[Video] 3 ćwiczenia na koślawe kolana z wykorzystaniem taśmy - część 2

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Twoje dziecko ma koślawe kolana? W filmiku znajdziesz 3 propozycje ćwiczeń z użyciem taśmy, które będą wspierały utrzymanie prawidłowej osi ruchu i będą wzmacniały mięśnie posturalne. Dziecko z powodzeniem może wykonywać te ćwiczenia w domu pod nadzorem rodzica. Należy pamiętać natomiast, że w przypadku zauważenia u dziecka koślawości kolan lub innych niepokojących objawów warto zgłosić się z nim do specjalisty. Szczególnie jeżeli dziecko będzie zgłaszało dyskomfort oraz ból i trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia dziecko powinno wykonywać powoli i starannie.

1. Przysiad przy ścianie z taśmą między kolanami

Ćwiczenie w staniu. Dziecko opiera się o ścianę plecami. Pomiędzy kolanami ma rozciągniętą taśmę i wykonuje przysiad, starając się cały czas utrzymać kolana rozstawione na szerokość bioder, z jednoczesnym napięciem taśmy. Ważne, aby przy ruchu, kolana nie skręcały się do środka.

2. Chód do boku z taśmą między stopami

Ćwiczenie w staniu. Dziecko powoli porusza się do boku z taśmą rozciągniętą pomiędzy stopami. Ważne w tym ruchu jest, aby kolano nie rotowało się do środka.

3. Unoszenie bioder z taśmą między kolanami

Ćwiczenie w leżeniu na plecach. Taśma rozciągnięta pomiędzy kolanami. Dziecko unosi biodra do góry, starając się utrzymać taśmę napiętą i kolna ustawione na szerokość bioder. Następnie rozszerza kolana do boku z wykorzystaniem oporu jaki daje taśma.

Każde ćwiczenie należy wykonać po 20 powtórzeń i najlepiej zrobić 3 serie.

W przypadku leczenia koślawości kolan, oprócz samej terapii w gabinecie fizjoterapeuty bardzo kluczowe jest ćwiczenie pacjenta w domu. Dodatkowe i systematyczne ćwiczenia wykonywane zgodnie z zaleceniem fizjoterapeuty przyniosą najlepsze efekty.

 

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Koślawość kolan to jedna z najczęściej występujących wada postawy u dzieci i młodzieży. Charakteryzuje się ona zbliżeniem do siebie kolan, z jednoczesnym oddaleniem od siebie kostek. Oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Potocznie mówi się, że nogi dziecka ułożone są w kształt litery ,,X’’. Koślawość kolan u dziecka na pewnym etapie jego rozwoju jest fizjologią, ale mimo to warto ją obserwować i kontrolować. Więcej szczegółów na temat koślawości kolan można znaleźć w osobnym artykule: "Koślawość kolan u dzieci i młodzieży. Przyczyny, objawy i propozycje ćwiczeń"

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.