Jakie krzesełko do karmienia wybrać dla dziecka? Fizjoterapeuta radzi

Jakie krzesełko do karmienia wybrać dla dziecka? Fizjoterapeuta radzi

Rozszerzenie diety to ważny czas zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Jest to nie tylko element rozwoju dziecka, ale też sposób na uzupełnienie składników odżywczych malucha. Z całą pewnością przy rozszerzaniu diety warto zadbać o odpowiednią pozycję dziecka. Z artykułu dowiesz się, dlaczego dziecko powinno być karmione na siedząco i od kiedy może korzystać z krzesełka. Podpowiem również, na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesełka do karmienia i przedstawię kilka konkretnych propozycji, które często są wybierane przez rodziców moich małych pacjentów. Ponadto przybliżę temat samego rozszerzania diety dziecka.

W artykule

Na czym polega rozszerzanie diety dziecka?

Rozszerzanie diety polega na stopniowym wprowadzaniu produktów uzupełniających do diety niemowlęcia. Dzięki rozszerzaniu diety, dziecko będzie miało możliwość odkrywania nowych smaków i poznawania nowych faktur. Bardzo ważne przy tym jest to, aby rodzice obserwowali reakcję dziecka na nowy pokarm. Rodzice powinni ponadto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo malucha podczas samego jedzenia. Z pewnością czynność ta wymaga obecności rodziców i stałego nadzoru. Rodzice powinni zadbać również o to, aby konsumowane przez dziecko posiłki były dla niego przyjemne, ich spożywanie odbywało się w komfortowych warunkach. Warto zadbać o samopoczucie pociechy i pozycję, w jakiej będzie jadło.

Od kiedy można zacząć rozszerzanie diety dziecka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w artykule o rozszerzaniu diety - "Complementary feeding [EN]" rekomenduje, aby oprócz mleka matki, rozpocząć podawanie pokarmów uzupełniających niemowlętom w wieku około 6 miesięcy. Zaleca również zwiększanie różnorodności i konsystencji pokarmów adekwatnie do wieku, możliwości i wymagań dziecka. Od 6 miesiąca życia niemowlęta mogą jeść przeciery i półtłuste, rozgniecione pokarmy. Na początku, w wieku 6 do 8 miesięcy, dziecko powinno otrzymywać takie pokarmy 2-3 razy dziennie. W późniejszym wieku powinno to być około 3-4 razy dziennie. W wieku 12 do 24 miesięcy, w razie potrzeby, dziecko powinno otrzymywać dodatkowo 1-2 przekąsek. Podobnie rekomenduje Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP). W artykule o jedzeniu i karmieniu niemowląt - "Infant Food and Feeding [EN]", sugeruje wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka około 6 miesiąca życia. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w publikacji "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci [PDF]" zaleca, aby rodzice rozpoczęli wprowadzanie produktów uzupełniających dopiero wtedy, kiedy niemowlę wykazuje odpowiednie umiejętności rozwojowe, które potrzebne są do spożywania posiłków. Sugeruje rozszerzanie diety nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia - początek piątego miesiąca życia, ale też nie później niż 26. tydzień życia - początek siódmego miesiąca życia. Jak widać, rekomendację różnych ośrodków są w tym temacie zgodne.

Skąd wiedzieć czy dziecko jest już gotowe do spożywania innych pokarmów niż mleko mamy?

Do rozszerzenia diety dziecko powinno być gotowe około 6 miesiąca życia. Zgodnie zresztą z rekomendacjami opisanymi wyżej. Jest to jednak kwestia indywidualna i każde dziecko jest inne. Dodatkowo o gotowości do rozszerzania diety mogą świadczyć:

  • siad z podporem lub samodzielny siad,
  • umiejętność kontrolowania głowy i szyi,
  • otwieranie ust w momencie, kiedy rodzice oferują mu jedzenie,
  • zainteresowanie jedzeniem,
  • chwytanie rączkami jedzenia,
  • przenoszenie i wkładanie rączką jedzenia do ust,
  • niewypychanie językiem jedzenia,
  • żucie i połykanie pokarmu.

Czy do rozszerzania diety można sadzać dziecko, które jeszcze samodzielnie nie siedzi?

Na samym początku warto powiedzieć, że rozszerzanie diety i samo jedzenie powinno odbywać się w pozycji siedzącej. Nawet jeżeli maluch nie przyjmuje jeszcze samodzielnie tej pozycji. Karmienie w pozycji siedzącej jest najbezpieczniejsze i jest dużo mniejsze ryzyko zachłyśnięcia, czy też zadławienia się dziecka. Początkowo samo karmienie dziecka jest krótkie i nie powinno ono wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka, nawet tego, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć.

