Linki do filmu
Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu
Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia
Twoje dziecko ma płaskostopie? Zastanawiasz się jakie ćwiczenia mogą mu pomóc? W filmiku znajdziesz proste i sprawdzone sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością u dziecka. Możesz spróbować wykonać je w domu.
Opis ćwiczeń
1. Unoszenie palców (10 razy)
W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Unoszenie placów stóp ponad podłoże.
2. Zbliżanie palców do pięty (5 razy)
W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Zbliżanie palców stóp do pięty. Zauważalne powinno być uniesienie wewnętrznej krawędzi stopy.
3. Podskoki na palcach w miejscu (10 razy)
W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Podskoki, podczas których piety nie powinny opadać na podłoże.
4. Stanie na jednej nodze (15-30 sekund na jednej nodze)
W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Stanie na jednej nodze. Ćwiczenie należy wykonać na prawą i lewą stronę.
5. Podnoszenie palcami skarpetek i przenoszenie (5 razy)
Palcami stóp należy chwycić zwinięte skarpetki, woreczek lub małą zabawę, ponieść ją i przenieść do koszyczka lub pudełeczka. Ćwiczenie to należy wykonać na obie strony.
Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń
Płaskostopie jest jedną z najczęściej występujących wad postawy u dzieci. Nieprawidłowe ukształtowanie stóp dziecka ma wpływ na sprawność aparatu ruchu i postawę ciała. Płaskostopie to niewydolność mięśni, które utrzymują sklepienie stopy. Zauważyć można, że stopa przylega do podłoża całą jej powierzchnią. Osłabienie i rozciągnięcie mięśni powodują obniżenie lub zanik łuków stopy. Dotyczy do głównie zaburzenia funkcji mięśni piszczelowych, strzałkowych i podeszwowych. Wykonywanie ćwiczeń na płaskostopie daje możliwość przede wszystkim wzmocnienia osłabionych mięśni i odtworzenia łuków stopy.
Nieprawidłowe ukształtowanie stóp dziecka ma wpływ na sprawność aparatu ruchu, ale również na postawę ciała. |
Warto pamiętać ponadto, że ćwiczenia powinny być wykonywane przez dziecko na boso. Ćwiczenia dziecko powinno również wykonywać systematycznie. Uwaga! Sprawdź również koniecznie czy dziecko nosi odpowiednie obuwie.
Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia i zabawy zachęcające dziecko do aktywności ruchowej.
Inne ćwiczenia
Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.