Kręcz szyi u niemowlaka

Kręcz szyi u niemowlaka

Do fizjoterapeuty dziecięcego często zgłaszają się rodzice z dzieckiem, które ma trudności z prawidłowym ustawieniem główki. Rodzice opisują, że dziecko bardzo często ma głowę skręconą w jedną stronę. W dzisiejszym artykule przedstawię charakterystykę schorzenia, którym jest kręcz szyi.

W artykule

U kogo można zaobserwować kręcz szyi?

Kręcz szyi głównie pojawia się u noworodków i niemowląt. Powoduje on nieprawidłowe i wymuszone pochylenie głowy w jedną stronę i skręcenie jej w stronę przeciwną (rotację). Przyczynę najczęściej stanowi dysfunkcja mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zdarza się, że występuje również u dzieci jako skutek pewnych innych nieprawidłowości. Przykładem może być nieprawidłowe ułożenie płodu czy inne urazy okołoporodowe.

Kiedy i jak diagnozuje się kręcz szyi?

Przeważnie kręcz szyi diagnozuje się w pierwszych trzech miesiącach życia poprzez badanie fizykalne lekarza oraz badanie ultrasonograficzne (USG) mięśnia. Jeżeli nie zostanie zauważony wcześniej, to często na taką nieprawidłowość może zwrócić uwagę pediatra lub fizjoterapeuta podczas innych konsultacji. 

Rodzaje kręczu szyi

Wyróżnić można kręcz szyi:

 • wrodzony: nieprawidłowe ułożenie płodu w macicy, nieprawidłowości pochodzenia kostnego, urazy w okresie okołoporodowym, 
 • wrodzony pochodzenia mięśniowego: uszkodzenie mięśni szyi,
 • nabyty: urazy, wady wzroku, słuchu, infekcje, zmiany zapalne migdałków, węzłów chłonnych,
 • neurogenny: spastyczny (kurczowy) kręcz szyi (dystonia szyjna),
 • nawykowy: asymetria.
Niemowlę

Trudności u dziecka w związku z występowaniem kręczu szyi?

Jeżeli maluszek ma trudności z takim ustawieniem głowy, to wówczas może mieć problemy ze swobodnym ruchem głowy w obu kierunkach. Ponadto może to prowadzić to nietypowego odkształcania się głowy, a także do zauważalnych zmian w wyglądzie twarzy. Trudności u dziecka mogą powodować dyskomfort oraz ogólne niezadowolenie. Dziecko może wydawać się być niespokojne, a nawet mieć trudności z jedzeniem. Oprócz tego kręcz szyi może mieć nieprawidłowy wpływ na rozwój motoryczny dziecka i wpływać na zdobywanie przez dziecko kolejnych umiejętności. Charakterystyczne ustawienie głowy dziecka można dostrzec w każdej pozycji, którą przyjmuje maluszek, na przykład w leżeniu na brzuchu czy na plechach.

Jak pomóc dziecku z kręczem szyi?

Najważniejsze jest, aby dziecko było ocenione przez lekarza oraz odpowiednio zdiagnozowane. Specjalista zaleci indywidualne postępowanie, odpowiednio dostosowane do potrzeb maluszka. Następnie fizjoterapeuta przeprowadzi odpowiednią terapię. Oprócz samej terapii oraz ćwiczeń fizjoterapeuta z pewnością zwróci również uwagę na prawidłową opiekę i pielęgnację dziecka przez rodzica. Podczas instruktażu dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo wykonywać codzienne czynności takie jak: podnoszenie, odkładanie, noszenie oraz ubieranie. Fizjoterapeuta przedstawi Ci również, w jaki sposób bawić się z dzieckiem, aby wspierać przy tym jego rozwój. 

Bibliografia:

 1. Tomczak, K. K.; Rosman, N. P.  (2013). Torticollis. Journal of Child Neurology, 28(3), 365–378.
 2. Michalska A., Szmurło M., Pogorzelska J., Szczukocki M., Szwilling Z., Wrodzony kręcz szyi – przegląd metod leczniczych, Child Neurology, Vol. 26/2017, nr 52, 69-74.
 3. Michalska A., Śliwiński Z., Pogorzelska J., Grabski M., Dudek J., Szmurło M., Szczukocki M. ” Wrodzony kręcz szyi- propozycje leczenia i fizjoterapii” Med. Rehabil. 2019; 23 (3): 21-30.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.