Buty do wody dla dzieci - jakie wybrać? Fizjoterapeuta radzi

Buty do wody dla dzieci - jakie wybrać? Fizjoterapeuta radzi

Jako fizjoterapeutka zawsze na pierwszym miejscu stawiam na zdrowie, prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dziecka. Dlatego, jeżeli rodzice pytają mnie, czy powinni zakupić dziecku buty do wody i czy jako fizjoterapeutka mam coś przeciwko temu, to zawsze odpowiadam, że warto. Od razu zaznaczę, że jestem dużym zwolennikiem chodzenia przez dzieci na boso i to tak często, jak to jest tylko możliwe. Pisałam o tym zresztą w artykule "Pierwsze buty dla dziecka okiem fizjoterapeuty" i wyjaśniałam dlaczego. Jeżeli jeszcze nie miałaś/eś okazji zapoznać się z tym artykułem to serdecznie zapraszam. O tyle w przypadku wizyt na basenie, wypraw nad jezioro czy morze zdecydowanie zalecam stosowanie odpowiedniego obuwia. Poniżej postaram się to uzasadnić.

W dzisiejszym artykule postaram się dokładniej wyjaśnić, kiedy i dlaczego buty do wody będą szczególnie przydatne. Ponadto podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich butów do wody dla dziecka, a nawet podam kilka propozycji konkretnych butów.

W artykule

Czy dziecko potrzebuje butów do wody?

Buty do wody raczej nie przydadzą się do pływania w basenie. Moim zdaniem zdecydowanie przydadzą się jednak poza nim, w chwili, gdy dziecko przemieszcza się po terenie pływalni i jest bardzo narażone na poślizgnięcie się i upadek. Szczególnie pomocna będzie tutaj podeszwa antypoślizgowa występująca w tego typu obuwiu, która powinna zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się. Podobnie uważam, że będą "must have", gdy rodzice planują wycieczkę albo wakacje z dzieckiem nad rzekę, jezioro lub morze. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo dziecka. W takich miejscach nie zawsze wiadomo, co znajduje się pod wodą i na co dziecko może przypadkowo nadepnąć lub w co się uderzyć. Poza wodą również i tutaj buty będą przydatne. Dojście do jeziora lub skały wokoło morza mogą być równie mokre, lub śliskie co posadzka na basenie. Ponadto po drodze może pojawić się również bardzo gorący piasek, ostre kamyki, muszelki i inne rzeczy, które mogą skaleczyć stopy dziecka. Niebezpieczeństwo w tym przypadku mogą stanowić pozostawione na plaży kawałki szkła, drewna lub metalu. Buty pozwolą również chronić stopy przed jeżowcami i rafą koralową. Obuwie te może również okazać się być potrzebne na basenie zewnętrznym czy też na wodnym placu zabaw albo w każdym innym miejscu, w którym powierzchnia jest śliska i stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka. 

Nawet w dedykowanych do wody butach z antypoślizgową podeszwą, dziecko na mokrej powierzchni może się poślizgnąć! Przebywając w wodzie i jej pobliżu rodzice powinni być zawsze uważni i szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka.


Buty do wody mają chronić i zabezpieczać stopy dziecka przed ewentualnymi urazami. Jak już wyżej wspomniałam, buty będą przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy przejrzystość wody nie pozwala na ocenę tego, co znajduje się pod taflą wody oraz wtedy, gdy nie jest możliwa ocena dna zbiornika wodnego. Ponadto pomogą dziecku bezpiecznie dostać się do wody. Buty do wody umożliwią dziecku swobodne poruszanie się w wodzie, jak i poza nią.

buty do wody vs klapki vs crocsy okiem fizjoterapeuty 

Buty do wody z powodzeniem mogą zastąpić klapki czy też plastikowe sandały, które nie zawsze są dla dziecka komfortowe i bezpieczne. Klapki mogą być szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy dziecko będzie biegać po mokrej powierzchni. Dobrze dobrane buty do wody nie tylko zapewnią bezpieczeństwo, ale też pozwolą czuć się komfortowo i wygodnie. 

PS. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybrać się z dzieckiem na basen, zajrzyj koniecznie do artykułu "Pierwsze wyjście na basen z niemowlakiem. Fizjoterapeuta radzi", gdzie wyjaśniam, dlaczego zdecydowanie warto, jak przygotować się na pierwszą wizytę z dzieckiem na basenie i wiele więcej.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich butów do wody dla dziecka?

okiem fizjoterapeuty - na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów do wody dla dziecka

W tym akapicie podpowiem na co, okiem fizjoterapeuty dziecięcego, warto zwrócić uwagę podczas wyboru właściwych butów do wody dla dziecka. Przede wszystkim takie buty powinny być lekkie i z elastyczną podeszwą, która będzie zabezpieczała stopy dziecka przed niebezpiecznym podłożem. Obuwie powinno być miękkie i nie powinno krępować ruchów stóp dziecka. Podeszwy butów powinny być antypoślizgowe. Ponadto buciki do wody powinny mieć ściągacze lub rzepy, za pomocą których rodzic z łatwością będzie mógł dopasować je do stóp dziecka. Pomoże to uniknąć zsuwania i spadania butów ze stóp podczas pływania lub chodzenia. Spadające lub zsuwające się obuwie może przyczynić się do niewłaściwego ustawienia stóp i zaburzeń chodu, lub powodować, że dziecko będzie się potykać. Dobrym pomysłem będzie wybór butów, które będą mieć dodatkową ochronę palców, która pozwoli zabezpieczyć je przed uderzeniem nimi w ostre lub twarde przedmioty i powierzchnie.

