Linki do filmu
Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu
Dla kogo przeznaczone są zabawy
Dziecko około 3-4 miesiąca życia zaczyna przekręcać się na boki. Jest to aktywność, która poprzedza obrót z pleców na brzuch oraz daje dziecku możliwość wzmocnienia mięśni i pracy nad koordynacją ruchową. Umiejętność tę dziecko z czasem doskonali i około 5-6 miesiąca życia zwykle ma ją opanowaną. Warto zaznaczyć, że jedne dzieci będą opanowywały tę umiejętność wcześniej, a inne będą potrzebowały więcej czasu. Rozwój dziecka należy wspierać, ale nie należy go za wszelką cenę wymuszać.
Jak powinien wyglądać prawidłowy obrót z pleców na brzuch? Obrót z pleców na brzuch zwykle zaczyna się od tego, że dziecko dostrzega coś, co jest dla niego interesujące. Często będzie to na przykład zabawka. Następnie najpierw główka dziecka zwraca się w stronę zabawki lub przedmiotu. Kolejno rączka dziecka, po stronie, w którą patrzy dziecko, wysuwa się do przodu. Następnie maluch zgina nóżki i unosi je nad podłoże i poprzez skośne ułożenie miednicy wykonuje obrót na brzuszek. Po obrocie z pleców na brzuszek rączki dziecka powinny znajdować się z przodu, główka powinna być uniesiona, a nóżki powinny być wyprostowane w stawach biodrowych. Z pewnością temat ten zasługuje na osobny artykuł, który niebawem przygotuję.
Jeżeli dziecko ma trudności z obrotem z pleców na brzuch i zastanawiasz się jak mu w tym pomóc, to w filmiku znajdziesz 5 pomysłów na aktywności, które powinny zachęcić go do wykonania obrotu.
Opis zabaw
1. Leżenie na boku
Ułóż dziecko na boku. Zwróć uwagę na to, żeby rączki maluszka były ustawione z przodu. Spróbuj zachęcić dziecko do wyciągnięcia rączek do zabawki i zabawy. Dodatkowo możesz położyć rękę na bioderku dziecka, albo zabezpieczyć malucha przedramieniem lub ręką od strony pleców i główki.
2. Leżenie na plecach z zabawką
Ułóż dziecko na plecach. Uchwyć jego rączki oraz nóżki nad brzuszkiem i daj maluszkowi zabawkę od storny stóp. Pozwól mu się nią pobawić. Postaraj się zmotywować maluszka do zabawy i przebywania w tej pozycji.
3. Kołyska
Ułóż dziecko na plecach i uchwyć jego rączki oraz nóżki nad tułowiem. Pokołysz delikatnie dziecko raz na prawy, a raz na lewy boczek. Zachowaj przy tym kontakt wzrokowy z dzieckiem.
4. Obrót z pleców na brzuch z pomocą rodzica
Ułóż dziecko na plecach. Następnie ułóż jedną rękę na biodrze maluszka, a drugą uchwyć nóżkę przeciwną powyżej kolanka. Delikatnie zmień pozycję dziecka z leżenia na plecach poprzez leżenie na boku, aż do leżenia na brzuszku. Pamiętaj, aby pomóc dziecku wyciągnąć rączki spod klatki piersiowej do przodu.
5. Obrót z pleców na brzuch z wykorzystaniem grzechotki
Pomóż dziecku wykonać obrót z pleców na brzuch, asekurując go tylko za bioderko i zachęcając go do ruchu zabawką. Zmotywowany maluszek będzie starał się podążać za zabawką za pomocą wzorku, rączek i całego ciała.
Przeczytaj przed rozpoczęciem zabaw
Poprzez powyższe zabawy rodzice mogą wspierać rozwój dziecka w domu. Zabawy te pomogą maluszkowi poznać schemat własnego ciała, będą wzmacniały mięśnie i przyczynią się do nauki przenoszenia ciężaru ciała i obciążania boczków. Pozwolą również budować relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Będą dobrym pomysłem na spędzanie z dzieckiem czasu, podczas gdy maluszek przebywa na macie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obroty poprzedza między innymi leżenie na boku, które jest niezwykle ważne w rozwoju dziecka. O samym leżeniu na boku i dlaczego warto układać niemowlę na boku, jeżeli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań, można przeczytać w osobnym artykule: Czy układać niemowlę na boku? Fizjoterapeuta wyjaśnia.
Zanim dziecko zacznie obracać się z pleców na brzuch, powinno potrafić obracać się na boki.
|
Warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko spędza odpowiednio dużo czasu na brzuszku w ciągu dnia. W tym celu należy układać dziecko na brzuszku na macie piankowej. Warto też zadbać o odpowiednie zabawki, które będą go motywować do spędzania czasu w tej pozycji. Powinno się jednak unikać wkładania dziecka do bujaczka lub leżaczka. Szczególnie należy zwrócić również uwagę, aby dziecko nie pozostawało w nich przez dłuższy czas. Jest to ważne, chociażby z uwagi na to, że dziecko wówczas nie jest w stanie rozwijać nowych umiejętności. Na koniec wspomnę, że nie zaleca się sadzania i pionizowania dziecka, które jest jeszcze nie gotowe na daną aktywność. W razie, gdyby rodzice niepokoili się rozwojem dziecka, to warto, żeby udali się z nim na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty dziecięcego.
Inne ćwiczenia
Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.