Dziecko, które jeszcze nie potrafi samodzielnie siedzieć, można karmić na kolanach. Rodzic, chcąc nakarmić dziecko, powinien ustawić go bokiem do siebie. Dziecko powinno siedzieć po wewnętrznej stronie uda rodzica. Rodzic powinien ułożyć przedramię od strony pleców, zabezpieczając w ten sposób pozycję dziecka. Pomiędzy tułowiem a nóżkami niemowlaka powinien być zachowany kąt prosty, a tułów dziecka powinien być prosty. Rodzic stabilizuje miednicę maluszka ręką. Powinno zadbać się o to, aby główka dziecka była ustawiona w linii kręgosłupa. Rodzic może również zmodyfikować pozycję dziecka na swoich kolanach i ustawić maluszka w siadzie skośnym. W tym celu należy ustawić na kolanach dziecko w taki sposób, aby jeden pośladek pociechy był ustawiony nieco niżej, aniżeli drugi. Przedramieniem należy stabilizować tułów, a ręką miednicę. Takie ułożenie sprawi, że tułów dziecka będzie mobilny i maluch będzie mógł wykonywać rotację tułowia. W obu pozycjach ważne jest, aby obciążenie kręgosłupa było krótkotrwałe, a pozycja dziecka była właściwa. Maluszka, który jeszcze nie siedzi, warto układać na brzuszku na macie piankowej. Aktywne przebywanie na macie, zwłaszcza w pozycji leżenia na brzuchu, da mu możliwość ćwiczenia i trenowania oraz pracy nad kształtowaniem i doskonaleniem kolejnych umiejętności, a w tym umiejętności samodzielnego siadu. 

W pierwszej kolejności warto zacząć od karmienia na kolanach. Następnie, jak dziecko radzi sobie z utrzymaniem samodzielnie pozycji siedzącej, to można zacząć sadzać go w krzesełku. Jeżeli maluszek posadzony w krzesełku będzie stabilnie utrzymywał pozycję, to można uznać, że jest gotowy na korzystanie z krzesełka.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego też rozszerzanie diety u każdego z nich będzie przebiegało nieco inaczej. Niektóre dzieci swoją przygodę rozpoczną w siadzie na kolanach u rodzica, inne zaś od razu w krzesełku.  

  

Czy krzesełko do karmienia jest niezbędne?

Krzesełko do karmienia umożliwia dziecku spożywanie posiłków w komfortowy i bezpieczny sposób. Krzesełko zapewnia utrzymanie dziecka w odpowiedniej pozycji podczas karmienia i jedzenia. Szczególnie przydaje się właśnie podczas rozszerzania diety pociechy. Rodzic, sadzając dziecko do krzesełka, ma większą kontrolę nad procesem karmienia i spożywania posiłków. Poniżej w artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego krzesełka do karmienia. Należy również pamiętać, że krzesełko powinno służyć wyłącznie do jedzenia. Jeszcze ważniejsze jest to wówczas, kiedy dziecko dopiero zaczyna przebywać w pozycji siedzącej. 

co powinno robić dziecko w krzesełku do karmienia?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka do karmienia?

W sklepach można znaleźć krzesełka zarówno drewniane, jak i plastikowe. Każde z nich ma swoje zalety, jak i wady. Ważne jest, aby przy wyborze krzesełka do karmienia dla dziecka rodzice kierowali się indywidualnymi potrzebami swoimi, jak i pociechy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, aby krzesełko posiadało:

  • podnóżek z możliwością regulacji wysokości,
  • siedzisko z możliwością regulacji wysokości,
  • pasy bezpieczeństwa (3 punktowe lub 5 punktowe).

Krzesełko do karmienia powinno mieć również stabilną konstrukcję. Nie powinno być też zbyt lekkie, ponieważ wówczas mogłoby się przesuwać. Powinno być również funkcjonalne i łatwe do wyczyszczenia. Ponadto powinno posiadać certyfikaty i atesty potwierdzające, że produkt jest bezpieczny do używania przez dziecko. Warto również zadbać o to, aby siedzisko było miękkie i wygodne. Zaleca się również sprawdzić, czy wybrane krzesełko daje możliwość przysunięcia go do stołu w domu. Wówczas będzie mogło być przy stole wraz z rodzicami.

Dodatkowo przed zakupem krzesełka do karmienia, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób i jak długo to krzesełko będzie wykorzystywane. Czy krzesełko będzie wykorzystywane tylko na czas rozszerzania diety, czy też znajdzie inne zastosowania? Jeżeli rodzice chcą krzesełko na dłużej, to zdecydowanie lepiej wybrać takie, które rośnie razem z dzieckiem. Wówczas najlepszym wyborem będą takie modele, które pozwalają na dość dużą regulację wysokości siedziska, jak i podnóżka.

