[Video] 5 prostych sposobów na zachęcenie dziecka do leżenia na boku

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Zastanawiasz się jak pomóc dziecku w leżeniu na boku? W filmiku znajdziesz 5 prostych sposobów na zachęcenie dziecka do tej aktywności. Z powodzeniem można spróbować wykonywać je z dzieckiem w domu. 

Leżenie dziecka na boku jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju. Dziecko leżąc na boku, ma możliwość ćwiczenia całego ciała i wzmacniania mięśni brzuszka. Maluch ćwiczy i rozwija równowagę oraz koordynację ruchową. W tej pozycji dziecko kształtuje symetrię i ma możliwość poznawania i obserwacji otoczenia z nowej dla niego perspektywy. Dziecko poznaje również swoje ciało i rączki. Stymuluje zmysł wzroku oraz rozwój poznawczy. Pozycja ta korzystnie wpływa na kształt główki dziecka oraz stanowi wstęp do obrotu z pleców na brzuszek. Zapraszam również do osobnego artykułu, gdzie można znaleźć więcej informacji o leżeniu dziecka na boku: Czy układać niemowlę na boku?

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia i aktywności należy z dzieckiem wykonywać powoli i starannie. W celu zachęcenia dziecka do leżenia na boku:

1. Wykorzystaj zabawkę lub grzechotkę

Ułóż dziecko na boku. Przedramieniem i ręką zabezpiecz plecki i główkę dziecka. Maluszek powinien mieć rączki ustawione swobodnie z przodu. Spróbuj zainteresować dziecko zabawką i postaraj się go zmotywować do wyciągnięcia rączek do grzechotki. 

2. Wykorzystaj lusterko lub książeczkę

Ułóż dziecko na boku. Nogę ułóż w taki sposób od strony pleców i główki dziecka, aby stanowiła ona dla nich podparcie. Rączki dziecka powinny być ustawione z przodu. W bezpiecznej odległości ustaw lusterko. Dziecko będzie mogło w nim zobaczyć swoje odbicie, to powinno maluszka zainteresować i wówczas też będzie chętniej przebywało w tej pozycji.

3. Wykorzystaj własne nogi do podparcia pociechy

Ułóż dziecko na boku. Jedną nogę ułóż od strony pleców, a stopę drugiej nogi ułóż na brzuszku i klatce piersiowej dziecka. W ten sposób dziecku będzie łatwiej pozostać w tej pozycji. Następnie zachęć dziecko grzechotką do wyciągnięcia do niej rączek i zabawy przedmiotem.

4. Ułóż dziecko na swoich nogach

Ułóż dziecko na boku w zagłębieniu ud i zegnij nieco kolana. Zwróć uwagę na to, aby dziecko miało obie rączki z przodu. Zachęć maluszka do spoglądania w kierunku zabawki i wyciągania do niej rączek. 

5. Połóż się twarzą w twarz z dzieckiem

Ułóż dziecko na boku. Połóż się z przodu tak, aby być z nim ułożonym twarzą w twarz. Rękę możesz ułożyć na górnym bioderku dziecka, aby nieco go wspomóc w utrzymaniu tej pozycji. Ewentualnie możesz ułożyć ją od strony pleców. Mów do dziecka, uśmiechaj się i rób śmieszne miny. Na pewno zachęci to maluszka do przebywania w pozycji leżenia na boku.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Dziecko warto układać raz na prawym, a raz na lewym boku. Zmiana stron przyczyni się do symetrycznego rozwoju obu stron ciała maluszka, co jest niezwykle istotne dla rozwoju mięśni oraz stawów. 

    Leżenie na boku jest równie ważne dla rozwoju dziecka co leżenie na brzuszku. 

 

Przy wykonywaniu powyższych aktywności z dzieckiem warto zwrócić uwagę na ustawienie jego głowy. Głowa dziecka powinna być ustawiona w przedłużeniu linii tułowia. Dziecko nie powinno odchylać główki do tyłu. Dodatkowo chcąc, aby pozycja leżenia na boku dziecka była bardziej stabilna, warto zwrócić uwagę na rzeczy takie jak:

  • podparcie od strony plecków,
  • nóżka znajdująca się na górze powinna być lekko ugięta i wysunięta do przodu,
  • rączki dziecka powinny być ułożone z przodu, kciukami do góry.

Chcąc układać dziecko na boku, warto mieć także na uwadze kwestie takie jak:

  • dziecko musi mieć zdrowe bioderka,
  • jeżeli dziecko ma dysplazję, to zwykle zaleca się wstrzymać z układaniem go na boku; w przypadku niedojrzałości stawu biodrowego podczas wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych oraz zabawy można natomiast układać go na boku na krótką chwilę; warto natomiast skonsultować to z lekarzem,
  • mając na uwadze bezpieczeństwo wciąż rozwijających się stawów biodrowych dziecka, warto maluszka układać dłużej na boku dopiero po 3 miesiącu życia, jeżeli nie ma ku temu innych przeciwwskazań,
  • nie powinno się pozostawiać dziecka położonego na boku samego; z uwagi na to, że dziecko może nieświadomie i w sposób niekontrolowany przewrócić się na brzuszek; w takiej sytuacji może mieć problem z zaczerpnięciem powietrza i nie będzie mogło samo wrócić do pozycji wyjściowej,
  • warto pamiętać, że w przypadku zauważenia u dziecka jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się z nim do specjalisty.

Więcej informacji o leżeniu dziecka na boku oraz tego, dlaczego jest to ważne dla rozwoju dziecka, można znaleźć w dedykowanym artykule: Czy układać niemowlę na boku? Fizjoterapeuta wyjaśnia

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.