[Video] Zestaw 4 ćwiczeń dla dziecka, które chodzi na palcach - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twoje dziecko chodzi na palcach? Zastanawiasz się jakie ćwiczenia mogą niwelować u niego chód na palcach? W filmiki znajdziesz łatwe i sprawdzone sposoby radzenia sobie z tym wzorcem chodu. Spróbuj wykonać te ćwiczenia z dzieckiem w domu.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia dziecko powinno wykonać powoli i starannie. Rodzic powinien obserwować dziecko, podczas gdy wykonuje ono ćwiczenia i w razie konieczności warto, aby je korygował. Należy upewnić się, że dziecko potrzebuje wykonywać takie ćwiczenia w domu. Najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą.  

1. Stymulacja pięty piłeczką z kolcami (30 sekund na jedną nogę)

Ułóż piętę na piłeczce z kolcami i przemaluj nią piętę.

2. Przetaczanie stopy na piłeczce z kolcami (5 razy)

Ułóż piętę na piłeczce z kolcami i następnie, aż do palców, przetocz po niej podeszwę stopy.

3. Chodzenie do tyłu (1 minuta)

Przespaceruj się po pokoju tyłem. Zadbaj o to, żeby przestrzeń była pusta. 

4. Chodzenie na piętach (1 minuta)

Przespaceruj się po pokoju tyłem na piętach. Zadbaj o to, żeby przestrzeń była pusta.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Chód na palcach jest jednym z najczęstszych zaburzeń chodu u dzieci. Nie każde wspięcie dziecka na palce będzie oznaką do niepokoju. Zdarza się, że chód na palcach pojawia się u dzieci, które zaczynają przygodę z chodzeniem i jest to zupełnie naturalne i fizjologiczne. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować dziecko i w odpowiedniej chwili zareagować. 

U najmłodszych dzieci może pojawić się chód na palcach, który jest fizjologiczny. Związany jest on z rozwojem układu nerwowo-mięśniowego. Natomiast ważne jest, aby w tym samym czasie dziecko prezentowało również inne wzorce chodu, a chód na palcach był sporadyczny.
 

Jeżeli Twoje dziecko często chodzi na palcach i jest to jedyny wzorzec chodu lub chód ten utrzymuje się po 2 roku życia, to warto zasięgnąć opinii specjalisty. Warto również skonsultować się ze specjalistą, jeżeli oprócz chodu na palcach u dziecka obserwuje się jeszcze inne nieprawidłowości dotyczące rozwoju ruchowego. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z ortopedą, fizjoterapeutą lub terapeutą Integracji Sensorycznej, którzy pozwolą ustalić przyczynę chodu na palcach i wdrożą ewentualną terapię.

  Więcej na temat chodu na palcach u dziecka będzie można przeczytać już wkrótce w jednym z następnych artykułów.

   Inne ćwiczenia

   Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

    
   Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

   Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

   Powrót do blogu
   • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.