[Video] 5 sposobów łagodzenia bólu brzucha lub kolki u noworodka i niemowlaka - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twoje dziecko zmaga się z bólem brzuszka? A może ma kolkę? Jak można temu zaradzić? W filmiku zobaczysz, w jaki sposób możesz wykonywać masaż brzuszka, który powinien przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości, z którymi zmaga się maluszek. 

Pamiętaj, że dla maluszka w przypadku, gdy zmaga się z dolegliwościami brzuszkowymi, oprócz stosowania masażu ważne są również aspekty takie jak: bliskość rodzica, pozycja, w jakiej jest noszony, karmiony i odbijany, kąpiel w ciepłej wodzie, rozgrzewanie brzuszka (termofor) czy też układanie na brzuszku. Pomocny bywa również biały szum. 

Sposoby wykonania masażu brzuszka:

Przed rozpoczęciem masażu warto zadbać o komfort dziecka i opowiedzieć spokojnym głosem co będziesz robić. Podane poniżej sposoby masażu należy wykonywać powoli i starannie. Rodzic powinien obserwować reakcję dziecka. Podczas wykonywania masażu brzuszka warto zadbać o utrzymanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego. Warto również do niego mówić i się uśmiechać. Każdy ruchu można wykonać od 3 do 5 powtórzeń w zależności od reakcji, samopoczucia i chęci współpracy dziecka.

1. Głaskanie góra-dół

Naprzemiennie masuj brzuszek od żeber w dół.

2. Wokół pępka

Wykonuj ruch okrężny, głaskanie wokół pępka zgodnie ze wskazówkami zegara.

3. Opukiwanie

Opłukiwanie brzuszka opuszkami palców.

4. Zginanie nóżek do brzuszka

Uchwyć nóżki dziecka i zbliż kolanka do brzuszka. Kolanka delikatnie powinny być ustawione na zewnątrz.

5. Rowerek

Uchwyć nóżki maluszka, zbliż je do brzuszka i wykonaj nimi ruch na zewnątrz. Zadbaj o to, aby podczas wykonywania tego ruchu kolanka dziecka się nie łączyły.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Przed wykonaniem masażu umyj ręce, zdejmij biżuterię, rozgrzej ręce, a w nich preparat, który będziesz używał/a np. oliwkę lub balsam. Zadbaj o to, aby mieć również krótkie paznokcie. Warto wspomnieć, że masaż najlepiej jest wykonywać wieczorową porą, tuż po kąpieli. Należy zadbać o komfort dziecka podczas wykonywania masażu i obserwować jego reakcję. Ponadto nie powinno się wykonywać masażu brzuszka w trakcie ataku kolki lub zaraz po jedzeniu. Nie powinno wykonywać się masażu na siłę. 

Masaż brzuszka pozytywnie wpływa na samopoczucie maluszka.
 

W przypadku częstego występowania takich dolegliwości lub dodatkowych objawów należy skonsultować dziecko ze specjalistą w celu wykluczenia ewentualnych innych powodów bólu brzuszka np. nietolerancji pokarmowej lub alergii.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.