Zabawy wspierające rozwój motoryczny dziecka powyżej 12 miesiąca życia

Zabawy wspierające rozwój motoryczny dziecka powyżej 12 miesiąca życia

Pierwsze lata dziecka są najbardziej intensywnym okresem rozwoju motorycznego, fizycznego oraz intelektualnego, a szczególnie jego pierwszy rok życia. W tym czasie dziecko rozwija wiele umiejętności takich jak czworakowanie, chód i mowa. Z upływem czasu ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, precyzyjne oraz celowe. Dlatego warto, aby rodzice wspierali rozwój motoryczny dziecka, mając na uwadze jego aktualny etap rozwoju. Istotne jest, aby mieć na uwadze możliwości ruchowe dziecka i nie należy ich przekraczać i forsować. Wsparcie powinno polegać na zachęcaniu i motywowaniu dziecka adekwatnie do jego możliwości. Więcej informacji ogólnych na temat rozwoju motorycznego dziecka można znaleźć w artykule rozwój motoryczny dziecka. W tym artykule zostaną zaprezentowane konkretne zabawy i czynności, które pozwolą rodzicowi wspierać rozwój dziecka w wieku powyżej 12 miesięcy.

W artykule

Jak wspierać rozwój ruchowy dziecka powyżej 12 miesiąca życia?

Przede wszystkim rodzice powinni pozwolić dziecku na odkrywanie nowych umiejętności i eksplorowanie otoczenia. Warto zadbać o przestrzeń wokół dziecka, aby była ona dla niego bezpieczna. Rodzice powinni postarać się okazać dziecku jak najwięcej uwagi i zainteresowania. Pozytywnie na rozwój dziecka wpływają również pochwały ze strony rodziców. Powinni oni starać się zauważać rzeczy, które dziecko wykonuje dobrze i je chwalić. Poniżej znaleźć można przykłady zabaw, które można wykonywać z dzieckiem w domu, aby wspierać jego rozwój motoryczny. Umiejętności ruchowe dziecka głównie opierają się na elementach motoryki dużej oraz małej i właśnie z tego względu zaprezentowano poniżej taki podział. 

Rozwój motoryki dużej

Rozwój motoryki dużej u dziecka można wspierać poprzez: 

 • Zabawę przed lustrem, w trakcie której dziecko może nazywać i wskazywać części ciała.
 • Zabawę z balonem, ale z powodzeniem może również to być średniej wielkości piłka. Warto dziecku zaproponować rzucanie, łapanie, odbijanie i toczenie piłki. Dodatkowo można podawać lub rzucać piłkę pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
 • Naśladowanie zwierząt. Rodzice w pierwszej kolejności mogą pokazać dziecku, jak stoi, na przykład, bocian i dziecko naśladuje rodzica, a później dziecko może samo spróbować pokazać inne zwierzątko, na przykład jak skacze żaba. Sprawdzi się również w tym przypadku forma zabawy jak kalambury, podczas której rodzice zgadują jakie zwierzątko przedstawia dziecko.
 • Poruszanie częściami ciała, na przykład rączkami i nóżkami szybko lub wolno. Można również tę zabawę wykonywać z muzyką.
 • Poszukiwanie ukrytej zabawki. Rodzice dają dziecku wskazówki, mówiąc, gdzie znajduje się zabawka za pomocą wyrażeń: idź do przodu, skręć w lewo itd. 
 • Tor przeszkód. Wykorzystać do jego budowy można rzeczy znajdujące się w domu, takie jak: krzesła, poduszki, materac, koc itp. Dziecko może pokonywać tor przeszkód na czworaka lub na stojąco. 

Rozwój motoryki małej

Zabawy wspomagające rozwój motoryki małej to:

 • malowanie farbami,
 • rysowanie, w tym przypadku sprawdzą się bardzo dobrze kredki świecowe,
 • przewlekanie koralików,
 • układanie klocków,
 • wydzieranki,
 • lepienie plasteliny,
 • ugniatanie ciasta.

Warto również pamiętać o aktywnościach na świeżym powietrzu jak zabawa na placu zabaw, jazda na rowerze czy też po prostu skakanie i bieganie. Dobrym pomysłem będzie również wybranie się z dzieckiem na basen, który jest korzystny dla ogólnego rozwoju dziecka.

 

Wspieranie rozwoju dziecka

Watro, mieć na uwadze, że dla dziecka to nie jest tylko zabawa, ale również forma nauki nowych umiejętności ruchowych. Wpływa ona również na zwiększanie u dziecka zaciekawienia środowiskiem, które go otacza. O czym jeszcze raz warto wspomnieć to to, że aktywność ruchowa przekłada się na prawidłowy rozwój dziecka. Dobrze rozwinięta motoryka duża i mała przekłada się na dalsze funkcjonowanie dziecka. Dobrze rozwinięte zdolności motoryczne natomiast, mogą przyczynić się do tego, że dziecko będzie miało prawidłową postawę ciała i będzie mieć większe możliwości ruchowe. Zwinność, szybkość i precyzja również będzie na wyższym poziomie. Rozwój motoryczny jest fundamentem rozwoju poznawczego. Ponadto ruch pozytywnie wpływa na koncentrację dziecka, a także naukę i dlatego też warto wspierać jego rozwój.

Mimo wszystko należy pamiętać, aby za wszelką cenę nie forsować rozwoju dziecka i pozwolić mu rozwijać się w odpowiednim dla niego tempie. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, lub fizjoterapeutą dziecięcym.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.