Pierwsze lata dziecka są najbardziej intensywnym okresem rozwoju motorycznego, fizycznego oraz intelektualnego, a szczególnie jego pierwszy rok życia. W tym czasie dziecko rozwija wiele umiejętności takich jak czworakowanie, chód i mowa. Z upływem czasu ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, precyzyjne oraz celowe. Dlatego warto, aby rodzice wspierali rozwój motoryczny dziecka, mając na uwadze jego aktualny etap rozwoju. Istotne jest, aby mieć na uwadze możliwości ruchowe dziecka i nie należy ich przekraczać i forsować. Wsparcie powinno polegać na zachęcaniu i motywowaniu dziecka adekwatnie do jego możliwości. Więcej informacji ogólnych na temat rozwoju motorycznego dziecka można znaleźć w artykule rozwój motoryczny dziecka. W tym artykule zostaną zaprezentowane konkretne zabawy i czynności, które pozwolą rodzicowi wspierać rozwój dziecka w wieku powyżej 12 miesięcy.
W artykule
Jak wspierać rozwój ruchowy dziecka powyżej 12 miesiąca życia?
Przede wszystkim rodzice powinni pozwolić dziecku na odkrywanie nowych umiejętności i eksplorowanie otoczenia. Warto zadbać o przestrzeń wokół dziecka, aby była ona dla niego bezpieczna. Rodzice powinni postarać się okazać dziecku jak najwięcej uwagi i zainteresowania. Pozytywnie na rozwój dziecka wpływają również pochwały ze strony rodziców. Powinni oni starać się zauważać rzeczy, które dziecko wykonuje dobrze i je chwalić. Poniżej znaleźć można przykłady zabaw, które można wykonywać z dzieckiem w domu, aby wspierać jego rozwój motoryczny. Umiejętności ruchowe dziecka głównie opierają się na elementach motoryki dużej oraz małej i właśnie z tego względu zaprezentowano poniżej taki podział.
Rozwój motoryki dużej
Rozwój motoryki dużej u dziecka można wspierać poprzez:
- Zabawę przed lustrem, w trakcie której dziecko może nazywać i wskazywać części ciała.
- Zabawę z balonem, ale z powodzeniem może również to być średniej wielkości piłka. Warto dziecku zaproponować rzucanie, łapanie, odbijanie i toczenie piłki. Dodatkowo można podawać lub rzucać piłkę pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
- Naśladowanie zwierząt. Rodzice w pierwszej kolejności mogą pokazać dziecku, jak stoi, na przykład, bocian i dziecko naśladuje rodzica, a później dziecko może samo spróbować pokazać inne zwierzątko, na przykład jak skacze żaba. Sprawdzi się również w tym przypadku forma zabawy jak kalambury, podczas której rodzice zgadują jakie zwierzątko przedstawia dziecko.
- Poruszanie częściami ciała, na przykład rączkami i nóżkami szybko lub wolno. Można również tę zabawę wykonywać z muzyką.
- Poszukiwanie ukrytej zabawki. Rodzice dają dziecku wskazówki, mówiąc, gdzie znajduje się zabawka za pomocą wyrażeń: idź do przodu, skręć w lewo itd.
- Tor przeszkód. Wykorzystać do jego budowy można rzeczy znajdujące się w domu, takie jak: krzesła, poduszki, materac, koc itp. Dziecko może pokonywać tor przeszkód na czworaka lub na stojąco.
Rozwój motoryki małej
Zabawy wspomagające rozwój motoryki małej to:
- malowanie farbami,
- rysowanie, w tym przypadku sprawdzą się bardzo dobrze kredki świecowe,
- przewlekanie koralików,
- układanie klocków,
- wydzieranki,
- lepienie plasteliny,
- ugniatanie ciasta.
Warto również pamiętać o aktywnościach na świeżym powietrzu jak zabawa na placu zabaw, jazda na rowerze czy też po prostu skakanie i bieganie. Dobrym pomysłem będzie również wybranie się z dzieckiem na basen, który jest korzystny dla ogólnego rozwoju dziecka.
Wspieranie rozwoju dziecka
Mimo wszystko należy pamiętać, aby za wszelką cenę nie forsować rozwoju dziecka i pozwolić mu rozwijać się w odpowiednim dla niego tempie. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, lub fizjoterapeutą dziecięcym.