[Video] Zestaw 4 ćwiczeń dla dziecka, które chodzi na palcach - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twoje dziecko chodzi na palcach? Zastanawiasz się jakie ćwiczenia mogą niwelować u niego chód na palcach? W filmiki znajdziesz łatwe i sprawdzone sposoby radzenia sobie z tym wzorcem chodu. Spróbuj wykonać poniższe ćwiczenia w domu.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia dziecko powinno wykonać powoli i starannie. Rodzic powinien obserwować dziecko, podczas gdy wykonuje ono ćwiczenia i w razie konieczności warto, aby je skorygował. Należy upewnić się, że dziecko potrzebuje wykonywać takie ćwiczenia w domu. Najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą.  

1. Marsz w rytm muzyki (1 minuta)

Maszeruj w rytm muzyki. 

2. Chodzenie po linii (1 minuta)

Wyznacz na podłodze linię i przejdź po niej noga za nogą do przodu i do tyłu.

3. Chodzenie po ścieżce sensorycznej (1 minuta)

Ułóż na podłodze kilka poduszek o różnej wielkości i miękkości i przejdź się po nich.

4. Most (1 minuta)

Połóż się na macie na plecach, unieś pośladki do góry i pod pupą rodzic będzie miał za zadanie przeturlać piłkę z jednej strony na drugą.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Chód na palcach jest jednym z najczęstszych zaburzeń chodu u dzieci. Nie każde wspięcie dziecka na palce będzie jednak oznaką do niepokoju. Zdarza się bowiem, że pojawia się on u dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z chodzeniem i wówczas jest to zupełnie naturalne i fizjologiczne. Dlatego ważne jest, aby obserwować dziecko i ewentualnie w odpowiedniej chwili zareagować.

U najmłodszych dzieci może pojawić się chód na palcach, ale jest on fizjologiczny. Jest związany z rozwojem układu nerwowo-mięśniowego. Ważne jest natomiast, aby w tym samym czasie dziecko prezentowało inne wzorce chodu, a omawiany chód na palcach był sporadyczny.
 

Jeżeli zatem Twoje dziecko często chodzi na palcach i jest to jego jedyny wzorzec chodu, ewentualnie chód ten utrzymuje się po przekroczeniu 2 roku życia, to warto skonsultować się ze specjalistą. Ponadto warto skonsultować się ze specjalistą, gdy oprócz chodu na palcach obserwuje się inne nieprawidłowości w obrębie rozwoju ruchowego. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z ortopedą, fizjoterapeutą lub terapeutą Integracji Sensorycznej. Pozwolą oni ustalić przyczynę chodu na palcach i wdrożą ewentualną terapię, jeżeli będzie to konieczne.

Już wkrótce pojawi się osobny artykuł odnośnie chodzenia na palcach. Serdecznie zapraszam już teraz.

  Inne ćwiczenia

  Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

   
  Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

  Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

  Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
   Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.