[Video] 7 zabaw i ćwiczeń wspierających rozwój linii środkowej ciała i symetrii

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Chcesz pomóc dziecku z aktywnym działaniem w linii środkowej ciała? W filmiku znajdziesz 7 propozycji zabaw wspierających rozwój linii środkowej ciała i symetriiktóre możesz spróbować wykonać z dzieckiem w domu.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia wykonaj powoli i starannie. Zawsze upewnij się, że dziecko jest gotowe na konkretne ćwiczenie i obserwuj jego reakcję.

1. Podążanie wzrokiem za przedmiotem

Na początku daj maluszkowi możliwość przyglądnięcia się piłeczce znajdującej się w linii środkowej ciała, a następnie powoli przesuwaj w poziomie piłkę. W ten sposób dziecko uczy się wodzić wzrokiem za przedmiotem.

2. Rączka o rączkę

Chwyć rączki maluszki i pocieraj rączką o rączkę. Możesz również kilka razy w nie poklaskać. Jest to dobry sposób, gdy dziecko ma trudności z otwarciem piąstek. Zabawa ta stanowi dla dziecka stymulację sensoryczną oraz buduje linię środkową ciała.

3. Stopa o stopę

Uchwyć nóżki dziecka i pocieraj stopą o stopę. Możesz również kilka razy w nie poklaskać. Zabawa ta stanowi dla dziecka stymulację sensoryczną oraz buduje linię środkową ciała.

4. Rączka i nóżka po skosie

Uchwyć prawą rączkę maluszka i lewą stopę. Przegłaszcz nimi o siebie i w nie poklaskaj. Następnie zmień ustawienie i zrób to samo z lewą rączką i prawą stopą.

5. Rączki i nóżki razem

Nad brzuszkiem połącz rączki i stópki dziecka. Delikatnie i powoli pokołysz maluszka w prawą i lewą stronę. 

6. Kołyska z piłką na brzuszku

Na brzuszku dziecka ułóż piłkę z kolcami lub wypustkami. Złącz na niej rączki i stopy dziecka, a następnie pokołysz maluszka na boki.

7. Przytrzymanie dłoni na klatce piersiowej

Ułóż dłoń na klatce piersiowej maluszka. W ten sposób dziecko otrzyma informacje, gdzie znajduje się jego środek (centrum). 

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Linia środkowa, to linia, która przebiega przez środek noska, brodę, mostek, pępek i spojenie łonowe. Warto zaznaczyć, że jest to linia, która nie jest widoczna gołym okiem. Można ją bardzo łatwo zwizualizować, łącząc powyższe punkty. Ponadto dzieli ona ciało dziecka na dwie części, które są symetryczne. Dziecko układa się symetrycznie pod koniec 3 miesiąca życia.

Linia środkowa ciała pozwala maluchowi na dokładniejsze poznanie jego budowy ciała. Pozwala ona również maluszkowi rozwijać poczucie i świadomość własnego schematu ciała.

 

Osiągnięcie linii środkowej ciała dla maluszka będzie niezwykle istotne pod kątem osiągania kolejnych umiejętności ruchowych i innych aktywności związanych z ruchem. 

 

Pamiętaj również, że w przypadku wystąpienia u dziecka jakichkolwiek trudności warto oprócz konsultacji ze specjalistą wdrożyć ćwiczenia, zabawy i przyjazną pielęgnację pociechy.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.