[Video] 5 ćwiczeń na płaskostopie - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Twoje dziecko ma płaskostopie? Zastanawiasz się jakie ćwiczenia mogą mu pomóc? W filmiku znajdziesz proste i sprawdzone sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością u dziecka. Możesz spróbować wykonać je w domu.

Opis ćwiczeń

1. Unoszenie palców (10 razy)

W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Unoszenie placów stóp ponad podłoże. 

2. Zbliżanie palców do pięty (5 razy)

W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Zbliżanie palców stóp do pięty. Zauważalne powinno być uniesienie wewnętrznej krawędzi stopy.

3. Podskoki na palcach w miejscu (10 razy)

W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Podskoki, podczas których piety nie powinny opadać na podłoże.

4. Stanie na jednej nodze (15-30 sekund na jednej nodze)

W staniu, nogi ustawione na szerokość bioder. Stanie na jednej nodze. Ćwiczenie należy wykonać na prawą i lewą stronę.

5. Podnoszenie palcami skarpetek i przenoszenie (5 razy)

Palcami stóp należy chwycić zwinięte skarpetki, woreczek lub małą zabawę, ponieść ją i przenieść do koszyczka lub pudełeczka. Ćwiczenie to należy wykonać na obie strony.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Płaskostopie jest jedną z najczęściej występujących wad postawy u dzieciNieprawidłowe ukształtowanie stóp dziecka ma wpływ na sprawność aparatu ruchu i postawę ciała. Płaskostopie to niewydolność mięśni, które utrzymują sklepienie stopy. Zauważyć można, że stopa przylega do podłoża całą jej powierzchnią. Osłabienie i rozciągnięcie mięśni powodują obniżenie lub zanik łuków stopy. Dotyczy do głównie zaburzenia funkcji mięśni piszczelowych, strzałkowych i podeszwowych. Wykonywanie ćwiczeń na płaskostopie daje możliwość przede wszystkim wzmocnienia osłabionych mięśni i odtworzenia łuków stopy.

 
Nieprawidłowe ukształtowanie stóp dziecka ma wpływ na sprawność aparatu ruchu, ale również na postawę ciała.

  

Warto pamiętać ponadto, że ćwiczenia powinny być wykonywane przez dziecko na boso. Ćwiczenia dziecko powinno również wykonywać systematycznie. Uwaga! Sprawdź również koniecznie czy dziecko nosi odpowiednie obuwie.

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia i zabawy zachęcające dziecko do aktywności ruchowej.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.