[Video] 5 sposobów łagodzenia bólu brzucha lub kolki u noworodka i niemowlaka - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Czy Twoje dziecko zmaga się z bólem brzuszka? A może ma kolkę? Jak można temu zaradzić? W filmiku pokazałam, w jaki sposób możesz wykonywać masaż brzuszka, który powinien przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości, z którymi zmaga się maluszek. 

Pamiętaj, że dla maluszka w przypadku, gdy zmaga się z dolegliwościami brzuszkowymi, oprócz stosowania masażu ważne są również aspekty takie jak: bliskość rodzica, pozycja, w jakiej jest noszony, karmiony i odbijany, kąpiel w ciepłej wodzie, rozgrzewanie brzuszka (termofor) czy też układanie na brzuszku. Pomocny bywa również biały szum. 

Sposoby wykonania masażu brzuszka:

Przed rozpoczęciem masażu warto zadbać o komfort dziecka i opowiedzieć spokojnym głosem co będziesz robić. Podane poniżej sposoby masażu należy wykonywać powoli i starannie. Rodzic powinien obserwować reakcję dziecka. Podczas wykonywania masażu brzuszka warto zadbać o utrzymanie z dzieckiem kontaktu wzrokowego. Warto również do niego mówić i się uśmiechać. Każdy ruchu można wykonać od 3 do 5 powtórzeń w zależności od reakcji, samopoczucia i chęci współpracy dziecka.

1. Kółeczka nóżkami

Uchwyć nóżki maluszka, zbliż je do brzuszka i wykonaj nimi ruch na zewnątrz.

2. Słoneczko

Płaską dłonią wykonaj ruch zgodnie ze wskazówkami zegara.

3. Spiralka

Wykonaj wokół pępka małe kółeczka zgodnie ze wskazówkami zegara (rozcieranie).

4. Wymiatanie

Wykonaj ruch głaskania płasko ułożoną dłonią z góry do dołu brzuszka.

5. Literka U

Wykonaj ruch pisania odwróconej litery ,,U" zgodnie ze wskazówkami zegara.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Przed wykonaniem masażu umyj ręce, zdejmij biżuterię, rozgrzej ręce, a w nich preparat, który będziesz używał/a np. oliwkę lub balsam. Zadbaj o to, aby mieć również krótkie paznokcie. Warto wspomnieć, że masaż najlepiej jest wykonywać wieczorową porą, tuż po kąpieli. Należy zadbać o komfort dziecka i obserwować jego reakcje. Ponadto nie powinno się wykonywać masażu brzuszka w trakcie ataku kolki lub zaraz po jedzeniu. Nie powinno wykonywać się masażu na siłę. 

Masaż brzuszka pozytywnie wpływa na samopoczucie maluszka.
 

Przed rozpoczęciem wykonywania masażu warto skonsultować dziecko ze specjalistą w celu wykluczenia ewentualnych innych powodów bólu brzuszka np. Takich jak nietolerancja pokarmowa lub alergia.

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.