[Video] 5 ćwiczeń na koślawe kolana - część 1

Linki do filmu

Bezpośredni link do filmu na YouTube - link do filmu
Bezpośredni link do postu z filmem na Instagramie - link do postu

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia

Twoje dziecko ma koślawe kolana? W filmiku znajdziesz 5 propozycji ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić biomechanikę ruchu stawu kolanowego. Ćwiczenia mają wesprzeć utrzymanie prawidłowej osi ruchu, wzmocnić mięśnie osłabione, rozciągnąć mięśnie przykurczone i uelastycznić stawy. Ćwiczenia ukierunkowane są również na wzmocnienie mięśni posturalnychDziecko z powodzeniem może wykonywać te ćwiczenia w domu pod nadzorem rodzica. Należy natomiast pamiętać, że w przypadku zauważenia u dziecka koślawości kolan lub innych niepokojących objawów warto zgłosić się z nim do specjalisty. Zwłaszcza jeżeli dziecko będzie zgłaszało dyskomfort i ból oraz trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym z uwagi na ustawienie nóżek.

Opis ćwiczeń

Podane poniżej ćwiczenia dziecko powinno wykonywać powoli i starannie.

1. Pięta do kolana

Ćwiczenie w staniu. Zgięcie nóżki i skierowanie pięty do kolana nogi przeciwnej, na której stoi dziecko. Kolano nóżki unoszonej powinno być skierowane na zewnątrz.

2. Stopa w przód i tył

Ćwiczenie w staniu. Przeniesienie ciężaru ciała na jedną stronę z jednoczesnym uniesieniem stopy drugiej nogi nieco ponad podłoże. Dziecko wykonuje ruch nóżką uniesioną w przód i tył, dotykając przy tym palcami stopy podłoża. Należy zwrócić uwagę na poprawne ustawienie nóżki, na której podpiera się dziecko. Kolano powinno być ustawione nad palcami i nie powinno skręcać się do wewnątrz. 

3. Skłony na siedząco z kolanami na zewnątrz

Ćwiczenie w siadzie. Stopy powinny zostać ustawione w taki sposób, aby przylegały do siebie stroną podeszwową. Powinny być jak najbliżej ustawione względem ciała dziecka. Dziecko powoli pochyla się do przodu, maksymalnie tyle ile potrafi. Następnie stara się utrzymać pozycję przez kilka sekund.

4. Oklaski stopami

Ćwiczenie w siadzie ugiętym. Dziecko podpiera się na rączkach z tyłu. Ustawia kolana w rozchyleniu na zewnątrz i nieco unosi stopy. Kolejno stopami wykonuje oklaski. 

5. Unoszenie bioder z otwarciem kolan na zewnątrz

Ćwiczenie w leżeniu na plecach. Unoszenie bioder do góry z rozchyleniem kolan na zewnątrz. 

Każde ćwiczenie należy wykonać po 20 powtórzeń i najlepiej zrobić 3 serie.

Przeczytaj przed rozpoczęciem ćwiczeń

Koślawość kolan to jedna z najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży. Charakteryzuje się ona zbliżeniem do siebie kolan, z jednoczesnym oddaleniem od siebie kostek. Oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Potocznie mówi się, że nogi dziecka ułożone są w kształt litery ,,X’’.

Wraz z wiekiem dziecka zmienia się oś kończyn dolnych. Po urodzeniu dziecko ma początkowo nóżki ustawione w szpotawości z kolankami na zewnątrz. Kolejno nóżki się prostują i następnie około 2 roku życia ustawiają się w koślawości z kolankami do środka. Kończyny dolne, swoje ostateczne ustawienie, przyjmują około 6-7 roku życia dziecka. Koślawość fizjologiczna to taka, w której odstęp pomiędzy kostkami przyśrodkowymi nie jest większy niż 5 cm, a odchylenie dalszej kończyny dolnej do boku od osi nie jest większe niż 10 stopni. Koślawość kolan u dziecka na pewnym etapie jego rozwoju jest fizjologią, ale mimo to warto ją obserwować i kontrolować. Więcej o koślawości kolan można przeczytać w osobnym artykule: "Koślawość kolan u dzieci i młodzieży. Przyczyny, objawy i propozycje ćwiczeń"

Przeważająca pozycja siedząca w ciągu dnia u dzieci i mała aktywność ruchowa może przyczyniać się do niewłaściwego ustawienie kończyn dolnych. Warto zadbać o aktywność dziecka. 

 

Inne ćwiczenia

Więcej ćwiczeń można znaleźć w sekcji "video ćwiczenia" lub bezpośrednio na kanale YouTube - link do kanału, oraz koncie w serwisie Instagram - link do konta. Serdecznie zapraszam.

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.