Dlaczego warto wybrać krzesełko do karmienia z podnóżkiem?

Podnóżek zapewnia dziecku możliwość oparcia stóp. Daje on dziecku więcej stabilności i umożliwia mu lepsze kontrolowanie ciała. Oparcie stóp na podnóżku przyczyni się do właściwego ustawienia miednicy, tułowia oraz głowy. Dzięki temu dziecko będzie mogło utrzymać prawidłowe ustawienie ciała, które jest kluczowe podczas spożywania posiłku. 

krzesełko do karmienia dla dziecka - z podnóżkiem czy bez?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja dziecka w krzesełku do karmienia?

Przed podaniem przykładowych propozycji chcę również zwrócić uwagę na pozycję dziecka w krzesełku do karmienia. Maluszek powinien przyjąć pozycję siadu prostego z nóżkami zgiętymi pod kątem około 90 stopni względem tułowia i ze stopami opartymi na podnóżku. Miednica dziecka powinna być ustawiona w pozycji pośredniej, czyli nie powinna być ona zbyt mocno ustawiona do przodu ani zbyt mocno zaokrąglona ku tyłowi. Dziecko powinno mieć stabilny tułów i nie powinno przechylać się zbyt mocno do przodu ani do tyłu. Barki powinny być ustawione nisko, głowa w przedłużeniu tułowia, a podbródek zbliżony do mostka. To, w jaki sposób dziecko ma ustawioną głowę oraz to, w jaki sposób ustawione jest jego ciało, ma wpływ na umiejętność sprawnego spożywania posiłków i zmniejsza ryzyko zadławienia. 

prawidłowa pozycja dziecka w krzesełku do karmienia

Przykładowe propozycje krzesełek do karmienia

Poniżej przedstawiam kilka propozycji krzesełek do karmienia, które są polecane przez rodziców. Nie jest to post sponsorowany, a poniższe przykłady wynikają z dobrych opinii, które usłyszałam od rodziców.

1. Bebe Confort Timba - krzesełko do karmienia

Bebe Confort Timba - krzesełko do karmienia

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: mamaija.pl

2. CYBEX Gold Lemo 3-in-1

CYBEX Gold Lemo 3-in-1

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: cybex-online.com

3. Maxi-Cosi krzesełko do karmienia Nesta Natural Wood

Maxi-Cosi krzesełko do karmienia Nesta Natural Wood
Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: tomi.pl

4. Krzesło Tripp Trapp® - buk

Krzesło Tripp Trapp® - buk Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: stokke.com

5. Kinderkraft, Enock, krzesełko do karmienia z poduszką, 3w1, Grey

Kinderkraft, Enock, krzesełko do karmienia z poduszką, 3w1, Grey

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: smyk.com

6. IKEA ANTILOP

ANTILOP - krzesełko do karmienia dla dziecka

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: ikea.com  

Podsumowanie

Rozszerzanie diety zwykle zaczyna się około 6 miesiąca życia dziecka. Najczęściej rozpoczyna się na kolach rodzica, a później jest kontynuowane w krzesełku do karmienia. Przy zakupie krzesełka warto wybrać takie, które będzie miało możliwość regulacji siedziska i będzie miało podnóżek i pasy. Krzesełko oprócz tego powinno być dla dziecka komfortowe i bezpieczne. Warto pamiętać, że krzesełko przede wszystkim powinno służyć do rozszerzania diety maluszka. Dziecko powinno w nim spożywać posiłki, a nie spędzać w nim czasu wolnego.

Bibliografia:

  1. EFSA Panel on Nutrition, Novel Foods and Food Allergens (NDA); Castenmiller J, de Henauw S, Hirsch-Ernst KI, Kearney J, Knutsen HK, Maciuk A, Mangelsdorf I, McArdle HJ, Naska A, Pelaez C, Pentieva K, Siani A, Thies F, Tsabouri S, Vinceti M, Bresson JL, Fewtrell M, Kersting M, Przyrembel H, Dumas C, Titz A, Turck D. Appropriate age range for introduction of complementary feeding into an infant's diet. EFSA J. 2019 Sep 12;17(9):e05780. doi: 10.2903/j.efsa.2019.5780. PMID: 32626427; PMCID: PMC7009265.
  2. Szajewska H., Socha P., Horvath A., Rybak A., Zalewski BM., Nehring-Gugulska M., Mojska H., Czerwionka-Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Jackowska T., Książyk J., Lauterbach R., Olczak-Kowalczyk D., Weker H.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2021; 18:805-822.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.