Zaleca się, aby buty były wykonane z materiału szybkoschnącego i przewiewnego, a jedynie podeszwa była gumowa. Jest to ważne ze względu na komfort szczególnie podczas bardzo ciepłych dni. Takie buty powinny ponadto dobrze odprowadzać wilgoć. Dodatkowo warto sprawdzić, czy podeszwa w butach jest płaska, a wkładka oddychająca. Obuwie powinno posiadać filtr UPF (Ultraviolet Protection Factor). Jest to parametr, który chroni skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B. Na samym końcu należy upewnić się, że rozmiar butów został prawidłowo dobrany do stóp malucha. Buty nie powinny być kupowane na wyrost oraz nie mogą być zbyt małe, ponieważ wówczas będą krępowały stopy dziecka. Podobnie jak w przypadku doboru zwykłego obuwia najlepiej będzie, gdy dziecko przymierzy dane obuwie przed zakupem. 

Czy dziecko może pływać w butach do wody?

Nie ma przeszkód, dla których dziecko nie powinno pływać w butach do wody, a buty nie powinny przeszkadzać dziecku w pływaniu. Warto natomiast pamiętać, że na basenie nie ma potrzeby, aby dziecko pływało w butach. Jak już jednak wspomniałam wyżej, mimo wszystko warto zabrać buty do wody na basen, aby dziecko mogło się w nich przemieszczać bezpiecznie po całym obiekcie, poza wodą. Ponadto należy pamiętać, że mimo iż dziecko ma założone buty, które powinny zabezpieczyć go przed niechcianym urazem, to rodzice powinni z dużą uwagą pilnować dziecko. Trzeba zwrócić szczególną uwagę i zadbać o bezpieczeństwo pociechy zarówno w wodzie, jak i w pobliżu zbiornika.

Czy dziecko może chodzić w butach do wody na co dzień?

Dziecko zdecydowanie nie powinno na co dzień chodzić w butach do wody. Uważam, że nawet w przypadku wyjścia na lody niedaleko plaży czy też powrotu na nocleg, warto zadbać o zmianę obuwia. Przede wszystkim buty do wody mogą być zrobione z materiałów gumowych i sztucznych, a czasami nawet nieprzepuszczających powietrza. Zaleca się, aby przy ich zakupie zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów są one wyprodukowane oraz na to, czy spełniają one kryteria, które zostały wymienione powyżej. Nawet dobrze wybrane buty do wody nie będą tak wygodne, jak normalne.

Chodzenie na co dzień lub przez dłuższy czas w butach do wody może przyczynić się do tego, że stopy dziecka w takim obuwiu będą nadmiernie się pocić i zwyczajnie nie będą one dla dziecka komfortowe. Ponadto mogą przyczynić się do pojawienia się u dziecka niepożądanych otarć, odparzeń czy odcisków.

 

Jako fizjoterapeuta uważam, że najlepiej byłoby, gdyby dziecko używało butów do wody wyłącznie, jeżeli dana sytuacja tego wymaga, a resztę dnia spędzało w tradycyjnym obuwiu. Szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci najlepiej, gdyby dziecko chodziło na bosaka zawsze, jeżeli tylko jest taka możliwość. Chodzenie na boso daje dziecku możliwość eksplorowania otoczenia i dostarcza wielu bodźców sensorycznych oraz ćwiczy stopy. Więcej o tym można przeczytać w artykule: "Pierwsze buty dla dziecka okiem fizjoterapeuty".

Przykładowe propozycje butów do wody

Poniżej przedstawiam kilka propozycji butów do wody dla dziecka. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają z mojej analizy oraz w niektórych przypadkach z dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców moich pacjentów.

1. Buty do wody na rzepy - Playshoes - Koralowe

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: uvkids.pl/pl/p/Buty-do-wody-na-rzepy-Playshoes-Koralowe/2666

2. Buty do wody Aquashoes dla malucha Nabaiji

Buty do wody na rzepy - Playshoes - Koralowe

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: decathlon.pl/p/buty-do-wody-aquashoes-dla-malucha-nabaiji/_/R-p-346960

3. Buty do wody do snorkelingu dla malucha Subea Aquashoes 100

Buty do wody do snorkelingu dla malucha Subea Aquashoes 100

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: decathlon.pl/p/buty-do-wody-do-snorkelingu-dla-malucha-subea-aquashoes-100/_/R-p-326653

4. FILA AQUA KD

 

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: sklep.sizeer.com/fila-aqua-kd-dla-maluchow-i-niemowlat-sandaly-bialy-3sm01943-149

5. Lassig Sandałki do wody i na plażę Splash & Fun green

 

Lassig Sandałki do wody i na plażę Splash & Fun green

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: lassig.pl/product-pol-10783-Lassig-Sandalki-do-wody-i-na-plaze-Splash-Fun-green-rozm-22.html?query_id=1

Podsumowanie

Buty do wody mają za zadanie chronić stopy dziecka przed niepożądanymi urazami spowodowanymi między innymi gorącym piaskiem, ostrymi kamykami, jeżowcami, rafą czy też potłuczonym szkłem. Ponadto podeszwa antypoślizgowa butów ma zapewnić dziecku większe bezpieczeństwo na mokrej powierzchni. Z pewnością takie buty nie zastąpią opieki rodzica, ale na pewno zwiększą bezpieczeństwo dziecka i jego stóp w wodzie i jej okolicach. Rodzic natomiast nadal powinien zwracać szczególną uwagę podczas pływania i przebywania w okolicach jakiegokolwiek zbiornika wody.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.