[Video] 5 zabaw zachęcających dziecko do leżenia na brzuszku - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są zabawy

Twoje dziecko nie lubi leżeć na brzuszku? Zastanawiasz się jak go do tego zachęcić? W filmiku znajdziesz kilka pomysłów na zabawy z maluszkiem w pozycji leżenia na brzuchu, które z powodzeniem możesz spróbować wykonywać w domu. 

Opis zabaw

Podane poniżej zabawy należy z dzieckiem wykonywać starannie i bez pośpiechu. Rodzic powinien obserwować reakcję dziecka i w razie konieczności powinien adekwatnie reagować. Podczas zabawy z maluszkiem warto zadbać o utrzymanie z nim kontaktu wzrokowego. Ponadto warto mówić do maluszka, uśmiechać się i można również mu śpiewać. Warto przygotować kilka zabawek, które przydadzą się podczas zabawy z pociechą. Jako fizjoterapeuta najbardziej zawsze polecam takie zabawki, które wspierają rozwój motoryczny. Przygotuj rzeczy takie jak: grzechotka, książeczka, lusterko i kocyk lub ręcznik.

1. Klatka do klatki

Ułóż dziecko na brzuszku na swojej klatce piersiowej.

2. Twarzą w twarz

Ułóż dziecko na brzuszku na macie i połóż się naprzeciwko maluszka.

3. Kocyk 

Ułóż dziecko na brzuszku na macie i umieść pod jego klatką piersiową zwinięty ręcznik. Umieść przed dzieckiem zabawkę, w takiej odległości, aby dziecko mogło do niej swobodnie dosięgnąć.

4. Lustereczko

Ułóż dziecko na brzuszku na macie i ustaw przed nim lusterko.

5. Książeczka

Ułóż dziecko na brzuszku na macie i umieść przed nim książeczkę.

Przeczytaj przed rozpoczęciem zabaw

Już od pierwszych dni życia dziecka zaleca się, aby układać maluszka na brzuchu. Z początku na krócej, a wraz z wiekiem dziecka warto wydłużać czas, jaki maluszek spędza w tej pozycji. Warto układać dziecko na brzuchu i warto do tej pozycji zachęcać maluszka, ponieważ pozycja ta jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Maluszek, leżąc na brzuszku, ma możliwość wzmocnienia mięśni oraz pracy nad właściwą kontrolą główki. W pozycji leżenia na brzuchu maluch ma możliwość potrenowania i przygotowania się do bardziej zaawansowanych aktywności, które z czasem będzie rozwijał. Mowa jest tutaj o umiejętnościach takich jak obroty, pełzanie, siadanie czy też czworakowanie. 

 

Układanie maluszka na brzuszku może być również pomocne w przypadku chęci uniknięcia u niego spłaszczenia głowy.
  

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia i zabawy zachęcające dziecko do aktywności ruchowej. 

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.