[Video] 5 ćwiczeń na płaskostopie - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Twoje dziecko ma płaskostopie? Zastanawiasz się jakie ćwiczenia mogą mu pomóc? W filmiku znajdziesz proste i sprawdzone sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością u dziecka. Możesz spróbować wykonać je w domu.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia dziecko powinno wykonać powoli i starannie. Rodzic powinien obserwować dziecko, podczas gdy wykonuje ono ćwiczenia i w razie konieczności warto, aby je skorygował. Należy upewnić się, że dziecko potrzebuje wykonywać takie ćwiczenia w domu. Najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą.  

1. Chodzenie na palcach (1 minuta)

Wspięcie na palce i chodzenie na palcach do przodu i tyłu. Jeżeli dziecko w pokoju ma więcej miejsca, to może poruszać się na palcach po całym pokoju, a nie tylko w miejscu.

2. Chodzenie na piętach (1 minuta)

Przeniesienie ciężaru ciała na pięty i poruszanie się na piętach do przodu i do tyłu. Jeżeli dziecko w pokoju ma więcej miejsca, to może poruszać się na piętach po całym pokoju, a nie tylko w miejscu.

3. Wspięcia na palce (10 razy)

W pozycji stojącej, odklejenie pięt od podłoża i przeniesienie ciężaru ciała na palce. Następnie opuszczenie pięt na podłoże. 

4. Unoszenie do góry woreczka palcami stóp  (5 raz na stronę)

W pozycji stojącej uchwycenie palcami woreczka i podniesienie go ponad podłoże. Następnie opuszczenie woreczka na ziemię.

5. Przetoczenie podeszwą stopy po piłeczce z kolcami (1 minuta)

Ułożenie stopy stroną podeszwową na piłeczce z kolcami. Powolne przetoczenie po niej całą powierzchnią podeszwy stopy.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Płaskostopie jest jedną z najczęściej występujących wad postawy u dzieci. Płaskostopie to niewydolność mięśni, które utrzymują sklepienie stopy. Zauważyć można, że stopa przylega do podłoża całą jej powierzchnią. Osłabienie i rozciągnięcie mięśni powodują obniżenie lub zanik łuków stopy. Dotyczy do głównie zaburzenia funkcji mięśni piszczelowych, strzałkowych i podeszwowych. Wykonywanie ćwiczeń na płaskostopie daje możliwość przede wszystkim wzmocnienia osłabionych mięśni i odtworzenia łuków stopy.

 
Nieprawidłowe ukształtowanie stóp dziecka ma wpływ na sprawność aparatu ruchu, ale również na postawę ciała. 

 

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia i zabawy zachęcające dziecko do aktywności ruchowej. 

Warto pamiętać ponadto, że ćwiczenia powinny być wykonywane przez dziecko na boso. Ćwiczenia dziecko powinno również wykonywać systematycznie. Uwaga! Sprawdź również koniecznie czy dziecko nosi odpowiednie obuwie.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.