10 pomysłów na rozwojowy prezent dla 2 latka

10 pomysłów na rozwojowy prezent dla 2 latka

Pewnie zastanawiasz się jaką zabawkę wybrać dla dziecka pod choinkę. Wiem, że nie jest to łatwy wybór, ponieważ opcji jest wiele. Dlatego też w dzisiejszym poście postaram Ci się w tym pomóc. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, chciałabym doradzić w doborze odpowiednich i rozwojowych zabawek na prezent.

W artykule

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki?

Jako fizjoterapeuta sugerowałabym zabawki, które oprócz sprawienia radości dziecku będą również stymulowały jego rozwój. Zabawki powinny być również atrakcyjne dla dziecka, ale warto zwrócić uwagę przy wyborze zabawki, aby wspierała rozwój motoryki dużej oraz małej. To znaczy, że zabawka powinna zachęcać dziecko do ruchu, angażować do poznawania świata, a także doskonalić koncentrację uwagi, spostrzegawczość czy logiczne myślenie. 

Zabawki, które poleca fizjoterapeuta

Zobacz jaką zabawkę warto wybrać dla maluszka i jaką poleca fizjoterapeuta. Poniższy post nie jest postem sponsorowanym, natomiast zamieściłam w nim przykłady oraz linki do popularnych sklepów internetowych, w których można nabyć zabawki.

1. Drewniany sorter - gra, zwierzątka, owoce, warzywa - VIGA

Drewniana zabawka z klockami, która pomaga dziecku rozwijać koordynację oko-ręka, a także pobudza wyobraźnię oraz logiczne myślenie. Dodatkowo podczas zabawy dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać rzeczy znajdujące się na obrazkach, a także uczy się kategoryzować. 

Drewniany sorter - gra, zwierzątka, owoce, warzywa - VIGA

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: juniora.pl

2. Gra z woreczkami - VIGA

Zabawka składa się z tarczy i kilku woreczków. Zabawka ta zachęca dziecko do ruchu oraz rozwija motorykę dużą. Gra ta daje również dziecku możliwość nauki wspólnej zabawy z rodzeństwem lub rodzicami, czyli uczy integracji. 

Gra z woreczkami - VIGA

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: juniora.pl

3. Hulajnoga i rowerek 2w1, Highwaykick - SCOOTANDRIDE

Hulajnoga i jeździk w jednym. Sprzęt ten jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ rośnie razem z dzieckiem. Poruszając się na hulajnodze lub rowerku, dziecko ma możliwość rozwijania motoryki dużej oraz równowagi. 

Hulajnoga i rowerek 2w1, Highwaykick - SCOOTANDRIDE

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: www.tublu.pl

4. Tunel dla dziecka Star - Kids Concept

Tunel zachęca dziecko do aktywnej zabawy i pobudza w nim kreatywność. Dziecko może się w nim chować, rzucać woreczkami lub piłkami, albo się przeczołgiwać. Dodatkowo może stanowić element potrzebny do tworzenia toru przeszkód, który z pewnością sprawi mu dużo radości.
Tunel dla dziecka Star - Kids Concept

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: babymama.pl

5. Sorter kolorów, wieloryby filcowe - Janod

Zabawka uczy dziecko rozpoznawania, rozróżniania oraz dopasowywania kształtów i kolorów. Podczas zabawy dziecko doskonali motorykę małą, ćwicząc przy tym przede wszystkim prawidłowy chwyt. 

Sorter kolorów, wieloryby filcowe - Janod

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: bebetu.pl

6. Klocki drewniane 6 elementów Puzzle Baby, Forest - Janod

Drewniana układanka stymuluje rozwój mózgu dziecka. Sprawdzi się jako znakomite ćwiczenie pobudzające u dziecka logiczne myślenie oraz rozwijające koncentrację, a także pamięć. 

Klocki drewniane 6 elementów Puzzle Baby, Forest - Janod

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: bebetu.pl/klocki-drewniane-6-elementow-puzzle-baby-forest-janod

7. Kredki w bawełnianym woreczku - Crayon Rocks

Kredki o kształcie kamyczków doskonale sprawdzą się podczas malowania na dużej kartce. Kredki poprzez swój kształt wspomagają u dziecka rozwój motoryki małej, w tym przygotowują dziecko do nauki trzymania prawidłowo kredki, a w późniejszym czasie do nauki pisania. 

Kredki w bawełnianym woreczku - Crayon Rocks

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: moi-mili.pl

8. Książka, Co robi Pucio? – Nasza Księgarnia

Książeczka przedstawia obraz codziennych sytuacji, z którymi dziecko ma szansę si zapoznawać. Książeczka zachęca dziecko do wskazywania palcem, powtarzania słów, rozszerzając przy tym zasób słownictwa, a także uczy wyrażania emocji.

Książka, Co robi Pucio? – Nasza Księgarnia

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: moi-mili.pl

9. Książka, elementarz 2-latka - Krok po kroku

W książeczce dziecko znajdzie wiele ciekawych informacji związanych z życiem codziennym oraz zadań, które umilą wspólną zabawę dziecka z rodzicem. Przyczynia się do rozwijania koncentracji, spostrzegawczości oraz sprawności manualnej u dziecka.

Książka, elementarz 2-latka - Krok po kroku

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: www.empik.com

10. Sensoryczne kręgle - Rubbabu

Różnokolorowe, miękkie kręgle z piłeczką z pewnością zaktywizują dziecko i zachęcą do zabawy oraz ruchu. Zabawka daje dziecku wiele możliwości takich jak: układanie, rzucanie, toczenie czy dotykanie. Oprócz tego gra w kręgle rozwija koordynację oko-ręka, a także daje możliwość dziecku pracy nad skupianiem uwagi. 

Sensoryczne kręgle - Rubbabu

Źródło zdjęcia oraz możliwość zakupu na stronie: tublu.pl

Jakiego prezentu jako fizjoterapeuta nie polecam?

Jako fizjoterapeuta dziecięcy nie polecam natomiast zakupu chodzika dla dziecka. Mimo że jest to popularna zabawka i jest reklamowana jako pomoc w nauce chodzenia, to może ona również wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule chodzik dla dziecka 6 - powodów dla których fizjoterapeuta jest na nie, do którego przeczytania bardzo serdecznie zapraszam.

Życzę wspaniałych prezentów i udanej zabawy!

 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
  • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
    Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.