku w poprzek swoich ud i ustaw przed maluszkiem lusterko.

2. W poprzek ud i masażyk

Usiądź na macie i oprzyj się plecami o ścianę. Ułóż dziecko na brzuszku w poprzek swoich ud. W tej pozycji przegłaskaj, połaskocz i opukaj paluszkami plecki dziecka.

3. Na piłce w poprzek ud

Usiądź na piłce gimnastycznej i ułóż dziecko na brzuszku w poprzek swoich ud. Unieś delikatnie kolano, które znajduje się bliżej główki maluszka. Możesz pokazać z przodu dziecku zabawkę lub piłkę.

4. Na piłce na brzuszku

Połóż dziecko na brzuszku na piłce gimnastycznej i delikatnie pokołysz maluszka do przodu i do tyłu oraz na boki.

5. Na leniwca

Noszenie maluszka brzuszkiem do podłoża (na jednym przedramieniu, przy pomocy obu rąk).

Przeczytaj przed rozpoczęciem zabaw

Już od pierwszych dni życia dziecka zaleca się, aby układać maluszka na brzuchu. Z początku na krócej, a wraz z wiekiem dziecka warto wydłużać czas, jaki maluszek spędza w tej pozycji. Warto układać dziecko na brzuchu i warto do tej pozycji zachęcać maluszka, ponieważ pozycja ta jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Maluszek, leżąc na brzuszku, ma możliwość wzmocnienia mięśni oraz pracy nad właściwą kontrolą główki. W pozycji leżenia na brzuchu maluch ma możliwość potrenowania i przygotowania się do bardziej zaawansowanych aktywności, które z czasem będzie rozwijał. Mowa jest tutaj o umiejętnościach takich jak obroty, pełzanie, siadanie czy też czworakowanie.

 
Układanie maluszka na brzuszku może być również pomocne w przypadku chęci uniknięcia u niego spłaszczenia głowy.
  

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia i zabawy zachęcające dziecko do aktywności ruchowej. 

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.