Linki do filmu
Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu
Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia
Zastanawiasz się jak pomóc dziecku w leżeniu na boku? W filmiku znajdziesz 5 prostych sposobów na zachęcenie dziecka do tej aktywności. Z powodzeniem można spróbować wykonywać je z dzieckiem w domu.
Leżenie dziecka na boku jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju. Dziecko leżąc na boku, ma możliwość ćwiczenia całego ciała i wzmacniania mięśni brzuszka. Maluch ćwiczy i rozwija równowagę oraz koordynację ruchową. W tej pozycji dziecko kształtuje symetrię i ma możliwość poznawania i obserwacji otoczenia z nowej dla niego perspektywy. Dziecko poznaje również swoje ciało i rączki. Stymuluje zmysł wzroku oraz rozwój poznawczy. Pozycja ta korzystnie wpływa na kształt główki dziecka oraz stanowi wstęp do obrotu z pleców na brzuszek. Zapraszam również do osobnego artykułu, gdzie można znaleźć więcej informacji o leżeniu dziecka na boku: Czy układać niemowlę na boku?
Opis ćwiczeń
Podane poniżej ćwiczenia i aktywności należy z dzieckiem wykonywać powoli i starannie. W celu zachęcenia dziecka do leżenia na boku:
1. Wykorzystaj zabawkę lub grzechotkę
Ułóż dziecko na boku. Przedramieniem i ręką zabezpiecz plecki i główkę dziecka. Maluszek powinien mieć rączki ustawione swobodnie z przodu. Spróbuj zainteresować dziecko zabawką i postaraj się go zmotywować do wyciągnięcia rączek do grzechotki.
2. Wykorzystaj lusterko lub książeczkę
Ułóż dziecko na boku. Nogę ułóż w taki sposób od strony pleców i główki dziecka, aby stanowiła ona dla nich podparcie. Rączki dziecka powinny być ustawione z przodu. W bezpiecznej odległości ustaw lusterko. Dziecko będzie mogło w nim zobaczyć swoje odbicie, to powinno maluszka zainteresować i wówczas też będzie chętniej przebywało w tej pozycji.
3. Wykorzystaj własne nogi do podparcia pociechy
Ułóż dziecko na boku. Jedną nogę ułóż od strony pleców, a stopę drugiej nogi ułóż na brzuszku i klatce piersiowej
4. Ułóż dziecko na swoich nogach
Ułóż dziecko na boku w zagłębieniu ud i zegnij nieco kolana. Zwróć uwagę na to, aby dziecko miało obie rączki z przodu. Zachęć maluszka do spoglądania w kierunku zabawki i wyciągania do niej rączek.
5. Połóż się twarzą w twarz z dzieckiem
Ułóż dziecko na boku. Połóż się z przodu tak, aby być z nim ułożonym twarzą w twarz. Rękę możesz ułożyć na górnym bioderku dziecka, aby nieco go wspomóc w utrzymaniu tej pozycji. Ewentualnie możesz ułożyć ją od strony pleców. Mów do dziecka, uśmiechaj się i rób śmieszne miny. Na pewno zachęci to maluszka do przebywania w pozycji leżenia na boku.
Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń
Dziecko warto układać raz na prawym, a raz na lewym boku. Zmiana stron przyczyni się do symetrycznego rozwoju obu stron ciała maluszka, co jest niezwykle istotne dla rozwoju mięśni oraz stawów.
|
- podparcie od strony plecków,
- nóżka znajdująca się na górze powinna być lekko ugięta i wysunięta do przodu,
- rączki dziecka powinny być ułożone z przodu, kciukami do góry.
Chcąc układać dziecko na boku, warto mieć także na uwadze kwestie takie jak:
- dziecko musi mieć zdrowe bioderka,
- jeżeli dziecko ma dysplazję, to zwykle zaleca się wstrzymać z układaniem go na boku; w przypadku niedojrzałości stawu biodrowego podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych oraz zabawy można natomiast układać go na boku na krótką chwilę; warto natomiast skonsultować to z lekarzem,
- mając na uwadze bezpieczeństwo wciąż rozwijających się stawów biodrowych dziecka, warto maluszka układać dłużej na boku dopiero po 3 miesiącu życia, jeżeli nie ma ku temu innych przeciwwskazań,
- nie powinno się pozostawiać dziecka położonego na boku samego; z uwagi na to, że dziecko może nieświadomie i w sposób niekontrolowany przewrócić się na brzuszek; w takiej sytuacji może mieć problem z zaczerpnięciem powietrza i nie będzie mogło samo wrócić do pozycji wyjściowej,
- warto pamiętać, że w przypadku zauważenia u dziecka jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się z nim do specjalisty.
Więcej informacji o leżeniu dziecka na boku oraz tego, dlaczego jest to ważne dla rozwoju dziecka, można znaleźć w dedykowanym artykule: Czy układać niemowlę na boku? Fizjoterapeuta wyjaśnia
Inne ćwiczenia
Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.