Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka jest to schorzenie, które najczęściej dotyczy osób pracujących przy komputerze. Objawia się dużym bólem w okolicy nadgarstka i drętwieniem palców. W artykule przedstawiono to schorzenie oraz nadmieniono, w jaki sposób pomóc może fizjoterapeuta.

W artykule

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku ucisku nerwu pośrodkowego przebiegającego w kanale nadgarstka. W efekcie czego dochodzi do niedotlenienia i nieprawidłowego odżywienia nerwu pośrodkowego. Ucisk ten może być spowodowany między innymi przez wzrost ciśnienia w kanale nadgarstka. Ponadto do ucisku na nerw pośrodkowy może dojść na skutek urazu lub zapalenia. 

ręka

Kogo najczęściej dotyczy zespół cieśni nadgarstka?

Do pojawienia się zespołu cieśni nadgarstka przyczynia się sposób pracy przy komputerze oraz jej częstotliwość i intensywność. Jeżeli dochodzi do wykonywania powtarzających się czynności i wymuszonej pozycji ręki to istnieje ryzyko przeciążenia. W przypadku osób pracujących przy komputerze mowa jest najczęściej o pisaniu na klawiaturze i używaniu myszki komputerowej. Choroba ta dotyczyć może również osób pracujących przy obsłudze urządzeń mechanicznych z wibracją, muzyków oraz wykonujących pracę manualną. Zwykle dolegliwości dotyczą ręki dominującej. 

Z jakimi objawami zgłaszają się pacjenci do fizjoterapeuty?

Pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty najczęściej z objawami takimi jak drętwienie palców, mrowienie ręki, ból nadgarstka czy też z osłabieniem siły chwytu w dłoni. Często do nasilenia objawów dochodzi w nocy. Pacjenci mają trudność w wykonywaniu czynności dnia codziennego, ponieważ często nie mogą zacisnąć dłoni w pieść, przez co przedmiot ten wypada im z ręki. Pacjenci opisują ten fakt jako niezgrabność ręki. Ze względu na występowanie powyższych nieprawidłowości codzienna praca przy komputerze okazuje się być uciążliwa i bolesna. Niejednokrotnie opuszczenie w dół i strzepnięcie ręki przynoszą pacjentom tymczasową ulgę.

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka u pacjentów obserwuje się również zmiany troficzne takie jak: zaniki mięśniowe, suchość skóry czy nietolerancja zimna. Pacjenci do fizjoterapeuty zgłaszają się w fazie ostrej schorzenia, w której dominuje zaburzenie czucia i ból, a także w fazie przewlekłej ze zmianami troficznymi skóry w tym z zanikiem mięśniowym. 

Informatyk - nadgarstek

Jakie są charakterystyczne objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Charakterystyczne objawy zespołu cieśni nadgarstka to:

 • drętwienie i mrowienie palców: kciuka, wskazującego, środkowego oraz części palca serdecznego,
 • ból nadgarstka,
 • ból dłoni,
 • zanik mięśni kłębu kciuka,
 • ból promieniujący do przedramienia, barku i łopatki,
 • trudność w manipulowaniu przedmiotami,
 • wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów,
 • osłabienie chwytu,
 • trudność w zaciśnięciu ręki w pięść.

Diagnostyka oraz terapia są w tym przypadku niezwykle istotne ze względu na to, że nieleczone i pogłębiające się zmiany degeneracyjne nerwu pośrodkowego mogą spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia. 

Rola fizjoterapii w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka?

Fizjoterapia pozwala na łagodzenie dolegliwości oraz na powrót do pełnej sprawności. Czasami konieczne okazuje się być natomiast ograniczenie czynności, która powoduje przeciążenie w nadgarstku u pacjenta. Przynajmniej czasowo. Istotne jest wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę oraz stosowanie i przyjmowanie prawidłowej pozycji podczas wykonywania codziennej pracy. Ćwiczenia, które można wykonywać w domu, w trakcie przerwy od pracy, zostaną opisane w jednym z następnych artykułów. Niezwykle ważne będzie również wdrożenie przez pacjenta zaleconych przez specjalistę zmian w codziennym funkcjonowaniu.

Jak ustrzec się przed zespołem cieśni nadgarstka?

Niezależnie czy zespół cieśni nadgarstka został zdiagnozowany warto zadbać o profilaktykę i prawidłową higienę pracy. Jeżeli schorzenie było związane z pracą przy komputerze, to należałoby wówczas wdrożyć odpowiednie elementy ergonomii pracy przy biurku. Ważne również będzie odpowiednie dobranie ergonomicznych przyborów. Zapewnią one prawidłową pozycję ręki oraz nadgarstka podczas obsługi myszki lub pisania na klawiaturze. Warto również pamiętać o aktywizacji w trakcie pracy jak i po niej. Konkretnych wskazówek może udzielić fizjoterapeuta podczas konsultacji, natomiast ogólne wskazówki będą cyklicznie pojawiać się w następnych artykułach.

Ćwiczenia w domu

Bibliografia:

 1. Ciechanowska K., Łukowicz M.: Carpal Tunnel Syndrome-etiology and diagnostics, Journal of Education, Health and Sport, 2017, t. 7, nr 4, s. 622–638.
 2. Majcher P., Gołąbek R.: Diagnostyka Zespołu Kanału Nadgarstka dla potrzeb Fizjoterapii. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, 2017, 86: 40-45.
 3. Carpal Tunnel Syndrome: A Summary of Clinical Practice Guideline Recommendations-Using the Evidence to Guide Physical Therapist Practice, Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy,49 (5), s. 359-360.
 
Aleksandra Drzymala - fizjoterapeuta

Specjalizuję się w fizjoterapii dziecięcej oraz terapii Integracji Sensorycznej. Opieką fizjoterapeutyczną obejmuję niemowlęta z zaburzeniami neurorozwojowym oraz dzieci starsze z zaburzeniami neurologicznymi, wadami postawy ciała oraz trudnościami z dystrybucją napięcia mięśniowego. Mimo że wydaje się to być nie powiązane, to moją drugą wyuczoną specjalizacją jest praca z osobami dorosłymi. Pomagam szczególnie osobom pracującym przy komputerze i zmagającym się z typowymi dla takiej pracy dolegliwościami bólowymi.

Powrót do blogu
 • Informacje zawarte na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej i fizjoterapeutycznej.
  Każdorazowo powinny zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą.