Co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz z dzieckiem na sanki?

Co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz z dzieckiem na sanki?

Za oknem panuje zimowa aura, a dzieci odpoczywają podczas ferii zimowych.  Jedną z najpopularniejszych zimowych aktywności jest jazda na sankach i ten temat postaram się dzisiaj zgłębić. W tym artykule poruszę kilka kwestii, o których warto pamiętać, przed wybraniem się z dzieckiem na sanki. Podpowiem również jakie sanki wybrać dla niemowlęcia oraz przedszkolaka względem wieku i umiejętności dziecka. Niezależnie zatem czy będzie to pierwsze, czy kolejne wyjście na sanki artykuł powinien być bardzo przydatny dla każdego rodzica.

W artykule

W jakim wieku można pierwszy raz zabrać dziecko na sanki? 

Już najmłodsze dziecko może korzystać z sanek i ciężko sprecyzować konkretny wiek minimalny. Trzeba pamiętać natomiast, że niemowlę musi być na to gotowe, to znaczy, że przede wszystkim, powinno potrafić samodzielnie i stabilnie siedzieć. Zazwyczaj około 6 miesiąca życia można spodziewać się, że dziecko osiągnie taką umiejętność. Rozwój dziecka przebiega natomiast w sposób indywidualny i jedno dziecko będzie nabywać daną umiejętność szybciej, a inne troszkę wolniej. Dlatego też ważne jest, aby obserwować rozwój dziecka i go wspierać. Doskonałym wsparciem dla maluszka jest prawidłowa opieka i pielęgnacja oraz zabawa, a w razie konieczności konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Czy sanki mogą stymulować rozwój dziecka?

Sanki z całą pewnością mogą stymulować rozwój ruchowy dziecka. Dają mu możliwość poznawania otoczenia i doświadczania nowych rzeczy. Dużym doświadczeniem i bodźcem dla dziecka będzie sam dotyk śniegu, który jest zimny i mokry, a co więcej jego struktura będzie się różnić w kolejnych wyjściach na sanki. Poznawanie nowych faktur, struktur czy powierzchni wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Sanki będą wpływać na dotyk, wzrok i zmysł równowagi. Warto zatem zabierać dziecko na sanki. Oczywiście jeżeli jest już na to gotowe.

Niemowlę na sankach

Rodzaje sanek

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów sanek. Przede wszystkim sanki różnią się od siebie materiałem, z którego są wykonane, zastosowaniem oraz dopuszczalnym obciążeniem. Są sanki dla niemowląt i sanki dla dzieci starszych. Niektóre posiadają dodatkowe elementy i zabezpieczenia, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo dziecka. Znaleźć można również takie z przeznaczeniem dla bliźniąt. Wyróżnia się także sanki składane, co z pewnością ułatwi zabieranie ich ze sobą w podróż, na przykład samochodem. 

Jakie sanki wybrać dla niemowlaka?

Niemowlak niezależnie od sanek powinien nieustannie przebywać pod kontrolą rodzica. Zaleca się również, aby ciągnąć malucha na sankach po płaskiej powierzchni. Przy zakupie i wyborze sanek warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

 • Przede wszystkim sanki muszą być bezpieczne i wygodne. Szczególnie na początku, kiedy dziecko jest małe, sanki powinny być odpowiednie do ciągnięcia dziecka lub pchania po płaskiej powierzchni podczas zimowych spacerów.
 • Sanki powinny mieć zabudowane oparcie, które zapewni maluszkowi wygodę i zabezpieczy jego pozycję po bokach, chroniąc dziecko przed upadkiem.
 • Warto zadbać o to, aby sanki były lekkie, co jest niezmiernie istotne podczas ewentualnego upadku. Cięższe sanki mogą zrobić niemowlęciu krzywdę.
 • Zastosowanie pasów bezpieczeństwa również jest zalecanym elementem, aczkolwiek ciężko szukać takich zabezpieczeń w klasycznych, drewnianych sankach.
 • Warto, aby były wyposażone w linkę do ciągnięcia, a także w drążek służący jako pchacz. Pchacz umożliwią rodzicowi większą możliwość obserwacji dziecka i zachowania z nim kontaktu wzrokowego. Z pewnością łatwiej jest manewrować sankami za pomocą pchacza.
Postawiłabym na sanki klasyczne, drewniane z płaskimi i szerokimi płozami, które sprawią, że sanki będą stabilniejsze. Warto przed zakupem sprawdzić ich ciężar i wybrać te lekkie. Na drugim miejscu będą te wykonane z tworzywa sztucznego, a na końcu sanki wykonane wyłącznie z metalu. 

Dziecko na sankach

Jakie sanki będą odpowiednie dla przedszkolaka?

Sanki dla przedszkolaka również powinny być dostosowane do umiejętności i potrzeb dziecka. Kilkuletnie dziecko zwykle angażuje się w jazdę na sankach samodzielnie. Dziecko początkowo pomaga rodzicowi ciągnąć sanki, a później robi to bez pomocy. Jeżeli dziecko będzie samodzielnie zjeżdżać, to ważne jest, aby dziecko dobrze opanowało chodzenie. Wówczas jego koordynacja ruchowa i równowaga będą znacznie lepsze. Przy wyborze sanek dla przedszkolaka warto zwrócić uwagę na poniższe elementy.

 • Sanki powinny mieć odpowiedni rozmiar dostosowany do wzrostu i wagi pociechy.
 • Ważne jest, aby sanki były nie za ciężkie i prawidłowo wyważone, co z pewnością ułatwi dziecku sterowanie. 
 • Sugeruje się, aby były wykonane z drewna lub z drewna i metalu. 
 • Oparcie w sankach zapewnia dodatkowy komfort dziecku, natomaist jeżeli umiejętności na to pozwalają, a potrzeba aktywności jest duża, można w późniejszym okresie z takiego oparcia zrezygnować.
 • Sanki powinny posiadać sznurek do ciągnięcia, który szczególnie przyda się dziecku w sytuacji, gdy będzie się z nimi samodzielnie wspinał na górkę.
 • Istotne są również podnóżki, które mogą okazać się niezbędne wówczas, gdy dziecko będzie z wiekiem bardziej aktywne.

Certyfikat

Niezależnie od wieku dziecka jak i rodzaju sanek powinny one posiadać certyfikat i wszelkie atesty bezpieczeństwa. Certyfikat informuje o tym, czy sanki zostały wyprodukowane zgodnie z normami i czy są bezpieczne, a także daje informację czy do ich wytworzenia zostały wykorzystane nieszkodliwe materiały.

  Co stanowi alternatywę dla tradycyjnych sanek? 

  Dla tradycyjnych sanek znaleźć można wiele alternatyw takich jak między innymi nartosanki oraz ślizgacze, potocznie nazywane przez osoby dorosłe jabłuszkiem, ale mogą one przyjmować różnoraki kształt. Ślizgacz wydaje się być znacznie lepszym pomysłem niż nartosanki ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Zdecydowanie natomiast, przy wyborze powyżej wymienionych sprzętów należy się zastanowić, czy jest on odpowiedni dla dziecka względem jego wieku oraz posiadanych umiejętności. 

  Sanki
  Ślizgacz

  Ubiór i zabezpieczenie dziecka przed upadkiem

  Przed wyjściem na sanki warto zaopatrzyć dziecko w ciepłe ubrania, buty, szalik, czapkę i rękawiczki. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie śpiworka w przypadku dzieci młodszych lub kombinezonu w przypadku dzieci starszych. Śpiworek jest dopasowany oraz szczelny i powinien dobrze zabezpieczyć malucha przed zimnem i mrozem. Warto również dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo. Dla niemowląt i młodszych dzieci można wykorzystać dodatkową, miękką warstwą materiału na oparcie. Przyczyni się to do poprawy komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa. W przypadku użycia koca do przykrycia maluszka, należy pamiętać o prawidłowym jego ułożeniu. Należy zadbać o to, aby nie spadł podczas jazdy, ponieważ wówczas może dostać się pod płozy i spowodować niebezpieczną sytuację. Dobrym pomysłem będzie ubranie dziecka w wygodny i przeznaczony do tego śpiworek. Dla starszych dzieci, które zjeżdżają samodzielnie, warto pomyśleć o zakupie kasku.

  Dziecko na sankach

  Podsumowanie

  Sanki do ogromna frajda dla dzieci i mogą one pozytywnie wspierać i stymulować dziecko. Należy pamiętać jednak, aby zabrać dziecko na sanki tylko wówczas, kiedy jest ono na to gotowe. Warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego sprzętu, a także oczywiście na jego bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże w przygotowaniu się do wspólnego wyjścia na sanki oraz przełoży się na bezpieczną i komfortową zabawę. 

  Udanej i bezpiecznej przygody!

   
  Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

  Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

  Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
   Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.